Ar kada jautėtės taip, lyg nuolat bėgtumėte paskui tobulumo miražą, kuris vis tolsta ir tolsta? Perfekcionizmas – tai tarsi vidinis balsas, šnabždantis, kad turite būti idealus, kad jūsų vertė priklauso nuo kitų žmonių pritarimo ir nepriekaištingų veiksmų… Kas slypi už šio balso ir kaip jo atsikratyti?
Perfekcionizmas yra gana populiarus žodis. Šį terminą vartojame norėdami pasijusti svarbūs sau ir susigrąžinti situacijos kontrolę. Tačiau tikėdamiesi iš savęs ir kitų neįmanomo, neišvengiamai pasmerkiame save nusivylimui.
Neišsipildę lūkesčiai ir tobulumo siekis sukelia daugybę problemų:
- Nuolat griežtai save kritikuojame,
- tyčiojamės iš kitų,
- mąstome itin nelanksčiai,
- jaučiamės pervargę,
- negalime atsipalaiduoti,
- nenorime išbandyti naujų dalykų,
- bijome nesėkmės.
Prie to prisideda įkyrios mintys, nerimas ir depresija…
Daugumai žmonių perfekcionizmo problema kyla „iš vaikystės”. Nemaža dalis esamų perfekcionistų augo nestabiliose šeimose, daugeliui trūko nuspėjamumo ir saugumo jausmo. Jie stengėsi būti tobuli, kad išvengtų kritikos, atmetimo ir pykčio. Manė, kad turi būti tobuli, kad nusipelnytų meilės.
IŠ KUR ATSIRANDA PERFEKCIONISTAI?
Gėda – tai jausmas, kad esame prastesni už kitus. Šis jausmas išsivysto, jei vaikystėje tėvai/artimieji su mumis elgėsi taip, tarsi būtume blogi, beverčiai, nieko nesugebantys. Suaugę bandome kompensuoti šią gėdą pataikaudami kitiems ir stengdamiesi būti „tobuli”. Mes netoleruojame savo ar kitų netobulumo, nepripažįstame klaidų ir nusižengimų, bet tai tik sustiprina vienatvės ir susvetimėjimo jausmą, nes klaidas ir nesėkmes laikome nesėkmės įrodymu, o žmonės, kurie nėra perfekcionistai, jas laiko savaime suprantamu dalyku. Jie aptaria sunkumus su draugais ar šeimos nariais ir taip stiprina emocinius ryšius su jais.
PERFEKCIONIZMAS IR SAVIGARBA
Būtų logiška manyti, kad tikslo siekiantys, sunkiai dirbantys ir daug pasiekę žmonės pasižymi aukšta savigarba. Iš tikrųjų taip nėra. Perfekcionistai siekia tobulumo būtent todėl, kad nėra tikri dėl savęs – savo, kaip žmogaus vertingumo.
Galbūt kada nors pagalvojote: „Štai numesiu 10 kg, ir gyvenimas bus puikus” arba „Jei susirasčiau labiau prestižinį darbą, tapčiau labiau gerbiamu…”. Vis tik laimė ir savigarba neturėtų priklausyti nuo to, ar pasieksite šiuos tikslus. Turite stengtis išlaikyti pusiausvyrą tarp savęs tobulinimo ir savęs priėmimo. Pagaliau pripažinkite, kad esate vertingas pats savaime, nepriklausomai nuo savo nuopelnų.
KAIP ATSIKRATYTI PERFEKCIONIZMO IR PRIIMTI SAVE?
Sumažinkite savo lūkesčius
Kai iš savęs ir kitų tikimės tobulumo, kartas nuo karto nusiviliame: niekas negali atitikti mūsų aukštų standartų. Mes nepaliaujamai puoselėjame savo lūkesčius ir nenorime jų atsisakyti. Tačiau dėl mūsų pačių gerovės atėjo laikas pripažinti, kad iš savęs ir aplinkinių tikimės neįmanomo. Vienintelis būdas būti patenkintam gyvenimu – priartinti lūkesčius prie realybės.
Stebėkite savo mąstyseną
Perfekcionistai yra linkę mąstyti „viskas arba nieko” principu: „Aš esu arba sėkmingas, arba nesėkmingas”, „Aš arba gražus, arba negražus”. Tačiau tarp šių kraštutinumų paprastai yra daugybė kitų galimybių. Be to, perfekcionistiniam mąstymui būdingas perdėtas apibendrinimas, dramatizavimas ir viltis stebuklingai išspręsti problemas, jei bus įvykdytos tam tikros sąlygos (pvz., „būsiu laimingas, kai įsikelsiu į naują butą”).
Susitaikykite su nesėkmėmis
Vienintelis būdas tobulėti – bandyti, patirti nesėkmę ir bandyti dar kartą, sutelkiant dėmesį į pamokas, kurias galite išmokti iš savo klaidų. Nesėkmės yra neatsiejama sėkmės dalis. Taigi, užuot vengę nesėkmių, priimkite jas kaip kelionės dalį.
Atleiskite sau
Perfekcionistai paprastai būna labai griežti sau, tačiau kritika ir gėda tik žlugdo motyvaciją. Turite išmokti atleisti sau už netobulumus ir klaidas. Galvokite apie atleidimą kaip apie procesą: norint pakeisti kritišką mąstyseną į priimančią, reikia laiko ir praktikos. Dažniau priminkite sau, kad niekas nėra tobulas, visi kartais daro klaidų.
Dėmesys procesui
Perfekcionistai sėkmę vertina pagal pasiektus rezultatus. Stenkitės daryti ką nors dėl patirties, malonumo ar tiesiog dėl to, kad jau seniai norėjote tai padaryti. Susitelkimas į procesą sumažina stresą siekiant rezultatų. Tai ne visada susiję su pergalėmis, paaukštinimu ar pagyrimais.
Pasidalykite problemomis
Gėda yra perfekcionizmo pagrindas, todėl, norėdami jo atsikratyti, dažniau parodykite savo tikrąjį, netobulą „aš” tiems, kuriais pasitikite. Yra tikimybė, kad daugelis jus palaikys ir mainais papasakos savo istorijas. Tai padeda prisiminti, kad klysti yra normalu ir kad kiti išgyvena tą patį.
Priimkite save tokį, koks esate
Kai lūkesčiai yra realūs, galite mylėti save tokį, koks esate. Kad pelnytumėte meilę ir pripažinimą, nereikia būti tobulam. Priešingai populiariam įsitikinimui, perfekcionizmas nepadeda mums pasiekti to, ko norime. Tai nepadeda atsikratyti gėdos ir nepadidina savigarbos. Mes negalime pasiekti tobulumo, bet tai nereiškia, kad esame blogi, kvaili, neverti. Tai tik reiškia, kad laikas atsikratyti nerealių lūkesčių. Ir mes galime tai padaryti.