Blusos – patys netikėčiausi svečiai namuose. Jie į jūsų namus patenka įvairiais būdais. Net jei su jumis negyvena naminis gyvūnas ir jūsų grindys yra nepriekaištingos, tai nereiškia, kad jų taip pat neatsiras. Todėl turite iš anksto žinoti, kaip atsikratyti blusų.
Parazitai, pavyzdžiui, blusos, ne tik kelia diskomfortą, bet ir daro didelę žalą. Jų įkandimai sukelia ligas ir alergines reakcijas, įskaitant anafilaksinį šoką. Blusos perneša daugiau kaip 25 ligas.
Vabzdžiai greitai dauginasi ir juos labai sunku iškrapštyti iš buto. Todėl svarbu žinoti, su kuo susiduriate ir kaip atsikratyti blusų namuose.
Turinys
Iš kur atsiranda blusos?
Vabzdžiai gali patekti įvairiais būdais. Ir ne visada dėl to kalti naminiai gyvūnai, nors jie kenčia labiausiai. Dauguma blusų patenka šiais būdais:
- Kaimynai. Jei kaimynai laiko gyvūnus arba kruopščiai nevalo savo butų, anksčiau ar vėliau galite užsikrėsti blusomis. Jie gali patekti į vidų ir per bendrą koridorių, ir peršokę per balkoną.
- Rūsiai ir palėpės. Daugiabučių namų rūsiuose ir palėpėse neretai veisiasi graužikai. Jose veisiasi blusos, kurios į butus patenka per ventiliacijos angas ir plyšius. Ypač didelis pavojus gresia žmonėms, gyvenantiems pirmame ir viršutiniuose aukštuose.
- Gyvūnai. Katės ir šunys yra vieni pagrindinių įkandimo parazitų pernešėjų. Pasivaikščiojimų lauke metu blusos mielai apsigyvena ant šunų plaukų. Jei katės laisvai vaikštinėja gatvėse prie privačių namų, taip pat kyla didelis kraujo siurbimo pavojus.
- Drabužiai ir avalynė. Parazitus iš gatvės gali atnešti ne tik gyvūnai. Dažnai mes patys esame atsakingi už jų dauginimąsi. Blusos lengvai prilimpa prie drabužių ar batų padų.
- Purvas, dulkės ir drėgmė. Blusos greitai atsiranda nehigieniškose sąlygose, šiukšlynuose ir netvarkinguose šeimininkų namuose. Drėgmė, kuri dažnai būna sanitarinėse patalpose, gali jas užkrėsti. Po remonto atsiradusios dulkės taip pat yra patrauklus šaltinis parazitams.
Kaip aptikti blusas?
Blusos yra kraują siurbiantys nariuotakojų šeimos vabzdžiai. Patinėliai užauga iki 5 mm ilgio, o patelės apvaisinimo metu gali pasiekti net 1,5 cm ilgį. Šiek tiek suplotas kūnas su daugybe spyglių leidžia vabzdžiui laisvai judėti drabužių audiniuose ir gyvūnų plaukuose. Blusos skirstomos pagal spalvą: raudonos, gelsvos, tamsiai rudos ir juodos.
Evoliucijos eigoje parazitų išvaizda nedaug pasikeitė, tačiau jie neteko sparnų, todėl juda šuoliais. Vienu šuoliu jie gali būti 80 kartų didesni už savo ūgį ir 100 kartų ilgesni už savo ilgį!
Yra kelių tipų naminės blusos:
- Žmogaus blusa. Iki 3 mm ilgio rudos spalvos vabzdys. Randama ant žmonių, naminių gyvūnėlių ir arklių. Gali čiulpti kraują 20 minučių.
- Kačių. Lervos vystosi ant gyvūnų, jų lovų, namelių ir žmonių. Gali užaugti iki 5 mm ilgio ir pernešti sunkias infekcijas.
- Šunys. Randama šunims, taip pat katėms ir žmonėms. Perneša ligas, kirmėles, marą. Gyvena iki 1,5 metų.
Žiurkių blusa. Viena iš pavojingiausių kambarinių blusų, nes gali pernešti marą, žiurkių utėles (kirmėles) ir kt. Gali patekti iš rūsių ir palėpių. - Žolės blusa. Gyvena žolėje, medžiuose ir krūmuose. Į būstą gali patekti ant naminių gyvūnėlių padų, drabužių ar plaukų. Užauga iki 3 mm skersmens.
- Ligų blusos. Patalynėje, sofose ir lovose. Naktį įkanda plonos odos vietose.
Blusos minta krauju ir, esant palankioms sąlygoms, labai greitai dauginasi. Jie gyvena nuo 3 savaičių iki 2 metų ir per šį laikotarpį gali sudėti daugiau kaip 500 kiaušinių. Todėl vos tik pastebėję parazitus savo bute, nedelsdami jų atsikratykite. Sukurkite jiems tokią aplinką, kuri pristabdytų tolesnį jų plitimą.
Sąlygos, kuriomis blusos negyvena
- Maisto trūkumas. Jei vabzdžiai nesimaitins, jie iš jūsų buto išnyks per kelias dienas. Tačiau lervos gali gyventi mėnesius.
- Šalta. Optimali blusų veisimosi temperatūra yra 25-30 laipsnių Celsijaus. Tokiomis sąlygomis jie dauginasi ir auga dvigubai greičiau. Šaltyje šie procesai sulėtėja. Esant nulinei temperatūrai žūsta ir kiaušinėliai, ir suaugėliai.
- Karštis. Kraujasiurbiams taip pat kenkia labai aukšta temperatūra. Esant +30° temperatūrai, jų reprodukcinės ir gyvybinės funkcijos sulėtėja. +50° temperatūroje blusos gyvena tik 15 minučių ir žūsta.
Kaip atsikratyti blusų savo namuose?
Kadangi parazitai yra maži, juos labai sunku aptikti. Dažniau apžiūrėkite savo augintinius, ypač kaklo, galvos ir pilvo sritį. Kai šukuojate savo augintinį, padėkite jį ant balto popieriaus lapo. Šviesiame fone galėsite pastebėti, ar parazitai nukrito. Tą patį galite padaryti ir su baldais. Išskleiskite paklodes ant sofos arba išdėliokite baltus skalbinius. Tamsūs bėgimo taškai iš karto taps matomi.
Blusos dažnai pasirenka tam tikras vietas kaip savo buveines. Dažniausiai jie apsistoja ties:
- Drabužiai
- Minkšti žaislai
- Baldai
- Grindjuostės, kiliminė danga, laminatas, parketas ir tarpai tarp jų
- Patalynė
- Naminių gyvūnėlių patalynė ir gultai
- Dėžė
- Minkšti baldai
- Naminių paukščių narvai
Kaip išnaikinti blusas namuose?
- Patalynė. Pirmiausia iš lovos iškratykite visą patalynę, pagalves, antklodes ir užvalkalus, taip pat patalynę, žaislus ir augintinių reikmenis. Nuplaukite juos kuo aukštesnėje temperatūroje ir, jei įmanoma, išvirkite. Pagalvėles ir čiužinius taip pat reikėtų išvirti garais ir palikti šaltai. Gyvūno augintinio daiktai gali būti pakeisti naujais. Jei pastebėjote, kad ant čiužinio ar pagalvės yra parazitų, geriausia atsikratyti ir jų. Kad ir kaip būtų nelaiminga, taip atmesite galimybę, kad kraujasiurbiai vėl pasirodys.
- Drabužiai. Ištraukite visus drabužius iš spintos, iš naujo išskalbkite, išlyginkite arba išvirkite garais. Nuneškite viršutinius drabužius į cheminę valyklą.
- Avalynė. Ant lauko batų padų ir sienelių gali būti vabzdžių kiaušinėlių ir lervų, kuriuos atsinešėte iš gatvės. Nuplaukite batus ir avalynę, kad juos sunaikintumėte.
- Baldai. Kruopščiai išsiurbkite visus minkštus baldus visose klostėse ir kampuose. Spintas ir lentynas nuplaukite vandeniu, sumaišytu su eteriniu aliejumi arba amoniaku.
- Gyvūnai. Naminius gyvūnus reikia maudyti su šampūnu nuo blusų. Lašai taip pat veiksmingi. Kad nepakenktumėte savo augintiniui, prieš naudodami perskaitykite instrukcijas, nes lašuose yra nuodų.
- Valymas. Prieš valymą visus apdorotus daiktus, drabužius ir patalynę sudėkite į sandarius maišelius. Tai neleis blusoms vėl į jas patekti valant. Prieš tai išsiurbkite dulkių siurblį, kad galėtumėte jį iš karto išmesti ir nesugadinti prietaisų. Dulkių siurbliu išsiurbkite visą butą, atidžiai patikrinkite kampus, grindjuostes ir plyšius. Praskieskite vandenį amoniaku ir nuplaukite visus baldų paviršius, grindis ir, jei įmanoma, sienas. Iškratykite kilimus ir durų kilimėlius ir apdorokite juos dezinfekavimo priemone.
Išvalę patalpas, imkitės naikinti vabzdžius. Norėdami veiksmingai atsikratyti blusų bute ar nuosavame name, galite naudoti komercines ir liaudiškas priemones.
Kaip atsikratyti blusų liaudiškomis priemonėmis?
Liaudiškos priemonės tinka kaip prevencinė priemonė po valymo arba ankstyvoje stadijoje, kai blusos dar nespėja daugintis. Pagrindiniam gydymui geriau naudoti chemines medžiagas. Jie yra agresyvesni ir veiksmingesni. Tradiciniai metodai yra nekenksmingi ir gali būti veiksmingi, jei namuose gyvena vaikai ar gyvūnai.
- Eteriniai aliejai. Eteriniai aliejai turi aštrų kvapą, kuris kenkia blusų nervų sistemai. Todėl eterinių aliejų dažnai dedama į chemines formules. Tačiau ne visi kvapai atbaido vabzdžius. Naudokite pipirmėčių, kadagių, melisų, levandų, čiobrelių arba gvazdikėlių eterinius aliejus. Jį galima naudoti keliais būdais: praskiesti vandeniu ir šluostyti drėgnuoju būdu; purkštuvu išpurkšti patalpos paviršių.
- Žolė. Džiovintas našlaičių, pelynų ar eukaliptų šakeles padėkite kampuose, prie durų ar ant lentynų. Galite pasigaminti aromatinių maišelių iš žolelių mišinio. Tačiau šis metodas turi trumpalaikį poveikį. Žoleles reikia nuolat keisti.
- Soda ir druska. Universalios priemonės namams. Juos galite naudoti ir virduliui nuo kalkių nuvalyti, ir blusoms atsikratyti. Praskieskite druską ir sodą vandeniu ir reguliariai plaukite visus paviršius.
- Citrusiniai vaisiai. Visuose kambariuose padėkite džiovintų citrusinių vaisių žievelių. Specifinis kvapas atbaido kraujasiurbius.
- Mielės ir česnakai. Tai veiksmingas būdas kovoti su kenkėjais ant kilimų, tačiau turi nemalonų kvapą. Lygiomis dalimis sumaišykite česnaką ir mieles, įtrinkite į kilimą ir palikite per naktį. Ryte atlikite valymą ir išskalaukite kilimą nuo tirpalo.
- Amoniakas. Atskieskite lašą šveitimo alkoholio kibirui vandens ir šluostykite drėgnuoju būdu. Šiuo tirpalu patartina kasdien plauti grindis ir baldus.
Blusų prevencija
Visada lengviau užkirsti kelią užkratui, nei vėliau su juo kovoti. Jei niekada nenorite sužinoti, kaip atsikratyti blusų, turite laikytis tam tikrų taisyklių:
- Bent kartą per savaitę atlikite generalinį valymą.
- Nešiukšlinkite namuose ir laikykitės higienos taisyklių.
- Naudokite vabzdžius atbaidančias priemones, pavyzdžiui, antkaklius, tabletes ir šampūnus.
- Dažniau apžiūrėkite savo augintinius, ypač po pasivaikščiojimo.
- Jei ketinate įsigyti augintinį, bet baiminatės, kad namuose gali būti parazitų, apsvarstykite galimybę naudoti hipoalerginių veislių šunis. Daugelis jų turi trumpą kailį arba jo visai neturi, todėl kraujasiurbių rizika yra minimali.
- Apžiūrėkite batus po buvimo lauke, dažniau plaukite ir valykite padus.
- Dažniau vėdinkite kambarį.
- Išdžiovinkite pagalves, čiužinius ir antklodes.
- Užtaisykite plyšius ir įtrūkimus grindjuostėse ir sienose.
[box type=”note” align=”” class=”” width=””]Pastaba: Visada pirmiausia atkreipkite dėmesį į naminius gyvūnus. Juos reikia nuolat tikrinti ir prižiūrėti. Žinodami, kaip veisiasi blusos ir kaip jų atsikratyti, apsaugosite save ir savo artimuosius nuo šių kenkėjų ir jų daromos žalos.[/box]
Taip pat skaitykite: