Kodėl taip sunku pasakyti “ne”?


Pasakyti ne

Kodėl kartais taip sunku pasakyti “ne” ar “stop”, atsisakyti kvietimo ar pasiūlymo? Psichologiniai tyrimai rodo, kad kai norime pasakyti “ne” ir sakome “taip”, vadovaujamės išmoktu socialiniu scenarijumi. Įdėję šiek tiek pastangų, galite jo atsikratyti visiems laikams.

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl bijome pasakyti “ne”, yra baimė įžeisti ar įskaudinti kitą žmogų. Tačiau jei paklūstame ir darome dalykus tik tam, kad neskaudintume kitų, rizikuojame skaudinti save, nes slopiname savo poreikius ir slepiame savo tikrąjį “aš”.

Asmenys, kuriems sunku pasakyti “ne”, dažnai mano, kad jie privalo jausti “pareigą atsidurti kito vietoje”. Dažnai jie tvirtina, kad: “jei aš būčiau to žmogaus vietoje, norėčiau, kad su manimi elgtųsi taip, kaip aš elgiuosi su juo.“

Tačiau, kai kalbama apie tai, kas svarbiau – jų pačių interesai ir poreikiai ar kitų interesai, dauguma žmonių pirmiausia galvoja apie save. Gyvename savanaudiškame pasaulyje, kuris verčia mus bet kokia kaina siekti gerovės, neatsižvelgiant į galimą žalą kitiems. Todėl prielaida, kad kiti galvoja kaip jūs ir yra pasirengę jums tarnauti pažeisdami savo interesus, yra klaidinga.

Svarbu išsiugdyti gebėjimą pasakyti “ne” ir nesileisti vedžiojamam už nosies kitų, kurie prašo daryti tai, kas jums nemalonu ar nepageidautina. Šis įgūdis yra labai svarbus norint užmegzti ilgalaikę ir sėkmingą draugystę, profesinius ar meilės santykius.

Išsiugdę šį įgūdį, galėsite jį pritaikyti įvairiose gyvenimo srityse.

Sunku pasakyti ne

8 PRIEŽASTYS, KODĖL MUMS SUNKU PASAKYTI “NE”

– Nenorime įskaudinti ar įžeisti kitų.

– Bijome, kad kitiems nepatiksime.

– Nenorime, kad mus laikytų savanaudžiais ar tiesiog nemaloniais.

– Turime obsesinį poreikį visada atsidurti kito žmogaus vietoje.

– Buvome išmokyti visada būti malonūs.

– Bijome būti laikomi agresyviais.

– Nenorime supykdyti kito žmogaus.

– Turime asmeninių ribų problemą.

Darydami tai, ko nenorime daryti, kad įtiktume kitiems, dažnai pataikaujame jų silpnybėms ir ydoms ir taip išsiugdome priklausomybę nuo kitų arba įsitikinimą, kad jie mums kažką skolingi. Jei pastebėjote, kad dauguma išvardytų priežasčių jums tinka, tikėtina, kad turite rimtų problemų dėl asmeninių ribų.

Žmonės, kuriems sunku pasakyti “ne”, dažnai jaučiasi užspeisti į kampą ir savanaudžiai. Jei bandymai demonstruoti asertyvumą ir tvirtumą sukelia neigiamas emocijas, gali padėti individualus arba grupinis psichologinis konsultavimas. Atsikratę pažįstamų elgesio modelių tapsite daug laisvesni.

Jei vis dar sunku pasakyti “ne”, priminkite sau, kad neprivalote sakyti “taip”. Atsikratę įprasto elgesio modelio ir nustoję daryti tai, ko nenorite – jaučiatės laisvi.

Išmokę taip elgtis, labiau pasitikėsite savimi, mažiau bendrausite su veidmainiškais ir nenuoširdžiais žmonėmis ir gebėsite užmegzti tvirtesnius santykius su tais, kurie jums iš tiesų svarbūs.

Keista, bet kai išmoksite pasakyti “ne”, jums teks tai daryti vis rečiau, nes aplinkiniai supras, kad į jūsų žodžius verta žiūrėti rimtai.


Taip pat skaitykite:

Išeiti iš AMP versijos