Gali būti, kad smegenų veiklos sinchronizacija yra viena svarbiausių sėkmingos santuokos sąlygų. Tokią išvadą pagrindė Kinijos psichologų atliktas tyrimas.
Iki šiol bandymai suprasti, kodėl vienos poros laimingai gyvena kartu, o kitos greitai išyra, nedavė jokių išsamių rezultatų.
Moksliniai tyrimai, skirti santuokinio suderinamumo problemoms nagrinėti, rodo prieštaringus rezultatus: vieni teigia, kad raktas į šeimyninę laimę yra sutuoktinių charakterių, kilmės, išsilavinimo lygio, socialinės padėties, netgi išorinių duomenų atitikimas, o kiti patvirtina populiaraus posakio “priešingybės traukia” teisingumą.
Grupė Kinijos mokslininkų, kurių straipsnis paskelbtas žurnale “Proceedings of the National Academy of Science”, nusprendė patikrinti, ar laimingos santuokos pagrindai slypi sutuoktinių neurofiziologijoje.
Tyrime dalyvavo 35 heteroseksualios poros, kurios buvo susituokusios bent vienerius metus. Visiems dalyviams buvo atlikti išsamūs psichologiniai testai, jie atsakė į daugybę klausimynų apie save ir savo gyvenimą ir įvertino, kiek yra patenkinti savo santuoka.
Be to, dalyviams buvo rodomi įvairūs vaizdo įrašai, kai kurie iš jų buvo susiję su santuokos tema (pvz., vaizdo įrašas, kuriame tam tikra pora aptaria savo santykius), o kai kurie buvo skirti kitoms temoms (spalvoms, architektūrai ar maistui). Tyrėjai stebėjo dalyvių smegenų veiklos dinamiką naudodami funkcinio magnetinio rezonanso tomografiją.
Išanalizavę surinktą informaciją, mokslininkai padarė išvadą, kad sutuoktinių asmenybės bruožų ir kitų jų savybių sutapimas ar skirtumai labai mažai susiję su tuo, kiek laimingi jie yra santuokoje.
Tačiau to paties negalima pasakyti apie jų smegenų veiklą: poros, kurios prisipažino, kad jų santykiai yra visiškai laimingi, panašiai reagavo į “santuokos” vaizdo įrašus – tomis pačiomis akimirkomis suaktyvėjo tos pačios smegenų dalys.
Tai leidžia manyti, kad sutuoktinių smegenys panašiai apdoroja informaciją, aiškina tyrėjai.
Bet štai žiūrint neutralius vaizdo įrašus – tokio poveikio nepastebėta.
Sinchronizacija buvo ypač ryški smegenų srityse, susijusiose su smegenų pasyvaus režimo tinklu. Ši sistema įsijungia, kai žmonės ilsisi, ir išsijungia, kai jiems reikia atlikti intelektualiai sudėtingas užduotis. Be to, smegenų pasyvaus režimo tinklas suaktyvėja socialinės sąveikos metu, padėdamas vengti “aštrių briaunų”, o tai neabejotinai svarbu santykiuose, teigia tyrėjai.
Vis dėlto lieka neaišku, kas yra priežastis, o kas pasekmė – ar panašūs smegenų veiklos modeliai traukia žmones vienas prie kito ir padeda jiems būti laimingiems santuokoje, ar laiminga santuoka lemia sinchronizuotą smegenų veiklą.
Taip pat skaitykite: