Mokslininkai teigia, kad 2023 m. pasaulinė temperatūra sumušė žinomus karščio rekordus. Vidutinė pasaulio temperatūra penktadienį viršijo ikiindustrinį lygį daugiau nei dviem laipsniais Celsijaus.
Apie tai pirmadienį pranešė Europos klimato stebėsenos organizacija “Copernicus“.
Jau žinoma, kad 2023 m. bus karščiausi per visą istoriją, todėl visame pasaulyje kils sausrų, gaisrų ir audrų. Remiantis naujais duomenimis, lapkričio 17 d. pasaulio temperatūra 2,07 °C viršijo ikipramoninio laikotarpio vidurkį – tai pirmas toks atvejis matavimų istorijoje.
“Tai buvo pirmoji diena, kai pasaulinė temperatūra daugiau nei 2 °C viršijo 1850-1900 m. lygį”, – sakė Samanta Burgess (Samantha Burgess) iš programos “Copernicus”.
Rekordas tęsėsi ir šeštadienį, kai temperatūra išliko apie 2,06 °C aukštesnė už priešindustrinį vidurkį. Šį skaičių iki antradienio turėtų patvirtinti klimato stebėjimo sistema.
2015 m. Paryžiaus susitarimu siekiama, kad pasaulinė temperatūra nepakiltų daugiau nei 2 °C, palyginti su ikipramoninio laikotarpio lygiu, ir pasiektų saugesnę 1,5 °C ribą. Nors kai kuriomis dienomis temperatūra gali viršyti 2°C, susitarime kalbama apie dešimtmečio vidurkį.
Tikimasi, kad lapkričio 30-gruodžio 12 d. Jungtiniuose Arabų Emyratuose vyksiančioje COP28 konferencijoje bus aptarta Paryžiaus susitarime nustatytų įsipareigojimų vykdymo pažanga. Moksliniai tyrimai rodo, kad pasaulis toli gražu nepasiekė šių tikslų. Temperatūros rekordai ir kiti duomenys patvirtina, kad pasaulis “artėja” prie Paryžiaus susitarimo pažeidimo.
Už viso to slypi rimtas klausimas, kaip kovoti su klimato kaita ir išvengti rimtų pasekmių, kurios gali apimti karščio bangas, super audras ir tirpstančius ledynus.