Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Poros santykių vystymosi etapai

Nepakanka būti vyru ir žmona, 

jūs vis tiek turite tapti draugais ir meilužiais, 

tada nereikės jų ieškoti kitur.

Japonų išmintis


Poros santykiai yra labai subtilus darinys, sudarytas iš meilės, pagarbos, aistros, kantrybės, supratingumo ir nuoširdaus atsidavimo vienas kitam. Šiuolaikinė psichologija santykius laiko dviejų lygių, nors psichologine ir fizine prasmėmis visiškai skirtingų, individų sąveika, kurių kiekvienas atskirai pasižymi savo unikalia pasaulėžiūra, tačiau, kurie, tuo pačiu metu, sugeba prisiderinti vienas prie kito.

 

Statistiškai nemaža dalis įsimylėjusių porų išsiskiria per pirmuosius 6 pažinties mėnesius, kai prasideda vadinamoji sotumo stadija. Aistros atslūgsta ir nusimetę rožinius akinius mes pamatome visus partnerio trūkumus. Tik nedaugeliui pavyksta pasiekti tikrąjį meilės etapą ir pasiekti visišką sielų harmoniją bei vienybę.

 

pora ir santykiai

Psichologai išskiria septynis pagrindinius poros santykių vystymosi etapus

 

  • Įsimylėjimo etapas

    Kartais tai dar vadinama kontempliacijos ir kontakto stadija. Būtent tuo metu santykius persmelkia romantika. Žmogus kelia susižavėjimą ir susidomėjimą, kyla noras patraukti jo dėmesį, atsiranda fizinė trauka. Visos mintys sukasi tik apie dėmesio objektą, jis tampa pagrindiniu esaties tašku.
    Fiziologiniu požiūriu šiuo metu padidėja hormonų dopamino ir adrenalino gamyba. Būtent dopamino dėka atsiranda noras patraukti susižavėjimo objekto dėmesį. Adrenalinas – tai streso hormonas. Jo dėka žmogaus kūnas sugeba atlikti neįsivaizduojamus dalykus, tačiau užsitęsusi jo gamyba gali stipriai išeikvoti fizinius resursus. Būtent todėl pirmasis, įsimylėjimo etapas, trunka neilgai.

  • Sotumo stadija

    Aistros palaipsniui atslūgsta, o emocijos, gimusios pirmajame santykių etape, išblėsta. Partneris nebekelia tokio emocijų antplūdžio kaip anksčiau, jūs pradedate santykius vertinti daug blaivesniu žvilgsniu. Aistra vis dar egzistuoja, tačiau jau gebate rasti laiko ir kitiems interesams, asmeniniam gyvenimui. Ramybė, kuri atsiranda nuslūgus visiems hormonams, dažnai lemia santykių nutrūkimą arba atšalimą.

  • Atmetimo stadija

    Tikras, blaivus žvilgsnis į partnerį neretai priverčia pasijusti apgautu, kadangi be jau matytų privalumų, ima ryškėti kiekvienai asmenybei būdingi vienokie ar kitokie trūkumai. Ateina sumišimo ir nusivylimo partneriu laikotarpis.

  • Tolerancijos etapas

    Šiam etapui būdingas noras ramiai suvokti tikrovę ir partnerį. Nereikia stengtis stipriai paveikti situacijos ir pakreipti įvykių eigos teisinga linkme. Šiame etape mylimasis yra priimamas kaip vientisa asmenybė, turinti prigimtinius privalumus ir trūkumus, tikslus ir siekius. Būtina suprasti, kad šalia jūsų yra gyvas, linkęs klysti žmogus, o ne jūsų vaizduotės sukurtas idealus asmuo.

  • Aptarnavimo etapas

    Kartais šis etapas dar vadinamas pasiaukojimo etapu. Tai santykių laikotarpis, kai partneris suvokiamas ir vertinamas kaip vientisas asmuo. Santykiai, pagrįsti abipusiais mainais (kai ne tik duodi, bet ir gauni), pradeda džiuginti galimybe pasidalinti viskuo, kuo galima dalintis su mylimu žmogumi: palaikymu, padrąsinimu, supratingumu, draugyste it kt.

  • Abipusės pagarbos etapas

    Šis etapas praktiškai nesiskiria nuo ankstesnio, tačiau pagrindinis jo bruožas yra pagarba partneriui. Ši pagarba apima visokeriopą partnerio, kaip asmens, suvokimą ir visų jo savybių (tiek gerų, tiek blogų), visumos priėmimą. Dažniausiai šis santykių etapas yra pasiekimas po nemažai praleisto laiko kartu, kai pora jau turi sukaupusi ir gerosios, ir blogosios santykių patirties, kuri leidžia pajusti nuoširdų pasitikėjimą vienas kitu.

  • Tikrosios meilės etapas

    Meilė nuo įsimylėjimo skiriasi: ji gili, rami ir kupina artumo. Šis artumas yra ne tiek fizinis, kiek dvasinis. Šį santykių etapą galima pavadinti sielų sąjunga.

Apie poros santykius parašyta daugybė straipsnių ir knygų. Įvairūs psichologai kalba apie reikšmingus pasaulio ir partnerio suvokimo skirtumus, tačiau visi sutaria dėl vieno: meilė yra sunkaus dviejų asmenybių darbo rezultatas. Kantrybė ir abipusė partnerių pagarba, padedanti jiems tapti ne tik meilužiais, bet ir geriausiais draugais, anksčiau ar vėliau nuves porą į dvasinę vienybę ir tikrą meilę.


Taip pat skaitykite:

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Panašus straipsniai