Kodėl moterys yra labiau linkusios į alkoholizmą nei vyrai?


Moterys labiau linkusios į alkoholizmą

Manoma, kad alkoholį geria daugiausia vyrai. Tačiau 1991-2000 m. gimusios moterys vartoja alkoholį lygiai tiek pat, kiek ir vyrai. Be to teigiama, kad jos gali net pralenkti vyrus.

XX a. pradžioje vyrai alkoholį vartojo dukart dažniau nei moterys ir tris kartus dažniau kentėjo nuo per didelio alkoholio vartojimo pasekmių. Šiandien šie skaičiai beveik vienodi: vyrai geria 1,1 karto dažniau nei moterys ir turi 1,3 karto daugiau problemų dėl alkoholio.

Tyrimai rodo, kad moterų alkoholio vartojimas dažniausiai susijęs su emocinėmis problemomis, o vyrų – su socialiniu spaudimu. Probleminio gėrimo riziką didina psichologinės traumos, ypač seksualinis smurtas ir vyro alkoholizmas. Gydymo metu tokios moterys negali gerai jaustis standartinėje terapinėje grupėje, kurią paprastai sudaro 70 proc. vyrų. Joms naudinga bendra terapija su kitomis panašias situacijas patyrusiomis moterimis. Tai suteikia joms jausmą, kad jos nėra vienos su savo problema.

Kodėl alkoholis skirtingai veikia vyrus ir moteris?

Iki XX a. dešimtojo dešimtmečio beveik visi klinikiniai alkoholio poveikio organizmui tyrimai buvo atliekami tik su vyrais. Gauti duomenys nebuvo taikomi moterims. Situacija pasikeitė, kai JAV Nacionalinis sveikatos institutas nusprendė į klinikinius tyrimus įtraukti moteris ir mažumas.

Nuo to laiko alkoholio poveikio moterims ir vyrams tyrimai atskleidė daug kitų skirtumų.

Moterų organizmą alkoholis veikia labiau dėl didesnio riebalų kiekio, kurio natūraliai daugiau turi moterys, ir mažesnio vandens kiekio. Kūno riebalai padeda sulaikyti alkoholį, o vanduo padeda jį pašalinti.

Mokslininkai nustatė, kad alkoholio koncentracija moterų kraujyje priklauso nuo ikisisteminės medžiagų apykaitos ypatumų – skrandyje mažiau aktyvus alkoholio dehidrogenazės izocimas. Ji perdirba dalį alkoholio prieš jam patenkant į kraują. Atitinkamai, jei moters ADH kiekis yra mažesnis, į kraują patenka daugiau alkoholio.

Yra įrodymų, kad alkoholio kiekis kraujyje padidėja priešmenstruacinio ciklo metu. Alkoholio koncentracijai kraujyje taip pat turi įtakos hormoninių kontraceptikų ir kitų vaistų, kurie veikia estrogenų kiekį, vartojimas. Tačiau šis klausimas dar nėra iki galo ištirtas.

Kitas tyrimas parodė, kad lėtinių alkoholikų vyrų smegenyse atlygio centras, atsakingas už motyvaciją ir svarbių sprendimų priėmimą, buvo mažesnis nei vyrų, kurie nepiktnaudžiauja alkoholiu.

Moterų situacija kitokia: nuo alkoholio priklausomų moterų atlygio centras buvo ne tik nepažeistas, bet ir didesnis nei moterų, kurios nepiktnaudžiavo alkoholiu. Tai reiškia, kad nuo priklausomybės alkoholiui kenčiančios moterys yra daug labiau motyvuotos nei visi kiti. Tačiau mokslininkai dar turi ištirti šią teoriją.

Tyrimas rodo, kad moterys, turinčios problemų dėl alkoholio, paprastai pradeda gerti vėliau nei vyrai, tačiau jų priklausomybė nėra tokia stipri kaip vyrų.


Mūsų portale paskelbtą informaciją griežtai draudžiama naudoti kitose internetinėse svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar platinti medžiagą bet kokiu kitu pavidalu be sutikimo. Visas turinys, jeigu nėra nurodytas kitas šaltinis, yra portalo nuosavybė.

Parašyti komentarą / išeiti iš AMP versijos