Jei mėgstate retkarčiais išgerti taurę vyno, neabejotinai esate patyrę nemalonių pasekmių – kitą rytą užklupusį galvos skausmą. Pasirodo, tai nėra atsitiktinumas ir šis reiškinys turi mokslinį paaiškinimą.
Mokslininkai nustatė, kad vienas iš natūralių vyno sudėtyje esančių komponentų sukelia galvos skausmą. Jis trikdo alkoholio apykaitą, dėl to patiriate nemalonių pasekmių. Vienas iš tyrėjų Andrew Fotherhouse’as paaiškino, kaip vynas veikia organizmą.
Kodėl išgėrus vyno skauda galvą?
Flavanolio junginio yra daugelyje daržovių ir vaisių, įskaitant vynuoges. Kalifornijos universiteto mokslininkai nustatė, kad flavanolis, arba kvercetinas, laikomas naudingu antioksidantu, tačiau sumaišytas su alkoholiu jis gali sukelti nemalonių padarinių.
Kai jis patenka į kraujotaką, organizmas jį paverčia kita forma, vadinama kvercetino gliukuronidu. Tokiu pavidalu jis blokuoja alkoholio metabolizmą,
– sakė profesorius Waterhouse’as.
Be to, mokslininkai nustatė, kad skirtinguose vynuose yra skirtingas flavanolio kiekis, ir tai priklauso nuo to, kiek saulės šviesos gavo vynuogės. Pasirodo, kuo daugiau šviesos vynuogės gavo, tuo daugiau jose yra kvercetino; kai kuriais atvejais šio junginio dozė gali būti 4-5 kartus didesnė.
O dėl šio flavanolio kupino vyno vartojimo žmonių organizme taip pat gali susikaupti toksino acetaldehido, kuris sukelia skausmingus simptomus.
Be to, šis toksinas gali sukelti ir kitus populiarius pagirių simptomus, tokius kaip paraudimas ir pykinimas. Paprastai galvos skausmas pasireiškia nuo 30 minučių iki 3 valandų po to, kai išgėrėte vyno.