Bazalioma nėra daugeliui žinoma bei atpažįstama naviko forma. Tačiau geriau ją pažinus – kiekvienas gali bent jau preliminariai suprasti – ar ji yra. Kuo greičiau nustatoma diagnozė – tuo didesnė tikimybė, kad kova su problema bus ne tik greitesnė, tačiau ir paprastesnė.
Plačiau apie bazaliomą ir jos gydymą pasakoja medikas Jurgis.
Kas yra bazalioma?
Bazalioma, dar gali būti vadinama bazinių ląstelių karcinoma, yra labiausiai paplitęs odos vėžio tipas. Tai lėtai augantis vėžys, kuris atsiranda iš bazinių ląstelių. Jos sudaro giliausią epidermio sluoksnį.
„Nors ši liga retai būna mirtina, tačiau gydyti ją – privalu. Kitu atveju gali atsirasti neestetiškai atrodanti odos deformacija“,- teigia Jurgis.
Kodėl ji atsiranda?
Bazaliomos diagnozė dažniausiai nustatoma apžiūros metu. „Bazalioma nustatoma vizualiai įvertinus guziuką. Jis dažniausiai yra rožinės, rudos arba rausvos spalvos, tikėtina, kad bus su žvyneliais, gali būti blizgus ir net truputį kraujuoti“,- nurodo Jurgis.
Bazalioma gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, bet dažniausiai būna ant veido, galvos, kaklo, krūtinės, pečių ir nugaros. Taip yra dėl to, kad šios vietos labiausiai pasiekiamos tiesioginiams saulės spinduliams, o jie ir prisideda prie ligos atsiradimo.
Tam tikri veiksniai – didina atsiradimo tikimybę
Pagrindinis bazaliomos rizikos veiksnys yra ultravioletinė (UV) spinduliuotė iš saulės arba soliariumų. Taigi, vengti UV reikia dėl daugelio priežasčių įskaitant ir šią ligą. Taip pat Jurgis pateikia kitus veiksnius, kurie didina šios problemos tikimybę. Dažniausiai ji pasitaiko šviesios odos turėtojams, tiems, kurių imuninė sistema yra silpna, vyresniame amžiuje ir t.t.
„Svarbiausia yra nelaukti ir kuo greičiau imtis gydymo. Yra keletas bazaliomos gydymo būdų, kurie priklauso nuo naviko dydžio, vietos ir gylio“,- nurodo medikas.
Gydymo greitis priklauso nuo metodo
Kiekvienam pacientui gali būti parenkamas ir skirtingas, jam labiausiai tinkamas gydymo metodas. „Dažniausiai yra taikomas chirurginis gydymas. Chirurgas pašalins naviką ir aplink jį – sveikų audinių kraštą. Gali būti taikoma krioterapija. Tai yra naviko užšaldymas skystu azotu. Taikoma ir radiacinė terapija. Šis gydymas naudoja didelės energijos spindulius, kad sunaikintų vėžio ląsteles. Arba tinka ir fotodinaminė terapija. Jos metu yra naudojamas šviesa aktyvuotas vaistas vėžio ląstelėms naikinti“,- pasakoja gydytojas.
Geriausias būdas išvengti bazaliomos yra apsaugoti odą nuo saulės. Sumažinkite buvimą saulėje, ypač dienos viduryje, kai saulės spinduliai yra stipriausi. Būdami lauke dėvėkite apsauginius drabužius ir naudokite apsaugos nuo saulės priemones.