Vis didėjant elektros energijos kainoms, daugelis Lietuvos ir kitų šalių gyventojai gauna didesnes sąskaitas už elektros energiją. Pastarosiomis dienomis vidutinė elektros kaina biržoje siekė 72-83 centus už kilovatvalandę. To niekada nėra buvę, o tokios ar net didesnės kainos už elektrą gali tik didėti. Pristatome keletą patarimų, kaip taupyti elektros energiją namuose ir sutaupyti pinigų.
Turinys
Patarimai, kaip taupyti elektros energiją
Energiją taupančios LED lemputės
Dažnai apsipirkdami nesąmoningai lyginame lentynose esančių produktų kainą, dažnai pasirenkame vieną iš pigesnių variantų. Bet ar tai tikrai naudinga mūsų piniginei? Perkant lemputes toks požiūris ne visada bus teisingas. Energiją taupančios (LED) arba kompaktiškos dienos šviesos lemputės yra brangesnės nei volframo ar kaitrinės lemputės, tačiau jos sunaudoja iki penkių kartų mažiau elektros energijos, o jų tarnavimo laikas yra dešimt kartų ilgesnis nei įprastų lempučių. Tik reikia atsižvelgti į tai, kad energiją taupančių lempučių nerekomenduojama dažnai įjungti ir išjungti – taip jos greičiau perdega. Taigi įsigykite geresnes lemputes ir sutaupysite energijos.
Išjunkite šviesą!
Svarbu atminti, kad energiją taupančios lemputės (LED) tinka ne visoms namų patalpoms – jas rekomenduojama rinktis patalpoms, kuriose šviesą įjungiame ilgam. Kambariams, kuriuose apsistojame trumpai, geriau rinktis paprastas lemputes – dažnas įjungimas ir išjungimas joms nepakenks. Tokiu atveju įprotis išjungti šviesą išeinant iš patalpos yra efektyvus būdas taupyti energiją. Be to, jei gyvenate privačiame name, tuomet specialistai pataria įsirengti judesio jutiklius, kurie automatiškai įjungtų ir išjungtų apšvietimą – jie puikiai tinka lauko apšvietimui reguliuoti.
Nuvalykite dulkes!
Dulkėtos lemputės sunaudoja daug daugiau elektros nei švarios! Todėl valymo metu rekomenduojama reguliariai nušluostyti visas lemputes, taip padidės apšvietimas (reikės mažiau lempučių), bet ir padidės energijos vartojimo efektyvumas.
TV – išjungti ar ne?
Sklando mitas, kad šiuolaikiniai televizoriai naudoja mažiau elektros energijos. Tiesą sakant, tai nėra visiškai tiesa. Nors televizorius veikia palyginti maža galia, tačiau kuo didesnis jo ekranas, tuo didesnės bus elektros sąnaudos. Žinoma, tai nereiškia, kad negalite nusipirkti televizoriaus su norimo dydžio ekranu, tereikia atminti, kad televizoriaus suvartojamos elektros energijos kiekis priklauso nuo įrenginio naudojimo trukmės. Televizoriai mūsų butuose ir namuose dažnai lieka įjungti net tada, kai jų niekas nežiūri, ypač savaitgaliais. Jei prisiminsime išjungti televizorių, kai nustosime aktyviai jį žiūrėti, ir neveiks kaip „foninis triukšmas“, tuomet žymiai sumažinsime energijos sąnaudas. Televizoriai pagal energijos efektyvumo skalę: kuo aukštesnė klasė, tuo mažesnės energijos sąnaudos. Patariame rinkti televizorius su A+++ arba A++ klase.
Elektrinės viryklės režimai
Elektrinės (indukcinės) viryklės kaitinimo ratai veikia skirtingu galingumu – dideli apskritimai, žinoma, sunaudos daugiau elektros nei maži, be to, šiuolaikinės elektrinės viryklės turi skirtingus galios režimus. Gaminant rekomenduojama visada pasirinkti mažiausią galią, be to, įsigydami geresnius puodus ir keptuves sutaupysite energijos. Prasminga įsigyti tokius puodus ir keptuves, kurių apačioje įmontuotas aliuminio dugnas, tai kaups šilumą ir sunaudosite mažiau elektros energijos. Indukcinės viryklės yra ypač taupios energiją – magnetinės indukcijos sistema užtikrina, kad 90 procentų sunaudojamos energijos bus sunaudojama indams pašildyti, taupant energiją ir laiką gaminant maistą.
Kontaktiniai lizdai
Kai kurie elektros energiją vartojantys įrenginiai turi vadinamąjį miego režimą, o tai reiškia, kad jie elektrą vartoja net neaktyviai dirbant, o palikti įjungti. Pavyzdžiui, miego režimu veikia mikrobangų krosnelės, indaplovės, skalbimo mašinos, televizoriai ir kita buitinė technika. Žinoma, šis režimas naudoja labai mažai energijos, o kiekvieną kartą, kai baigsime jį naudoti, atjungus įrenginį nuo maitinimo šaltinio, tai padidintų mūsų pačių rūpesčius. Tačiau verta prisiminti šią akimirką, pavyzdžiui, išvykus kur nors ilgajam savaitgaliui – tokiu atveju prasminga įrenginius atjungti nuo elektros tinklo. Alternatyva – lizdai su specialiu laikmačiu, kurios automatiškai atjungia įrenginius nuo tinklo pasibaigus jų naudojimui. Tokie lizdai leidžia patogiai užprogramuoti įrenginį įjungti ir išjungti.
Kokybiška elektros įranga – sutaupoma ilgalaikėje perspektyvoje
Kokybiškų elektros prietaisų įsigijimas reikalauja didelių finansinių investicijų, tačiau jie apsimoka ne tik dėl naudojimo patogumo ir efektyvumo, bet ir dėl galimybės sutaupyti elektros energiją. Buitinės technikos pramonė šiuo metu gamina A+, A++ ir A+++ klasės įrenginius, kurie gali gerokai sumažinti elektros sąskaitas. Pavyzdžiui, kokybiška skalbimo mašina leis reguliuoti ir sumažinti galią pagal skalbinių kiekį, taip pat pasiūlys platesnį skalbimo režimų pasirinkimą pačioms įvairiausioms progoms.
Oro kondicionierius vietoj elektrinio šildytuvo
Pavasarį ir rudenį daugiabučiuose dažnai būna nepakankamai šilta – centrinio šildymo mazgai nepakankamai šildo pastatus. Tokiose situacijose dažnai tenka įjungti elektrinius šildytuvus, kurie sunaudoja daug elektros energijos. Atsižvelgiant į tai, kad Lietuvoje vasarą taip pat pradėjome susidurti su gana karšta temperatūra, verta pagalvoti, ar prasminga namuose įrengti kondicionierių, kuris šaltuoju metų laiku gali būti naudojamas ir kaip šildytuvas. Oro kondicionierius sunaudos maždaug keturis kartus mažiau elektros nei elektrinis šildytuvas.
Išmanieji skaitikliai
Pagrindinis išmaniųjų skaitiklių skirtumas ir pranašumas, lyginant su paprastais skaitikliais, yra tai, kad jie apmokestina elektrą dviem skirtingais tarifais. Tai yra, paros laikotarpiu nuo 23:00 iki 07:00 elektra vartotojui kainuos du kartus pigiau nei laikotarpiu nuo 07:00 iki 23:00. Naudojimasis tokiais tarifais yra naudingas, jei dienos metu dažniausiai būnate ne namuose, o didžiausias elektros energijos kiekis namuose sunaudojamas vakare.
Žalioji energija – nemokama
Saulės baterijų įrengimo negalima lyginti su kasdienių įpročių keitimu, tačiau šiais laikais kiekvienam privataus namo savininkui prasminga pagalvoti apie jų panaudojimo galimybes ir įvertinti galimą finansinę naudą. Saulės baterijų įrengimas yra būdas sumažinti sąskaitas už elektrą iki 80% ir yra 100% ekologiška energija. Saulės baterijos bus ypač naudingos namuose, kur jau sumontuotas (arba kur jį galima įrengti) šilumos siurblys, skirtas šildymo poreikiams tenkinti. Vienintelės išlaidos, susijusios su šilumos siurbliu, yra jo įrengimo kaina ir apmokėjimas už elektros energiją.