Karališkojo koledžo (Didžioji Britanija) specialistų tyrimais, smogas sukelia ne tik dusimą, bet ir kraujospūdžio pokyčius. Kaip žinia, užteršto oro dalelės kvėpuojant gali patekti į kraują ir pakenkti kraujagyslėms bei kvėpavimo takams. Tai ypač kenkia jauniems žmonėms, kurie vis dar auga ir vystosi. Aukštas kraujospūdis gali padidinti riziką susirgti hipertenzija, širdies priepuoliais ir insultu suaugus.
Oro tarša daro įtaką paauglių kraujospūdžiui
Ekspertai atliko tyrimą, kuriame dalyvavo 3284 paaugliai nuo 11 iki 16 metų. Visiems buvo reguliariai matuojamas sistolinis ir diastolinis kraujospūdis.
Iš visų savanorių buvo paimti kraujo tyrimai. Nustatyta, kad PM2.5 kietosios dalelės – nedidelis oro teršalas iš automobilių išmetamųjų dujų, statybinių ir pramoninių medžiagų – buvo susijusios su aukštesniu kraujospūdžiu, ypač mergaičių.
Azoto dioksidas (NO2), teršalas, kurį daugiausia sukelia dyzeliniai varikliai Londone, buvo susijęs su žemesniu kraujospūdžiu. Azoto dioksido kiekiui kraujyje pasiekus maksimalią koncentraciją, berniukams arterinis sistolinis spaudimas sumažėjo 5 mm Hg., o mergaičių – 8 mm Hg.
Tyrimo rezultatai skelbiami PLOS One žurnale.