Valentino diena – puiki proga priminti apie savo jausmus ir pasidalinti gera nuotaika bei meile su kitais. Šventė turi ilgą istoriją, o kai kuriose šalyse ji švenčiama ypatingu mastu. Šaltomis dienomis Valentino dienos romantika sukuria ypatingą komforto ir šilumos atmosferą. Kodėl vasarį švenčiama Valentino diena ir kokios pagrindinės šventės tradicijos?
Kas buvo šventasis Valentinas?
Yra dvi šventės kilmės versijos. Pagal pirmąjį, labiausiai paplitęs, lauko gydytojas ir kunigas Valentinas gyveno valdovo Klaudijaus II laikais. Tuomet Romos imperijoje kariams nebuvo leista tuoktis, nes, pasak imperatoriaus, tai neprisidėjo prie užkariavimų. Karys turi būti vienas, neprisirišęs prie šeimos ir vietos.
Valentinas, priešingai nei imperatoriaus valia, padėjo įsimylėjėliams ir pašventino jų santuokas. Tačiau tai negalėjo tęstis ilgai, tapo sunku nuslėpti tiesą. Galiausiai Klaudijus sužinojo apie Valentino veiksmus ir 269 m. vasario 14 d. jam buvo įvykdyta mirties bausmė. Praėjo daugiau nei 200 metų, o 494-aisiais popiežius nusprendė, kad vasario 14-oji dabar bus kankinio Valentino atminimo diena.
Antroji versija teigia, kad Valentinas buvo turtingas Romos patricijų aristokratas, slapta praktikavęs uždraustą krikščionybę. Jis paskleidė Kristaus mokymą tarp tarnų, už ką valdžia pasmerkė juos mirti. Valentinas, pasak legendos, norėdamas palengvinti tikinčiųjų kančias, išsiuntė jiems malonius raminančius laiškus raudonų širdelių pavidalu. Dėl to Valentinas iškeitė savo gyvybę mainais į tarnų paleidimą.
Kaip visame pasaulyje švenčiama Valentino diena?
JAV ir Kanada
Bene didžiausio masto šventė vyksta JAV ir Kanadoje. Valentino dieną parduotuvės, namai, gatvės, pramogų centrai papuošiami rožinėmis ir raudonomis širdelėmis, meškiukais, balionais ir saldainiais.
Amerikiečiai ir kanadiečiai šią šventę labai mėgsta. Be to, įprasta sveikinti ne tik artimuosius. Šiose šalyse yra tradicija dovanoti marcipanų skonio saldumynus.
Didžioji Britanija
Britai švenčia Valentino dieną su visais – net ir savo augintiniais – pirkdami jiems širdelės formos skanėstus. Pagal ilgametę tradiciją vyrai dovanoja moterims raudonas rožes, o moterys už tai vaišina obuoliais, simbolizuojančiais meilę ir grožį.
Austrija
Sakoma, kad Austrijoje su Valentino diena įprasta sveikinti tik moteris. Jiems šventės garbei įteikiamos romantiškos dovanos.
Italija
Italai turi nuostabią tradiciją – papuošti viską aplinkui saldumynų girliandomis. Italijoje vasario 14-oji yra pavasario ir meilės diena.
Vyrams ir moterims įprasta dovanoti daug šokoladinių saldainių. Pagal populiarius įsitikinimus, kuo daugiau saldumynų duosite, tuo stipresnė bus meilė.
Lenkija
Pasak legendos, Šv. Valentino relikvijos ilsisi Lenkijos mieste Poznanėje. Todėl kai kurie lenkai Valentino dieną keliauja į piligriminę kelionę ir prašo šventojo meilės, klestėjimo ir šeimos laimės.
Japonija
Japonai Valentino dieną švenčia labai didingai, rengdami Meilės karnavalą.
Iš išorės tai gali atrodyti šiek tiek beprotiška – minios įsimylėjėlių vaikšto gatvėmis nuo ryto iki vakaro.
Lietuvių švenčių tradicijos
Lietuviai taip pat turi plačiai pasaulyje paplitusią tradiciją dovanoti dovanas per Valentino dieną. Gražų atviruką galite nusiųsti ne tik savo mylimam žmogui, bet ir draugams.
Tradiciškai per Valentino dieną dovanojamos gėlės, minkšti žaislai, saldainiai, širdelės formos suvenyrai. Fantazija yra neribota, viskas priklauso nuo jūsų sielos draugo pageidavimų ir finansinių galimybių.