Nuolat esame įtikinėjami, kad ilgalaikiai, tvirti santykiai yra raktas į laimingą gyvenimą. Ar žmonės, kurie sąmoningai pasirenka gyvenimą ne poroje, iš tiesų yra nelaimingesni už tuos, kurie gyvena kartu su partneriu?
Turinys
Mitai, kurie lydi antrosios pusės neturinčius žmones
Pirmasis mitas: jie tiesiog negali rasti partnerio
Daugelis žmonių galvoja, kad vienišiai nuolat svajoja sutikti ką nors ypatingo. Sociologų atliktos apklausos parodė, kad daugiau nei pusė vienišių neturi noro kurti šeimos. Dauguma tų, kurie nori likti vieniši, yra patyrę bendrą šeimyninį gyvenimą ir vėliau išsiskyrę. Išsiskyrę vyrai išreiškė didesnį pasirengimą dar kartą tuoktis nei anksčiau ištekėjusios ir išsiskyrusios moterys. Tačiau tie stipriosios lyties atstovai, kurie turi puikius santykius su draugais ir šeima, buvo mažiau entuziastingai nusiteikę santuokos idėjos atžvilgiu.
Puikiai suprantu žmones, kuriems gyvenimas atskirai yra sąmoningas pasirinkimas, nes pati tokia esu. Mes neketiname nieko keisti savo gyvenime. Jokiu būdu nesame nusivylę meile ir nebijome būti atstumti. Šie stereotipai neturi nieko bendra su mumis. Mes mėgstame gyventi vieni ir norime patys nuspręsti, kiek laiko mums reikia su kažkuo bendrauti.
Antrasis mitas: jie kenčia nuo vienatvės
Tikriausiai skaitėte ar girdėjote, kad susituokę žmonės jaučiasi laimingesni ir gyvena ilgiau. Tačiau teiginys, kad vieniši žmonės yra mažiau laimingi, neturi jokio pagrindo.
Mičigano universitete atliktame tyrime, grupės tiriamųjų 8-erius metus buvo klausiama, kiek jie yra laimingi. Tie, kurie buvo vieniši, o vėliau susituokė, pirmaisiais metais po santuokos jautėsi laimingesni. Tačiau praėjus šiam laikui dauguma grįžo į ankstesnį savęs suvokimo lygį ir buvo tokie pat laimingi arba ne tokie pat laimingi kaip prieš santuoką. Taip buvo tik su tais žmonėmis, kurie neketino išsiskirti. Tie, kurių viltys neišsipildė, santuokoje iki pat skyrybų jautėsi gerokai nelaimingesni. Vėliau jiems reikėjo reabilitacijos laikotarpio, kad atgautų tą pačią psichinę gerovę, kokią turėjo prieš santuoką.
Trečias mitas: jų sveikata blogesnė
Pernai visoje šalyje atliktos amerikiečių apklausos metu, 82,9 % susituokusių respondentų savo sveikatą apibūdino kaip gerą arba puikią. Tai, be abejo, labai aukštas lygis. Tačiau pažiūrėkime, kaip sekasi mūsų tariamai nelaimingiems ir ligotiems viengungiams? Tarp tų, kurie niekada nebuvo susituokę ir gyvena be partnerio, 81,6 % savo sveikatą apibūdino kaip puikią arba gerą. Kaip matome, skirtumas yra itin mažas. Tai, kad susituokę žmonės gyvena ilgiau, patvirtina tik vienas klasikinis tyrimas, kurio metu nuo 1921 m. buvo apklausta grupė tiriamųjų per visą jų gyvenimą. Visi pastarųjų dešimtmečių darbai rodo, kad santuokinis statusas neturi jokios įtakos ilgaamžiškumui.
Ketvirtas mitas: jie yra savanaudžiai
Viengungiai dažnai vaizduojami kaip išlepinti vaikai, kuriais negalima pasikliauti. Jie neįpratę prisiimti atsakomybės ir galvoja tik apie savo interesus. Šeimos žmonės greta jų atrodo kaip patikimi draugai, dėmesingi giminaičiai ir atsakingi darbuotojai.
Neseniai atliktas Pensilvanijos universiteto tyrimas kvestionuoja ir šį mitą. Nustatyta, kad susituokusios poros savo pagyvenusiems tėvams skiria kur kas mažiau dėmesio nei viengungiai. Pastarieji ne tik aktyviau rūpinosi pagyvenusiais šeimos nariais, bet ir noriau bendravo su savo atžalomis. Jie daug dažniau padėdavo draugams ir kaimynams. Viengungiai, dažnu atveju, yra atviresni pasauliui ir kitiems žmonėms.
Apie autorę:
Bella dePaulo yra sociologė, knygos “Stereotypes and Prejudices about Single People’s Lives: Why, No Matter What, These People Live Happily“ autorė.