Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Ar dantų implantai reikalauja ypatingos priežiūros?

4 min. skaitymo

Dantų implantai – tai viena pažangiausių ir patikimiausių šiuolaikinės odontologijos siūlomų galimybių atkurti prarastus dantis. Jie ne tik atstato kramtymo funkciją ir estetinį vaizdą, bet ir padeda išsaugoti žandikaulio kaulą bei aplinkinius dantis nuo tolimesnio nusidėvėjimo. Tačiau neretai pacientai teiraujasi: ar šie implantai reikalauja ypatingos priežiūros? Trumpas atsakymas – taip, tačiau ši priežiūra nėra sudėtinga, tiesiog kiek sąmoningesnė ir nuoseklesnė nei įprasta dantų higiena.

Pirmasis etapas – gijimo laikotarpis

Vos tik implantas įsriegtas į žandikaulį, prasideda svarbus gijimo procesas, vadinamas osteointegracija – tai implantacijos metu įvesto sraigto susijungimas su žandikaulio kaulu. Šis procesas gali trukti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių, priklausomai nuo individualios organizmo būklės, imuniteto ir bendrai paciento sveikatos. Gijimo laikotarpiu būtina laikytis gydytojo nurodymų, nes netinkama priežiūra šiuo etapu gali nulemti, ar implantas prigis sėkmingai.

Šiame laikotarpyje ypač svarbu:

  • vengti kietų, traškių maisto produktų, kurie gali mechaniškai pažeisti sritį aplink implantą;
  • nerūkyti, nes nikotinas blogina kraujotaką ir lėtina gijimą;
  • laikytis griežtos burnos higienos rutinos, naudoti antiseptinius skalavimo skysčius, jei taip rekomendavo gydytojas;
  • neatidėlioti suplanuotų kontrolinių vizitų, nes gydytojas įvertina gijimo eigą ir pastebi galimus nukrypimus.

Ilgalaikė implantų priežiūra – kas svarbiausia?

Sėkmingai prigijus implantui ir atkūrus danties vainikėlį, priežiūra tampa labiau rutininė, bet ne mažiau svarbi. Dantų implantai, priešingai nei natūralūs dantys, nėra jautrūs kariesui, tačiau jie gali būti pažeidžiami uždegiminių procesų – pvz., aplink implantą susiformavusios periimplantito būklės, kuri primena dantenų uždegimą (gingivitą), bet gali būti kur kas rimtesnė.

Kasdienė priežiūra turėtų apimti:

  • kruopštų dantų valymą du kartus per dieną šepetėliu su minkštais šereliais;
  • tarpdančių siūlą arba specialius tarpdančių šepetėlius;
  • reguliarų profesionalų burnos higienos atlikimą 1–2 kartus per metus;
  • dantų šepetėlių ir burnos skalavimo priemonių keitimą laiku;
  • subalansuotą mitybą ir pakankamą vandens kiekio vartojimą.

Ypač svarbu atkreipti dėmesį į bet kokius pakitimus: kraujuojančias dantenas, nemalonų kvapą, spaudimą ar skausmą implantacijos srityje. Tai gali būti pirmieji signalai, kad reikėtų nedelsti ir kreiptis į specialistą.

Puikūs dantys

Ar implantai – visiems?

Nors dantų implantai dažnai laikomi universaliu sprendimu, jie netinka visiems be išimties. Asmenims, sergantiems tam tikromis lėtinėmis ligomis (pvz., nekontroliuojamu diabetu), patiriantiems stiprų kaulo nykimą ar turintiems žalingų įpročių (rūkymas, netinkama burnos higiena), gydytojas gali rekomenduoti alternatyvas arba pasiruošimo planą prieš implantaciją. Taip pat svarbu įvertinti paciento motyvaciją ir gebėjimą laikytis priežiūros rekomendacijų – nes implantas reikalauja atsakomybės.

Mitai ir realybė: ar implantai „tarnauja visą gyvenimą“?

Dažnai girdima frazė, kad implantai – viso gyvenimo sprendimas. Tai iš dalies tiesa: pats titano sraigtas gali tarnauti daugelį metų ar net visą gyvenimą. Tačiau vainikėliai, kaip ir bet kuris danties paviršius, gali susidėvėti, lūžti ar reikalauti keitimo po 10–15 metų. Viskas priklauso nuo to, kaip implantas buvo prižiūrimas, kokie buvo įpročiai, kramtymo apkrova, netgi streso lygis (pvz., griežimas dantimis naktį).

Todėl šis sprendimas turėtų būti suvokiamas ne kaip „įsuk ir pamiršk“, o kaip ilgalaikis įsipareigojimas sau – rūpintis savo burnos sveikata, kad implantai galėtų tarnauti kuo ilgiau.

Dantų implantai – tai modernus ir efektyvus sprendimas atkurti šypseną bei kramtymo funkciją, tačiau jų sėkmė priklauso ne tik nuo gydytojo profesionalumo, bet ir nuo paciento atsakingo požiūrio. Nors implantai nereikalauja ypatingos priežiūros, lyginant su natūraliais dantimis, jie tikrai reikalauja nuoseklios ir sąmoningos kasdienės higienos bei profilaktinių vizitų. Tai nėra sudėtinga, tačiau yra būtina sąlyga tam, kad investicija į gražią šypseną būtų ilgaamžė.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Komentarų: 0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *