Kokios priemonės greičiausiai įveikia peršalimo ir ūminių kvėpavimo takų virusinių infekcijų simptomus? Kaip apsisaugoti nuo šio sezoninio negalavimo ir kaip efektyviai jį gydyti namuose? Prieš prasidedant šaltajam sezonui patartina atnaujinti atmintį aktualia informacija ir gauti veiksmingų patarimų.
Turinys
Kaip nesusirgti: peršalimo ir SARS prevencija
Geriausia peršalimo ir ūminių kvėpavimo takų virusinių infekcijų strategija – imtis priemonių jų išvengti. Štai pagrindiniai patyrusių gydytojų patarimai, kaip išvengti peršalimo:
- Atėjus šaltajam metų laikui ypač atidžiai laikykitės asmeninės higienos taisyklių. Apsilankę visose viešose vietose nusiplaukite ir dezinfekuokite rankas: virusai yra jautrūs dezinfekcinėms medžiagoms, tai sumažins jų plitimą per rankas.
- Kai čiaudulys ir sloga, naudokite popierines servetėles. Kai čiaudite, visada stenkitės naudoti servetėlę – taip užkirsite kelią infekcijai toliau plisti.
- Vėdinkite kambarį 2-3 kartus per dieną 15-20 minučių. Dažniausiai žmonės užsikrečia rudens-žiemos laikotarpiu, ilgai būna uždarose patalpose.
- Venkite rūkyti. Oras, kuriame yra tabako dūmų, stipriai dirgina nosiaryklės ir plaučių gleivinę, o rūkantis žmogus bus labiau linkęs užsikrėsti.
- Atlikite drėgną patalpų valymą – du kartus per dieną.
- Jei sergate, likite namuose. Tai naudinga ir jums, nes greičiau pasveiksite, o aplinkiniams – nebūsite „vaikščiojantis infekcijos šaltinis“ kitiems.
- Valgykite teisingai: valgykite kuo daugiau uogų, vaisių ir daržovių, kuriuose yra daug vitamino C, pavyzdžiui, aviečių, erškėtuogių, serbentų, petražolių, špinatų, svogūnų, kivių, greipfrutų. Naudingi produktai peršalimo metu yra česnakai, imbieras, ciberžolė, gvazdikėliai – juose yra eterinių aliejų, fitoncidų ir kitų komponentų, padedančių organizmui nesirgti.
Bet kokių ligų prevencija yra priemonės, kuriomis siekiama stiprinti imuninę sistemą, ir tai yra:
- subalansuota mityba;
- reguliari sporto veikla;
- pakankamai laiko poilsiui;
- užkirsti kelią lėtinio streso išsivystymui.
Paneigiame mitą apie vienkartines medicinines kaukes: naudokite jas teisingai!
Epidemijos metu tikriausiai gatvėje sutikote žmonių, vaikštančių su vienkartinėmis kaukėmis? Daugelis iš mūsų mano, kad tokiu būdu galime apsisaugoti nuo infekcijų. Bet:
- nedėvėkite kaukės lauke, tai visiškai nereikalinga, ypač saulėtą, šaltą dieną, nes saulės spinduliuotės veikiami virusai greitai sunaikinami ore;
- efektyvi higieninė kaukė nuo virusų apsaugo tik pusvalandį, vėliau „sušlapina“ ir tampa eiline medžiaga, kuri veikiau trukdo įkvėpti gryno oro.
Pagrindiniai peršalimo ir SARS simptomai. Kaip atpažinti ligą?
Taigi, jei vis tiek susergate, kaip atpažinti pagrindinius peršalimo ir SARS simptomus?
Į gripą panašių būklių ir ūminių kvėpavimo takų virusinių infekcijų simptomai:
- temperatūra ≥38 C°;
- nosies užsikimšimas ir išskyros iš nosies;
- kosulys (sausas arba šlapias);
- gerklės skausmas;
- bendras silpnumas, nuovargis.
Gripas – pavojinga virusinė liga, kuriai reikia ypatingo dėmesio. Gripo diagnozei patvirtinti yra greitieji testai.
Būtina kreiptis į gydytoją, kai:
- temperatūra virš 39°C;
- odos blyškumas kartu su šaltkrėčiu (vadinamoji „baltoji“ karštligė);
- kvėpavimo sutrikimai;
- stiprus galvos skausmas, apsinuodijimo požymiai;
- galvos svaigimas, sąmonės netekimas.
Šiuo metu veiksmingiausias būdas kovoti su gripo epidemijomis visame pasaulyje yra skiepai. Pasaulio sveikatos organizacija stebi tokių skiepijimo programų kokybę. 2019–2020 m. vakcina, kurioje yra inaktyvuotų A ir B virusų derinys, ty gripo A(H1N1)pdm09 ir B/Yamagata (PSO duomenys), yra aktuali šiaurės pusrutulyje.
Veiksmingas peršalimo ir SARS gydymas vaikams ir suaugusiems
Dažniausiai serga vaikai ir pagyvenę žmonės. Suaugusieji dažniausiai „nešioja“ ligą ir tampa pagrindiniu infekcijos šaltiniu kitiems. Įrodymai apie daugelio antivirusinių vaistų veiksmingumą gydant, pavyzdžiui, gripą, yra prieštaringi, PSO pripažįsta tik veikliųjų medžiagų oseltamiviro ir zanamiviro veiksmingumą. Kartu būtina prisiminti ir toksinį jų poveikį kepenims, todėl gydytojai, skirdami šiuos vaistus, visada atsižvelgia į riziką, palyginti su antivirusinio vaisto vartojimo tikslingumu.
Geriausia strategija – užkirsti kelią ligoms, stiprinti imunitetą, o susirgus – greitai ir efektyviai gydyti, kad išvengtumėte komplikacijų.