Sveikas egoizmas – tai gebėjimas išsakyti savo poreikius, sąžiningai kalbėti apie tai, ko jums reikia, ir saugoti bei ginti savo asmenines ribas. Deja, bet daugelis žmonių taip elgdamiesi jaučiasi kalti. Svarbu suvokti, kad savo tiesmukumu niekam nekenkiate…
Kaip tapti „sveiku egoistu“?
Ar jums reikia būti „egoistu“? Reikėtų, jei esate pavargęs ir išsekęs. Jei jus supa žmonės, kuriais negalite pasitikėti. Jei bijote konfliktų ir stengiatės visiems įtikti.
Jei pastebėjote, kad nuolat pykstate, visą laiką jaučiatės įžeistas ir nepatenkintas – tai nerimą keliantys ženklai. Greičiausiai nepakankamai saugote savo asmenines ribas ir jos nuolat pažeidžiamos.
Išmokite pasakyti „ne
Jei jums sunku priversti save pasakyti „ne“ draugams ir šeimos nariams, pirmiausia „pasitreniruokite“ su nepažįstamaisiais. Išmokę pasakyti „ne“, savo „taip“ padarysite prasmingesnį ir stipresnį.
Pamirškite apie kaltės jausmą ir baimę, kad nepatiksite kitiems
Baiminatės, kad nepatiksite kitiems? Pasaulyje yra milijardai žmonių ir visiems įtikti neįmanoma! Juolab, kad saugodami savo ribas neatstumsite tų, kuriems jūs iš tiesų svarbūs. Iš jūsų gyvenimo pasitrauks tik tie žmonės, kurie įpratę begėdiškai jumis naudotis.
Nustatykite ribas darbiniuose santykiuose
Pavyzdžiui, jei jaučiate pareigą atsakinėti į darbinius elektroninius laiškus ir žinutes net ir pasibaigus darbo dienai, pabandykite to nedaryti – taip apsaugosite savo ribas. Galite nustatyti automatinį atsakymą, pvz.: „Šį savaitgalį neturiu prieigos prie el. pašto, atsakysiu jums pirmadienį“.
Netylėkite, jei jūsų asmeninės ribos yra pažeidžiamos
Jei jūsų pašnekovas elgiasi pasyviai agresyviai arba atvirai sako ką nors įžeidžiančio, kartais pakanka sušukti ką nors panašaus į „Ei!“. Tai sukuria dialogo pauzę ir padeda jūsų pašnekovui suvokti, ką jis pasakė. Ir galbūt žengti žingsnį atgal, kol neįsiplieskė tikras konfliktas.
Tyla yra dar viena naudinga priemonė, padedanti apsaugoti savo ribas. Neprivalote toliau dalyvauti pokalbyje, kuris jums kelia nepatogumų. Pašnekovas tai greitai pastebės. Jei jis ir toliau primygtinai siūlo aptarti temą, dėl kurios jaučiatės nejaukiai, galite pasakyti: „Pakalbėkime apie ką nors įdomesnio, gerai?“
Būkite ypač „savanaudiški“ su mylimuoju
Jei ko nors norite iš savo partnerio, nesitikėkite, kad jis (ji) pats (-i) tai išsiaiškins, ir pasakykite jam (jai) tiesiai.
Kas pasikeis, kai atrasite savyje sveiką egoizmą?
Pradėjęs rodyti sveiką egoizmą, netrukus pastebėsite, kad aplinkiniai pradės su jumis elgtis pagarbiau. O kai kurie iš jų, tie, kurie yra toksiški, išnyks iš jūsų gyvenimo.
Kai pradėsite saugoti savo ribas ir stiprinti savigarbą, suprasite, kad daugelis aplinkinių su jumis elgiasi netinkamai. Nebijokite prarasti tokių „draugų“ – jei jie nenori gerbti jūsų ribų, santykiai su jais neturi ateities.