Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kaip santykių problemos veikia vyrų psichikos sveikatą?

Didžiajai daugumai vyrų sveiki santykiai yra labai svarbūs (net jei stereotipai teigia kitaip). Nuolatinę partnerę/partnerį turintys vyrai vidutiniškai gyvena ilgiau ir yra psichiškai tvirtesni… Tačiau kas su jais nutinka, kai santykiai pašlyja arba nutrūksta? 

Santykių problemų įtaka vyrų psichinei sveikatai

Statistika rodo, kad santuoka/ilgalaikiai santykiai turi teigiamą poveikį vyrų psichikos sveikatai, nes sumažina depresijos, polinkio į savižudybę, alkoholizmo ir narkomanijos riziką.

Pasirodo, sveiki santykiai gali tiesiog išgelbėti vyrą – juk šios lyties atstovai vidutiniškai tris-keturis kartus dažniau nusižudo nei moterys. Daugiausia dėl to kalta klinikinė depresija, tačiau naujausi tyrimai taip pat rodo, kad vieniši vyrai ir našliai yra labiau linkę ir į savižudybę.

Vyrai, kurie laikosi tradicinio požiūrio į vyriškumą, dažnai yra įsitikinę, kad jie turi būti atsparūs, emociškai santūrūs, visada save kontroliuojantys. Jie vengia prašyti pagalbos, nes bijo pasirodyti silpni.

Susidūrę su dideliu stresu ar depresija, jie dažniausiai užsisklendžia savyje, izoliuojasi nuo artimųjų arba išlieja savo skausmą ant kitų, sukeldami pykčio ir agresijos protrūkius.

Grupė Kanados gydytojų ir psichologų iš Kolumbijos universiteto neseniai atliko tyrimą, kurio metu apklausė 49 vyrus ir 30 psichoterapeutų, daugiausia dirbančių su vyrais. Tyrėjus domino, kokį poveikį vyrų sveikatai turi nutrūkę santykiai su partnere arba nuolatinė įtampa tebesitęsiančiuose santykiuose.

Vyrai santykiuose

TYRIMAS: KĄ JIE IŠSIAIŠKINO?

Daugelis tyrimo dalyvių noriai kalbėjo apie savo santykių praradimo patirtį. Neretai skyrybos sukeldavo nerimą, depresiją ir net mintis apie savižudybę. Jei vyras jau anksčiau sirgo vienokiu ar kitokiu psichikos sutrikimu, dėl išsiskyrimo jis galėjo paūmėti arba atsirasti naujas sutrikimas. Kai kurie respondentai, palikti partnerio, patyrė tokius sunkius panikos priepuolius, kad juos teko paguldyti į ligoninę.

Dažnai apklaustieji dėl santykių problemų ėmė suvokti, kad ne visada gali atitikti stereotipinį „tikro vyro”, kuris neva pats sprendžia visas problemas, visiškai kontroliuoja savo gyvenimą ir sudaro pasitikinčios šeimos galvos įspūdį, įvaizdį.

Iš pradžių vyrai naudojo įvairius nesveikus būdus stresui po išsiskyrimo įveikti: alkoholį, narkotikus, varginančias treniruotes, valandų valandas trunkančius kompiuterinius žaidimus – visa tai vienaip ar kitaip padėjo numalšinti stresą. Ilgainiui dauguma jų perėjo prie sveikesnių metodų: ieškojo paramos iš draugų ir artimųjų, ieškojo informacijos apie streso įveikimą ir santykių dinamiką literatūroje ir teminėse interneto svetainėse.

Kai kurie tyrimo dalyviai peržengė savo pažįstamų asmenų socialinio rato ribas ir prisijungė prie išsiskyrusių ar vienišų tėvų paramos grupių. Daugelis kreipėsi pagalbos į psichologus ir psichoterapeutus.

„Mūsų apklausos rezultatai dar kartą įrodo, kad pastovūs santykiai su nuolatiniu partneriu yra nepaprastai svarbūs vyrų psichikos sveikatai. Daugeliu atvejų santykių praradimas sukelia rimtą psichologinę krizę. Manome, kad daugeliui vyrų būtų naudingi specialūs bendravimo ir santykių įgūdžių mokymai”, – apibendrino tyrimo vadovas profesorius Johnas Oliffe’as.


Taip pat skaitykite:

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Skaitykite panašius straipsnius

Kitas straipsnis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *