Beveik visi šiuolaikiniai išmanieji laikrodžiai yra atsparūs vandeniui, tačiau ką tai iš tikrųjų reiškia ir ar galima dėvėti išmanųjį laikrodį maudantis jūroje?
Daugelyje šiuolaikinių išmaniųjų laikrodžių įrengta įvairaus lygio apsauga nuo vandens, o kai kurie modeliai netgi reklamuojami kaip visiškai atsparūs vandeniui ir galintys būti panardinti į didesnį nei metro gylį. Tačiau kyla klausimas: ar tikrai galite saugiai naudotis laikrodžiu plaukiodami jūroje?
Apsaugos nuo vandens tipai
Išmaniųjų laikrodžių ir išmaniųjų telefonų apsaugos nuo vandens laipsnis paprastai nustatomas pagal IP (Ingress Protection Code) standartą. Šį kodą sudaro dvi dalys: IP XY, kur X reiškia apsaugą nuo kietųjų dalelių, o Y – nuo vandens. Pavyzdžiui, IPX7 reiškia, kad prietaisas gali atlaikyti trumpalaikį panardinimą po vandeniu iki vieno metro gylio. IPX8 reiškia, kad įtaisas gali atlaikyti panardinimą į didesnį nei vieno metro gylį ilgiau nei 30 minučių. IPX9 rodo, kad prietaisas yra atsparus plovimui aukštame slėgyje, naudojant aukšto slėgio vandenį.
Be IP standarto, yra ir kitų žymėjimų, pavyzdžiui, WR (atsparus vandeniui) ir ATM (atmosferai). Pavyzdžiui, WR50 arba 5 ATM reiškia, kad laikrodis atlaiko 50 metrų gylį, o WR100 arba 10 ATM – 100 metrų gylį.
Ką tai reiškia praktiškai?
Nors skaičiai atrodo įspūdingai, realiomis sąlygomis jie gali skirtis. Prietaisai bandomi idealiomis sąlygomis, kurios retai pasitaiko realiame gyvenime. Be to net nedideli korpuso pažeidimai gali sumažinti prietaiso atsparumo vandeniui lygį.
Verta žinoti, kad atsparumo vandeniui bandymai paprastai atliekami gėlame vandenyje, o sūrus vanduo yra daug agresyvesnis. Todėl atsparumas vandeniui ne visada garantuoja ilgaamžiškumą jūrinėje aplinkoje.
Ar turėčiau maudytis su vandeniui atspariu išmaniuoju laikrodžiu?
Nors šiuolaikiniai išmanieji laikrodžiai gali pasižymėti įspūdingomis atsparumo vandeniui savybėmis, vis tiek yra rizika. Svarbu prisiminti, kad net jei jūsų laikrodis turi IP68 arba WR50 sertifikatą, neturėtumėte viršyti rekomenduojamų naudojimo sąlygų, pavyzdžiui, didžiausio panardinimo gylio. Maudymasis sūriame vandenyje gali dar labiau sumažinti apsaugą, o įtaiso sugadinimas dėl instrukcijų nesilaikymo paprastai nelaikomas garantiniu atveju, nes bus sunku įrodyti konkrečias veikimo sąlygas.