Didžiosios Britanijos karalienė mirė 2022 m. rugsėjo 8 d., sulaukusi 96 metų. Ji valdė šalį ilgiau nei bet kuris kitas monarchas (net 70 metų) ir nugyveno ilgą bei visavertį gyvenimą.
Kas padėjo jai išlikti aktyviai ir gyvybingai brandžiame amžiuje?
Karalienė Elžbieta II – ilgas ir įsimintinas gyvenimas
Visa Didžioji Britanija gedi – mirė karalienė Elžbieta II. Artimų šaltinių teigimu, po vyro, princo Filipo mirties 2021 m. balandį, ji dramatiškai “pasidavė”. Praėjusį rudenį jos sveikata ėmė blogėti.
Apie tikrąją karalienės būklę buvo žinoma nedaug. Ji rodėsi viešumoje ir atliko savo pareigas iki paskutinės dienos. Likus dviem dienoms iki mirties Elžbieta II netgi spėjo priimti naująją Didžiosios Britanijos ministrę pirmininkę Liz Truss. Todėl žinia, kad “turėtume ruoštis blogiausiam”, buvo smūgis britams.
Elžbieta II nugyveno ilgą gyvenimą, iki pat paskutinių dienų išliko aktyvi ir sąmoninga. Kaip jai tai pavyko?
8 karalienės Elžbietos II įpročiai
ATOSTOGOS YRA ŠVENTOS
Žinoma, karalienė nuolat keliavo po pasaulį, tačiau visi šie vizitai buvo susiję su darbu. Kiekvieną vasarą Elžbieta II kelias savaites praleisdavo Balmoralio pilyje Škotijoje, kur pailsėdavo nuo darbo. Beje, ji mieliau atostogaudavo su vyru, o kiti šeimos nariai atvažiuodavo į svečius – na, beveik kaip mes kaime pas močiutę.
PASIVAIKŠČIOJIMAI LAUKE
Daugelis mokslininkų tyrė tokių pasivaikščiojimų naudą. Jų negalima nuvertinti: jie mažina nuovargį, dirglumą, gerina atmintį, apsaugo nuo demencijos, ilgina gyvenimą (visa tai susiję su telomerais). Karalienė ypač mėgo vaikštinėti po Vindzoro pilies parką Berkšyre, kur lankydavosi per kiekvienas Velykas.
MEILĖ ŠUNIMS
Elžbieta II siejama su korgiais, tačiau ji taip pat turėjo kokerspanielių ir dorgių – korgių ir taksų mišrūnų. Jos Didenybė dievino savo augintinius – juos mėgo nuo vaikystės ir per savo gyvenimą turėjo daugiau nei 30 šunų. Džiaugsmas bendrauti su savo augintiniais suteikė jai energijos, o energingi pasivaikščiojimai, iki 95-erių metų ji juos vedžiojo pati, padėjo išlaikyti gerą fizinę formą.
JODINĖJIMAS ŽIRGAIS
Biografai sako, kad kai prieš metus karalienei buvo uždrausta sėdėti balne, jai tai buvo didžiulis sukrėtimas. Jodinėjimas labai naudingas sveikatai – gerina kvėpavimą, kraujotaką, koordinaciją ir koncentraciją. Puiki demencijos prevencija. Beje, dėl aktyvaus gyvenimo būdo karalienė apskritai buvo labai stipri fiziškai.
LAIMINGA SANTUOKA
Elžbieta II ir princas Filipas gyveno ilgai ir laimingai ir mirė ne tą pačią dieną, bet mažiau nei pusantrų metų skirtumu vienas nuo kito. Kai jie susituokė, karalienei buvo 21-eri, o jos vyrui – 26-eri. Jie kartu pragyveno 73 metus! Beje, moksliškai įrodyta, kad laimingai susituokę žmonės gyvena ilgiau nei viengungiai. Tvirta šeima sumažina demencijos riziką ir prailgina gyvenimą.
PAPRASTA MITYBA
Karalienė nemėgo greito maisto, žalios mėsos ar greitų angliavandenių, pavyzdžiui, bulvių ar makaronų. Jūros gėrybės, įmantrūs prieskoniai ir česnakai karalienės virtuvėje niekada taip ir nepasirodė. Beje, Elžbieta II kiaušinius valgė labai retai.
Kaip sako karališkieji virėjai, ji mėgo žuvį – keptą ant grotelių arba virtą, keptas daržoves, gerai paruoštą jautienos kepsnį. Ji turėjo tik dvi silpnybes: juodąjį šokoladą ir puodelį karštos “Earl Grey” arbatos su pienu, bet be cukraus ir sausainių.
Karalienė saikingai vartojo alkoholį – jos mėgstamiausi karališkieji gėrimai buvo džinas ir prancūziškas aperityvas “Dubonnet”. Kartais ji galėjo sau leisti išgerti taurę šampano.
TEIGIAMOS MINTYS
Kartą Elžbietos II buvo paklausta, kaip ji susidoroja su tokia didele karališkąja atsakomybe ir sugeba visur rasti pozityvumo. Jos Didenybė atsakė, kad ji stengiasi “mėgautis kiekviena patirtimi, kad ir kokia keista ar nuobodi ji būtų”.
Artimiausi karalienės bendražygiai sako, kad ji niekada “neišliedavo” savo neigiamų emocijų ant aplinkinių, mieliau jas pasilikdavo sau. “Mažiau kalbėk, greičiau pasijusi geriau” – šiuo principu gyveno monarchė.
PASIRUOŠIMAS ĮVAIRIEMS NETIKĖTUMAMS
Karališkasis protokolas turi daug įdomių dalykų. Vienas iš jų – į visas keliones karalienę lydėjo gydytojas su “avariniu lagaminu”, kuriame buvo mobilusis defibriliatorius, vaistai ir… maišelis karališkojo kraujo, jei prireiktų skubios transfuzijos.
Istorija nutyli, ar Jos Didenybei kada nors prireikė šio krepšio, tačiau ji manė, kad jei visada būsite pasiruošę netikėtumams, gyvensite ilgiau.