Mokslininkai nustatė didžiausią temperatūrą, kurią gali atlaikyti žmogaus kūnas


Karštis Londone

Karštis Londone

Mokslininkai nustatė didžiausią karščio ir drėgmės derinį, kurį gali ištverti žmogaus kūnas. Yra žinoma, kad sveikas jaunas žmogus gali mirti po šešių valandų karščio 35 laipsnių Celsijaus ir 100% drėgmės. Tačiau nauji tyrimai rodo, kad ši riba gali būti dar mažesnė.

Tuo metu prakaitavimo mechanizmas, kuris yra pagrindinis organizmo vėsinimosi būdas, sustoja, todėl gresia šilumos smūgis, organinis nepakankamumas ir mirtis.

Yra žinoma, kad ši kritinė riba, vadinama “šlapio termometro temperatūra”, buvo peržengta tik keletą kartų, daugiausia Pietų Azijos ir Persijos įlankos regionuose. Ilgiausias atvejis truko tik dvi valandas. Laimei, masinio mirtingumo atvejų, susijusių su šia išgyvenamumo riba, nebuvo.

Tačiau net ir vidutinis ekstremalus gali būti pavojingas žmonėms, ir tai priklauso nuo amžiaus, sveikatos ir kitų veiksnių. Dėl kylančios pasaulinės temperatūros vis dažniau pasitaiko šios ribos viršijimo atvejų, o tai kelia rimtą pavojų sveikatai.

Tačiau ekstremalus karštis nebūtinai turi būti artimas šiai ribai, kad pražudytų žmones, ir kiekvienam žmogui ši riba yra skirtinga, priklausomai nuo amžiaus, sveikatos ir kitų socialinių bei ekonominių veiksnių, teigia ekspertai.

Pavyzdžiui, apskaičiuota, kad dėl praėjusią vasarą Europoje, kur retai būna pakankamai drėgmės, kad drėgnas termometras užfiksuotų pavojingą temperatūrą, dėl karščio bangos mirė daugiau kaip 61 000 žmonių.

Tačiau kylant pasaulinei temperatūrai, mokslininkai įspėja, kad drėgno termometro pavojai taip pat taps dažnesni.

“Per pastaruosius 40 metų šių reiškinių dažnumas padidėjo mažiausiai dvigubai, – sakė Kolinas Reimondas (Colin Raymond) iš NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorijos. Šį padidėjimą jis pavadino rimtu žmogaus veiklos sukeltos klimato kaitos pavojumi.

Tyrime prognozuojama, kad artimiausiais dešimtmečiais kai kuriose pasaulio dalyse drėgnojo klimato temperatūra “reguliariai viršys” 35 °C, jei pasaulis atšils 2,5 °C.

Pensilvanijos valstijos universiteto mokslininkai atliko tyrimą, kurio metu nustatė, kad “kritinė aplinkos riba” žmonėms iš tikrųjų gali būti žemesnė, nei manyta anksčiau. Jie įrodė, kad esant 30,6 °C temperatūrai ir 100 proc. drėgnumui jau pradeda kilti kūno termoreguliacijos problemų, ir ši riba yra gerokai žemesnė nei anksčiau buvusi 35 °C.

Skirtingo amžiaus ir sveikatos būklės žmonės skirtingai reaguoja į karščio sukeltą stresą. Vaikai ir pagyvenę žmonės yra labiausiai pažeidžiami, nes jie turi mažiau gebėjimų reguliuoti kūno temperatūrą ir mažiau prakaituoja.

Išeiti iš AMP versijos