Mūsų herojė Inga, šiemet švenčia savo vestuvių metines – ji jau dvidešimt metų yra susituokusi. Inga mano, kad, nepaisant neišvengiamų sunkumų, jos ir vyro santykiai išlaikė laiko išbandymus. Būtent todėl ji yra pasirengusi pasidalyti savo santykių taisyklėmis, kurias, anot jos, pasiūlė pats gyvenimas, nors kai kurios iš jų gali paneigti visuotinai priimtus psichologinius patarimus.
7-ios sėkmingų santykių taisyklės: skaitytojos Ingos nuomonė
- NEBIJOKITE KONFLIKTŲ
Čia šimtu procentų pritariu psichologams, kurie ragina mus išeiti iš „stručio pozicijos“ ir kalbėtis su partneriu apie visas problemas, kad ir kaip kartais būtų sunku.
Konfliktai neišvengiami, todėl svarbu į juos žengti protingai. Aš leidžiu vyrui kalbėti ir niekada jo nepertraukiu, nes vyrams nėra lengva kalbėti apie savo jausmus. Kartais, kai kalbama kokia nors karšta tema, sunku nesutrikti. Tuo metu sakau sau “stop”, kad išsivaduočiau iš emocinio srauto, ir leidžiu jam baigti kalbėti.
Tada kalbu apie tai, ką jaučiu, kuo esu nepatenkinta, bet iš karto pasiūlau ir tai, kaip norėčiau tai pakeisti. Nes kai pateiki žmogui informaciją tik apie tai, kas tau nepatinka, tai skamba kaip ultimatumas – tu nepalieki jam erdvės pasirinkimui. Ir, žinoma, negalima vien kaltinti partnerio, nes taip konfliktas niekada nebus išspręstas.
- KONTROLIUOKITE PARTNERĮ IR SANTYKIUS
Psichologai vieningai sako, kad neįmanoma (negalima) kontroliuoti vienas kito, o pasitikėjimas yra itin svarbus. Jie ragina niekada neužduoti provokuojančių klausimų ir pan. Negaliu su tuo sutikti.
Visi turime silpnybių, o santykiuose vienas kitą kontroliuojame ir tam, kad neperžengtume rizikingų ir pavojingų ribų.
Kartais sunku atsispirti pagundoms, todėl turime tam tikru mastu kontroliuoti vienas kitą. Turėkite tam tikrą nepasitikėjimo laipsnį, nors jis neturėtų virsti paranoja.
Svarbu pajusti, ar jau „dusinate“ savo partnerį. Pasitikėjimas ir kontrolė turėtų eiti koja kojon. Kaip tai suderinti – galite pajusti tik jūs.
LAIKYKITĖS PRAGMATIŠKO POŽIŪRIO Į SANTYKIUS
“Negalima gyventi dėl vaikų”, “vaikas laimingas tik tada, kai laiminga mama” – tai šiais laikais populiarios nuostatos, jos pakeitė kitą kraštutinumą, kuriame gyvenome daugelį metų, – pasiaukojimą. Ne, galima ir būtina išsaugoti santykius ir dėl vaikų, be kita ko. Tai puiki motyvacija.
Mintis “kai jausmai išblėsta, nieko nebegalima suklijuoti” pastūmės jus į naujus santykius, kuriuose neišvengiamos krizės laukia lygiai taip pat. Visiškai logiška, kad tam tikru momentu jūs vienas kitam nusibosite. Jums norėsis įvairovės. Su tuo susidursite bet kokiuose santykiuose, todėl kai pajusite, kad jus traukia kažkas „iš šono“, pasistenkite į tai žiūrėti realistiškiau. Svarbu vertinti tai, ką jau sukūrėte, nes gyvenimas ilgas ir nepastovus.
KRITIŠKIAU VERTINKITE RAGINIMĄ “MYLĖTI SAVE”
Šiais laikais mums iš visų pusių kartojama, kaip svarbu mylėti save, ginti savo interesus. Žinoma, svarbu mylėti save. Tačiau vėlgi nuo amžino moteriško pasiaukojimo mes nukrypome į kitą kraštutinumą – nematome ir nejaučiame partnerio poreikių ir pernelyg rūpinamės, kad nebūtume psichologiškai traumuotos. Ir tada sakome: “Jis labai pasikeitė”, “Ji tapo kitokia”.
Bet tai neįvyko per vieną dieną, tai vyko daugelį metų. Tad kodėl nieko nesakėte? Kodėl nepaklausėte, kas vyksta? Ir nebandėte dėti pastangų, kad suartėtumėte?
KALBĖKITĖS BET KOKIA TEMA
Dauguma mano pažįstamų porų išsiskyrė, nes tiesiog nustojo kalbėtis. Kiekvienas pradėjo gyventi savo gyvenimą. Kartais iš draugių išgirstu: “Aš nekalbu su vyru politikos temomis” arba “Mes neaptarinėjame jo reikalų”. Ir veltui.
Svarbu kalbėtis apie viską, kitaip santykiuose atsiras emocinių spragų, o jūsų partneriui bus įdomiau su kuo nors kitu.
NEBIJOKITE KEISTI VIENAS KITO
Esame raginami nekeisti vienas kito, bet aš tikiu: keistis galima ir reikia. Tai viena svarbiausių gerų santykių garantijų. Daug metų laimingai gyvenančios poros tampa panašūs vienas į kitą. Mums visiems įtakos turi knygos, filmai, kelionės ir, žinoma, mus keičia bendravimas su artimiausiu žmogumi.
Tiesiog nereikia vienas kito spausti, tačiau kalbėtis apie savo poreikius ir padėti partneriui pasiekti tai, ko reikia santykiams, yra labai svarbu.
Pavyzdžiui, mano vyras, kaip ir daugelis vyrų, nebuvo labai kalbus, sunkiomis akimirkomis užsidarydavo savyje, mieliau problemas spręsdavo pats. Aš pradėjau atvirai kalbėti apie tai, kaip mane tai skaudina. Esu jam artimiausias žmogus ir noriu gebėti suprasti, kas su juo vyksta, palaikyti jį. O mano vyras žino – jis visada gali būti su manimi nuoširdus. Aš jo nekritikuosiu.
Taip pat jis žino, kokie svarbūs man yra jo dėmesio ženklai, tai, kad jis nepamiršta man svarbių datų. Nors jam nebuvo būdinga rengti mažas staigmenas, dovanoti gėles ir dovanas be jokios priežasties, jis pradėjo tai daryti. Ir dabar, matydamas mano nuoširdų džiaugsmą, jis pats tuo džiaugiasi – juk tai taip papuošia mūsų kasdienybę.
NEKAUPKITE NUOSKAUDŲ
Kartais sunku reaguoti iš karto, o vėliau pagalvoji: “Ech, vis dėlto reikėjo jam tai pasakyti”. Tai normalu, tik nereikia delsti su pokalbiu – viską aptarkite artimiausiu metu. Geriausia būtų niekada neperkelti konflikto būsenos į naują dieną ir išspręsti jį prieš einant miegoti. Nuoširdžiai pasakydama jam, kaip jaučiatės, jūs pratinate savo vyrą taip pat tai daryti savo ruožtu, nes jie (vyrai) dažnai tiesiog neturi šio įgūdžio.