Ką ir kaip iš tikrųjų renkamės? Naujas romantinių preferencijų tyrimas atskleidė netikėtus rezultatus.
Tikrovė ir fantazijos
Kai ieškome antrosios pusės, dažniausiai mintyse turime įsivaizdavimą, koks jis ar ji turėtų būti. Pavyzdžiui, svajojame apie patikimą, turintį gerą humoro jausmą, gebantį pasakoti įdomias istorijas žmogų. Tačiau svajonės apie idealų partnerį ir realybė dažnai skiriasi.
Didelė tarptautinė tyrėjų grupė nusprendė išsiaiškinti, kaip svajonės sutampa su realybe ir kaip mūsų romantinės preferencijos veikia tai, su kuo iš tikrųjų užmezgame santykius. Pasirodo, kad gyvenime viskas kur kas sudėtingiau.
Mokslininkai išanalizavo duomenis, gautus atlikus didelio masto apklausą, kurioje dalyvavo daugiau kaip 10 tūkst. vyrų ir moterų iš 43 šalių. Dalis dalyvių, kurių amžiaus vidurkis buvo 28,5 metų, apklausos metu buvo užmezgę romantiškus santykius, o likusieji buvo vieniši.
Pirmiausia dalyviams buvo pateiktas 35 skirtingų žmogiškųjų savybių – intelekto, patrauklumo, gerumo ir t. t. – sąrašas ir paprašyta skalėje nuo 1 iki 11 įvertinti, kiek jie norėtų, kad jų idealus partneris pasižymėtų tomis ar kitomis savybėmis.
Tada dalyvių buvo paprašyta pagal tuos pačius 35 punktus įvertinti keturis pažįstamus priešingos lyties asmenis, įskaitant dabartinį partnerį arba, vienišių atveju, asmenį, kurį jie ypač norėtų matyti šiame vaidmenyje. Be to, dalyviai atsakinėjo į klausimus apie kiekvieną iš išvardytų žmonių – kuo ir kodėl juos traukia tas asmuo, kiek jis artimas ar tolimas jų idealui, kiek jie norėtų su juo bendrauti ir pan.
Tyrimo pabaigoje paaiškėjo, kad žmonės dažniau renkasi tuo partnerius, kurie pasižymi tokiomis savybėmis, kurias visuomenė laiko pageidautinomis ir pavydėtinomis, o ne tomis, kurias iš tikrųjų norėtų matyti savo idealiame partneryje. Kitaip tariant, socialinės normos daro lemiamą įtaką mūsų pasirinkimui, ir mes mieliau renkamės tuos, kurie jas atitinka, net jei šie žmonės toli gražu neatitinka susikurto idealo.