Gydytojai įspėja, kad cigarečių rūkymas jaunystėje didina riziką susirgti psichikos ligomis, be to, neigiamai veikia smegenis, todėl sutrinka pažintinės funkcijos. Be to, kuo anksčiau žmogus pradeda rūkyti, tuo sunkiau jam atsikratyti šio įpročio.
Kodėl paaugliai pradeda rūkyti – tyrimas
Mokslininkai atliko tyrimą, kuriame dalyvavo 2000 savanorių, kurie nurodė, kokio amžiaus jie pradėjo rūkyti. Smegenų skenavimas buvo atliktas, kai dalyviams buvo 14, 19 ir 23 metai. Tyrėjai palygino rūkančiųjų ir nerūkančiųjų smegenų vaizdus.
Lygindami skenavimo duomenis jie nustatė, kad tų, kurie pradėjo rūkyti būdami 14 metų, kairėje ventromedialinėje prefrontalinėje žievėje – smegenų dalyje, susijusioje su emocijų reguliavimu, sprendimų priėmimu ir savikontrole – buvo santykinai mažiau pilkosios medžiagos. Po penkerių metų, sulaukus 19 metų, atliktas skenavimas parodė, kad priešinga tos pačios smegenų srities dalis rūkančiųjų grupėje taip pat išliko sumažėjusi, palyginti su nerūkančiaisiais. Manoma, kad ši smegenų žievės dalis yra susijusi su malonumo jausmais.
Psichiatrės Barbara Sahakyan komentaras
“Ventromedialinė prefrontalinė žievė gamina hormoną dopaminą. Manoma, kad ji ne tik atsakinga už malonumą, bet ir daro įtaką savikontrolei”, – sako psichiatrė Barbara Sahakyan.
Kitaip tariant, paaugliai dažniau pradeda rūkyti, nes dviejose svarbiose smegenų srityse turi mažiau pilkosios medžiagos.
Tyrimo autoriaus bioinformatiko Tianye Jia komentaras
“Pernelyg didelis pilkosios medžiagos nykimas dešiniojoje priekinėje skiltyje siejamas su elgesiu, kuris didina psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą. Tai gali būti paaiškinimas, kaip jauni žmonės pradeda rūkyti ir kaip tai perauga į priklausomybę”, – sako Tianye Jia, pagrindinis tyrimo autorius, Fudano universiteto (Kinija) bioinformatikas.
Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale “Nature Communications”.