Žmonės nuo seno vartojo liepžiedžius kaip natūralų vaistą. Liepų žiedai garsėja savo gydomosiomis savybėmis, iš jų gaminamas kvapnus ir sveikas gėrimas – liepų arbata. Iš liepų žiedų pagaminta arbata yra malonaus skonio ir turi daugybę sveikatai naudingų savybių. Tačiau, kaip ir bet kurio produkto atveju, yra ir naudos, ir žalos.
Liepų arbatai gaminti naudojami medžio žiedai. Liepos žydi tik 10-15 dienų birželio pabaigoje ir liepos pradžioje. Be to, kad žiedai duotų didžiausią naudą, juos reikia rinkti, kai žiedynai dar visiškai išsiskleidę, ir, žinoma, kuo toliau nuo kelių.
Patartina liepas rinkti sausu oru, anksti ryte, bent iki pietų, nedžiovinti saulėje, o laikyti popieriniuose maišeliuose arba lininiuose maišeliuose.
Liepų arbatos nauda
- Pagrindinės naudingosios liepų žiedų, taigi ir liepų arbatos, medžiagos yra flavonoidai, fenoliniai junginiai ir eteriniai aliejai.
- Flavonoidai ir eteriniai aliejai ramina nervų sistemą, padeda sumažinti stresą, nerimą ir pagerinti nuotaiką. Liepų arbata gali būti naudinga žmonėms, kenčiantiems nuo nemigos ar turintiems miego problemų.
- Palaiko kvėpavimo takų sveikatą. Liepų arbata pasižymi mukolitinėmis savybėmis, padedančiomis skystinti skreplius ir palengvinti kosulį. Liepų arbata ramina sudirgusias gleivines ir skatina gleivių išsiskyrimą, todėl palengvėja atsikosėjimas.
- Žinomas priešuždegiminis liepų arbatos poveikis. Liepų arbatoje esantys flavonoidai gali padėti sumažinti uždegimą organizme ir pagerinti įvairių uždegiminių procesų būklę. Liepų arbata gali būti naudinga gydant uždegimines ligas, tokias kaip gerklės skausmas, reumatas, gripas, peršalimas ir kt.
- Liepų arbatoje yra antioksidantų, kurie padeda mažinti laisvųjų radikalų kiekį organizme ir apsaugoti ląsteles nuo pažeidimų, prisideda prie bendros sveikatos ir jaunatviškos odos palaikymo. Reguliarus liepų arbatos vartojimas gali būti naudingas stiprinant imuninę sistemą ir užkertant kelią tam tikrų ligų išsivystymui.
- Parama virškinimo traktui. Liepų arbata pasižymi antispazminiu poveikiu, kuris padeda sumažinti spazmus ir atpalaiduoti virškinamojo trakto raumenis.
- Liepų arbata skystina kraują, šalina toksinus iš kepenų, aktyvina tulžies pūslės, skrandžio, šlapimo pūslės, inkstų ir žarnyno veiklą.
- Liepų užpilų losjonais gydomos odos opos, nudegimai, hemorojus, malšinamas sąnarių skausmas.
- Dėl liepų arbatoje esančių fitoestrogenų, savo sudėtimi panašių į moteriškus lytinius hormonus, gėrimas normalizuoja menstruacijų ciklą ir mažina skausmingas mėnesines.
- Liepų arbata populiari tarp moterų, nes liepų žiedų užpilas jaunina odą, ji tampa aksominė ir elastinga.
- Liepų arbata yra vienas iš nedaugelio gėrimų, kuriuos galima vartoti maitinant krūtimi. Šilta ji gerina laktaciją, ramina kūdikį, gerina virškinimą ir mažina dieglius.
Kaip pasigaminti klasikinę liepų arbatą?
Norėdami pasigaminti liepų žiedų arbatos, džiovintus žiedus užpilkite verdančiu vandeniu po 1-2 arbatinius šaukštelius džiovintų žiedų vienam puodeliui vandens.
Uždenkite indą ir palikite 10-15 minučių pritraukti. Perkoškite ir liepų arbata bus paruošta gerti.
Liepų arbatą galima gerti kasdien, bet ypač prieš miegą kaip raminamąją priemonę.
Galima liepų arbatos žala
Nepaisant gydomųjų savybių, liepa gali turėti ir neigiamų savybių:
- Visų pirma, jei sergate širdies ligomis, be gydytojo patarimo nereikėtų gerti daug liepžiedžių arbatos, nes liepžiedžiai dėl diuretinių ir diaforetinių savybių papildomai apkrauna širdį.
- Kai kuriems žmonėms gali pasireikšti alerginė reakcija. Jei išgėrus liepžiedžių arbatos pastebėjote alerginių simptomų, tokių kaip niežulys, odos paraudimas, patinimas, geriau nustokite ją gerti ir kreipkitės į gydytoją.
- Liepų arbata gali sustiprinti kai kurių vaistų, pavyzdžiui, raminamųjų, poveikį. Jei vartojate kokių nors vaistų, geriau pasikonsultuokite su gydytoju dėl liepų arbatos gėrimo saugumo.