Žvilgsnis daug ką pasako – apie draugiškumą ir atvirumą, meilę ar grėsmę. Vis tik, pernelyg intensyvus žvilgsnis gali trikdyti. Kita vertus, jei nežiūrime pašnekovui į akis, tai suvokiama kaip nemandagumas arba nesaugumas. Kaip rasti kompromisą?
Kaip ilgai galima žiūrėti pašnekovui į akis?
Akių kontaktas yra beveik pats svarbiausias dalykas per pirmąjį susitikimą. Britų psichologas Nicola Binetti ir jo kolegos nusprendė išsiaiškinti, kiek laiko turėtų trukti pašnekovo žvilgsnis į mus, kad nesukeltų diskomforto.
TYRIMAS
Mokslininkai atliko eksperimentą, kuriame dalyvauti pakvietė beveik 500 savanorių (amžius nuo 11 iki 79 metų) iš 56 šalių. Dalyviams buvo rodomi vaizdo įrašo fragmentai, kuriuose aktorius ar aktorė tam tikrą laiką (nuo dešimtosios sekundės dalies iki 10 sekundžių) žiūrėjo žiūrovui tiesiai į akis.
Naudodami specialias kameras tyrėjai stebėjo, kaip išsiplečia tiriamųjų akių vyzdžiai.
Po kiekvieno fragmento tiriamųjų taip pat buvo klausiama, ar, jų nuomone, įraše matomas asmuo jiems į akis žiūrėjo per ilgai ar per trumpai, ir prašoma įvertinti, kiek patrauklūs ir (arba) grėsmingi atrodė vyrai ir moterys. Be to, dalyviai atsakė į klausimyno klausimus.
REZULTATAI
Paaiškėjo, kad optimali akių kontakto trukmė yra nuo 2 iki 5 sekundžių (vidutiniškai 3,3 sekundės). Būtent tokia žvilgsnio į akis trukmė dalyviams buvo patogiausia. Tačiau nė vienam iš tiriamųjų nepatiko trumpesnis nei sekundės ar ilgesnis nei 9 sekundžių akių kontaktas.
Jų pageidavimai nepriklausė nuo asmenybės bruožų ir beveik nepriklausė nuo lyties ir amžiaus.
Buvo viena išimtis – vyresni vyrai dažniau norėjo ilgesnio akių kontakto su moterimis. Vaizdo įrašo veikėjų patrauklumas neturėjo didelės reikšmės. Tačiau jei aktorius ar aktorė atrodė pikti, norėjosi kuo mažiau užmegzti akių kontaktą.
Kadangi tyrime dalyvavo žmonės iš beveik 60 skirtingų šalių, galima daryti prielaidą, kad šie rezultatai nepriklauso nuo kultūros ir kad daugumos žmonių preferencijos dėl akių kontakto trukmės yra maždaug vienodos.