Kartais, siekdami namų saugumo, esame linkę atjungti visas elektros prietaisus nuo elektros tinklo. Tačiau tai ne visada būtina – kai kuriems prietaisams dažnas atjungimas gali net pakenkti. Specialistai aiškina, kurių prietaisų nereikia atjungti nuo elektros tinklo ir kokiais atvejais visgi verta tai padaryti.
Kokius prietaisus nereikėtų atjungti nuo elektros tinklo
Esame įpratę manyti, kad daugumą buitinės technikos reikia atjungti nuo elektros. Vis dėlto yra prietaisų, kurių geriau neatskirti nuo tinklo, net jei jų nenaudojate. Štai ką apie tai sako ekspertai:
Televizorius
Daugelis klausia: ar reikia kiekvieną kartą po naudojimo išjungti televizorių iš elektros? Šis įprotis kilo dar sovietmečiu, kai prietaisai neturėjo perkaitimo apsaugos ar automatinio išsijungimo funkcijų.
Šiais laikais to nebereikia – nors kai kurie modeliai budėjimo režimu sunaudoja šiek tiek elektros, dažnas atjungimas (ypač OLED ekranams) gali pakenkti – ekranas ima „degti“ (prarasti spalvų kokybę).
Maršrutizatorius (modemas / Wi-Fi)
Ar galima atjungti maršrutizatorių? Galima, bet nerekomenduojama. Maršrutizatoriai ir modemai palaiko interneto ryšį, todėl jų išjungti nuo tinklo nereikėtų.
Jei norite juos išjungti nakčiai – naudokite išjungimo mygtuką ant prietaiso, o ne traukite iš rozetės.
Štai ką galima atjungti
Katilas, skalbimo mašina, mikrobangų krosnelė ir kondicionierius
Jei kyla abejonių, ar galima atjungti katilą nuo elektros, geriausia pasitikrinti instrukcijoje – dauguma jų turi specialų jungiklį, kuriuo galima prietaisą išjungti be laidų traukymo.
Skalbimo mašina turėtų būti atjungiama tik tuo atveju, jei naudojate neįžemintą rozetę.
Oro kondicionieriaus taip pat nereikia kaskart atjungti – jis išjungiamas nuotoliniu pulteliu.
Mikrobangų krosnelę galima palikti prijungtą – ji suvartoja labai mažai elektros budėjimo režimu.
Kompiuteris ir nešiojamasis kompiuteris
Ar galima atjungti stacionarų kompiuterį nuo elektros? Taip – išjungtas jis nenaudoja elektros, todėl galima laikyti jį atjungtą, jei nenaudojate.
Tas pats galioja ir įkrovikliams – jei jie neprijungti prie prietaiso, jie nenaudoja energijos. Tačiau svarbu stebėti, ar pats įkroviklis nekaista įkrovimo metu – jei taip, geriau jo nenaudoti, ištraukti iš rozetės ir pakeisti nauju, kad išvengtumėte gaisro.
Kalbant apie šaldytuvą ar šaldiklį – jų atjungti nereikėtų, nes jie nuolat palaiko maisto šviežumą. Kitas reikalas – jei jūsų namuose dažnai nutrūksta elektra: tokiu atveju rekomenduojama prietaisus išjungti ir įjungti tik praėjus bent 10 minučių po elektros grąžinimo.
Arba galima įsigyti įtampos relę – prietaisą, kuris įsijungia į rozetę ir apsaugo techniką nuo įtampos šuolių elektros įjungimo/išjungimo metu.
Svarbu žinoti:
Kaip minėta anksčiau, stiprūs elektros tinklo įtampos šuoliai gali sukelti prietaisų gedimus ar net gaisrą, jei jie prijungti prie tinklo. Todėl, jei dažnai dingsta elektra, geriau pasirūpinti prevencija – išjungti prietaisus, kurių neveiksite savo nebuvimo metu (išskyrus šaldytuvą).