Paprastai žmogaus liežuvis yra šviesiai rožinės spalvos. Jis yra minkštas ir lankstus, su aiškiai apibrėžtomis, tolygiai išsidėsčiusiomis raukšlėmis ir daugybe skonio receptorių. Tačiau retkarčiais ant jo paviršiaus galime aptikti keistą dangą. Šią informaciją skelbia sveikatos portalas “NHS“.
Liežuvis kartkartėmis gali keisti spalvą, ir šis reiškinys gali turėti rimtų medicininių priežasčių arba būti nekenksmingas ir laikinas. Svarbu suprasti, kada reikia kreiptis į gydytoją ir kada šis reiškinys gali išnykti savaime.
Baltas liežuvis
Daugeliu atvejų baltas apnašas ant liežuvio galima lengvai pašalinti valant liežuvį minkštu dantų šepetėliu arba specialiu grandikliu. Taip pat gali padėti karšto maisto ir gėrimų, kurie gali sukelti dirginimą, vartojimo apribojimas.
Tačiau kartais baltos apnašos gali būti grybelinės infekcijos – kandidozės (burnos pienligės) – požymis. Tokiu atveju ant liežuvio gali atsirasti baltų dėmių, kurias lydi niežulys ir diskomfortas.
Jei pasireiškia šie simptomai, turėtumėte kreiptis į gydytoją:
- Skausmas ar niežulys burnoje, kuris nepraeina arba laikui bėgant stiprėja.
- Baltos, išsipūtusios dėmės ant liežuvio, vidinės skruostų pusės ar dantenų, kurios neišnyksta jas valant šepetėliu ar trinant.
- Balta dėmė burnoje neišnyko per dvi savaites.
Kai kuriais atvejais baltos apnašos gali rodyti rimtesnes problemas, pavyzdžiui, leukoplakiją (gleivinės patologiją) arba lichen planus. Tačiau tik gydytojas gali nustatyti tikslią diagnozę ir skirti reikiamą gydymą.
Raudonas liežuvis
Ryškiai raudonas liežuvis gali būti įvairių ligų, įskaitant anemiją, požymis. Šiuo atveju anemija išsivysto dėl vitamino B12 trūkumo, dėl kurio kraujyje sumažėja raudonųjų kraujo kūnelių skaičius. Be to, pasireiškia viduriavimas arba vidurių užkietėjimas, silpnumas, galvos svaigimas fizinio krūvio metu, apetito praradimas, blyški oda ir dantenų kraujavimas.
Be anemijos, gali atsirasti raudonas liežuvis:
- Skarlatina, kuri prasideda baltu sluoksniu, kuris vėliau nulupamas ir lieka purpurinis liežuvis.
- Vitamino B3 trūkumas.
Geltonas liežuvis
Liežuvis taip pat gali tapti geltonai rudas, ypač jei oda ir akių baltymai taip pat pagelsta – tai gali būti geltos požymis.
Juodas liežuvis
Įdomu tai, kad liežuvis kartais gali tapti juodas vartojant tam tikrus vaistus, pavyzdžiui, tetracikliną, kai kuriuos antidepresantus ir protonų siurblio inhibitorius. Juodas liežuvis taip pat gali būti susijęs su reta Adisono liga arba antinksčių nepakankamumu, kurį lydi odos patamsėjimas, pykinimas, vėmimas, pilvo, raumenų ir sąnarių skausmas bei potraukis druskai.
Liežuvis taip pat gali tapti juodas ir plaukuotas, ir tai nėra pavojinga. Taip atsitinka dėl pernelyg didelio negyvų odos ląstelių augimo – liežuvio papilvės tampa ilgos, ant jų kaupiasi bakterijos, mielės, maistas ir tabakas ir jas nudažo. Jei laikysitės geros burnos higienos, tai greitai išnyks.