Pasitikėjimas savimi, nepriklausomybė, vidinis stabilumas, savigarba… Psichologiškai stiprių žmonių gerų savybių sąrašą galima tęsti ilgai. Tiesa ta, kad kiekvienas galime tapti stipresniu, jei išvengsime kai kurių klaidų.
Psichologiškai stiprūs žmonės
Dvasios stiprybė ir vidinė harmonija žengia koja kojon. Tokie žmonės yra įsitikinę, kad gali susidoroti su visais iššūkiais. Tai nereiškia, kad jie nepatiria širdgėlos, nerimo ar liūdesio, tačiau jie negaišta laiko skųsdamiesi nesėkmėmis ar bandydami perauklėti kitus. Jie valdo tai, ką gali valdyti: savo mintis, jausmus ir elgesį. Jie teikia pirmenybę darbui su savimi, nes žino, kad tobulėjimui ribų nėra. Kokių klaidų jie nedaro?
Nebendrauja su toksiškais žmonėmis
Žmonės, kuriais save apsupate, daro įtaką jūsų mintims, jausmams ir elgesiui. Palaikyti santykius su tais, kurie meluoja, įžeidinėja ar nuolat nuvilia, kainuoja itin brangiai – tai neigiamai veikia jūsų psichinę gerovę. Stiprūs žmonės nešvaisto energijos bandydami pakeisti toksiškus žmones. Jie nustato sveikas fizines ir emocines ribas.
Neužsiima pernelyg didele savikritika
Manyti, kad visos nesėkmės gyvenime yra 100 proc. jūsų kaltė, nesvarbu, ar tai būtų santykiai, vagystė, ar incidentas autobuse, reiškia pasmerkti save nesibaigiančiam savęs kaltinimui. Jūs negalite užkirsti kelio visoms bėdoms. Dvasiškai stiprūs žmonės prisiima atsakomybę už savo ir savo artimųjų gyvenimą, tačiau neperžengia protingų ribų. Jie atsako už savo pasirinkimus, bet taip pat pripažįsta, kad yra veiksnių, kurių jie negali kontroliuoti – ekonominė situacija, oras, kitų žmonių pasirinkimai ir kt.
Nesivaiko laimės
Įsitikinimas, kad turėtumėte siekti būti laimingi kiekvieną gyvenimo akimirką, yra pavojinga iliuzija. Momentinis malonumas ir stabilus pasitenkinimas gyvenimu yra skirtingi dalykai. Stiprios dvasios žmonės yra pasirengę sunkiai dirbti savo labui. Jie nepasiduoda toms silpnybėms, kurios kenkia jų ilgalaikiams tikslams.
Nebijo diskomforto
Daugelis žmonių mano, kad geros psichologinės savijautos paslaptis – visada būti savo komforto zonoje. Tačiau nepatogumų vengimas gali atsisukti prieš jus pačius. Psichologiškai stiprūs žmonės išdrįsta susidurti su savo baimėmis, tyrinėti naujas sritis, išbandyti savo galimybių ribas. Jie sąmoningai išeina iš savo komforto zonos, nes žino, kad tik taip gali pagerinti savo gyvenimą.
Nelaiko savęs auka
Jei dėl visų savo problemų kaltinsite išorines aplinkybes, niekada nesugebėsite prisiimti atsakomybės už savo gyvenimą. Stiprios dvasios žmonės yra atsakingi už savo pasirinkimus net ir tragiškomis aplinkybėmis. Jie sutelkia dėmesį į dalykus, kuriuos gali kontroliuoti, ir nesiskundžia dėl kitų žmonių veiksmų ar aplinkybių.
Nesirūpina įspūdžiu, kurį daro kitiems
Galite sugaišti daug laiko ir energijos stengdamiesi, kad kiti žmonės jus pamėgtų. Priklausomybė nuo kitų žmonių vertinimo visada veiks prieš jus. Stiprios dvasios žmonės gerai jaučiasi būdami tokie, kokie yra. Jie nesijaudina dėl to, ar jiems bus pritarta, ar ne. Jiems daug svarbiau gyventi pagal savo vertybes.
„Neserga“ perfekcionizmu
Siekti aukštų tikslų – sveika savybė, tačiau reikalaudami iš savęs tobulumo kovojate nelygioje kovoje. Niekada nesijausite gerai, jei užsibrėšite per aukštą kartelę.
Šie žmonės priima savo nesėkmes ir klaidas, pripažįsta savo trūkumus ir silpnybes.
Nekaupia nuoskaudų
Galbūt manote, kad nuoskaudų puoselėjimas yra tam tikras būdas nubausti kaltininką. Tačiau iš tiesų pyktis ir neapykanta tik susiaurina jūsų gyvenimo lauką. Psichologiškai stiprūs žmonės nekaupia nuoskaudų. Tai nereiškia, kad jie leidžia save įžeidinėti ar žeminti – jie neleidžia paslėptai nuoskaudai ar susierzinimui valdyti jų gyvenimo.
Nėra prisirišę prie materialinių vertybių
Nesvarbu, kiek uždirbate pinigų, noras turėti dar didesnį namą, dar šaunesnį automobilį ir dar prašmatnesnius drabužius vargina. Jei manote, kad daiktų įsigijimas patenkins visus jūsų poreikius, smarkiai nusivilsite. Stiprūs žmonės nėra asketai ir geba džiaugtis gerais daiktais. Tačiau jie nemano, kad tik materialinių gėrybių turėjimas teikia gyvenimo džiaugsmą ir pasitenkinimą.
Nebijo prašyti pagalbos
Jei visada dėl visko pasikliaujate tik savimi, galite manyti, kad esate šaunus, bet tai nereiškia, kad esate stiprus. Anksčiau ar vėliau susiklostys situacija, kai teks prašyti pagalbos. Stiprios dvasios žmonės nebijo pripažinti, kad jiems gali prireikti pagalbos. Nesvarbu, ar jie pasikliauja aukštesniąja jėga, ar kolegų specialistų, ar draugų pagalba, bet kuriuo atveju jie didina savo veiksmingumą. Supratimas, kad jie negali ir neturi turėti visų atsakymų, tik sustiprina jų ramybę.
Apie autorių: Amy Morin – psichoterapeutė.