Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

„Tu ir vėl dramatizuoji…“: kodėl vyrai ir moterys nesupranta vienas kito?

Dauguma konfliktų poroje kyla dėl to, kad vyrai ir moterys nesupranta vienas kito: skirtingai suvokia tas pačias situacijas, reaguoja į stresą ir reiškia emocijas. Kodėl mes taip skiriamės? Ir kaip tada turėtume užmegzti nuoširdų bei atvirą dialogą?

Priežastys, kodėl vyrai ir moterys nesupranta vienas kito

STRESAS IR OKSITOCINAS

Stresas vis dar skirtingai veikia vyrus ir moteris hormonų lygmeniu. Moterų organizme dėl kortizolio ir adrenalino antplūdžio gaminasi oksitocinas, kuris yra atsakingas už meilę, pasitikėjimą ir prieraišumą. Todėl, kai moteris patiria stresą, jos empatijos lygis padidėja – jai svarbu nebūti vienai, bendrauti su artimaisiais, rodyti jiems rūpestį ir jausti atsakomąjį ryšį.

Vyrams streso metu oksitocinas taip pat gaminasi, tačiau daug mažesniais kiekiais. Dėl to jie kuriam laikui tampa mažiau jautrūs ir pasirenka visiškai kitokią strategiją – susitikti su „priešu” akis į akį ir išspręsti problemą be tarpininkų.

Priezastys kodel vyrai ir moterys nesupranta vienas kito

EVOLIUCIJA IR KALBUMAS

Tam, kaip mes tvarkomės su stresu ir kaip rodome emocijas, įtakos turėjo du veiksniai: evoliucija ir lyčių vaidmenys tradicinėje kultūroje.

Vyras karys turėjo išlikti bejausmis ir nerodyti priešui baimės. Pernelyg didelis emocionalumas ir atviras emocijų demonstravimas buvo fiziškai pavojingas. Gyvybės ir mirties situacijose jis taip pat neturėjo laiko ilgiems pokalbiams – sprendimus reikėjo priimti greitai ir apsikeisti trumpomis pastabomis, kad būtų išprovokuoti konkretūs veiksmai.

Moteriai, kuri buvo namų prižiūrėtoja, teko visai kitokia užduotis. Ji turėjo palaikyti socialinius ryšius bendruomenėje ir išlikti atvira, emocionali ir todėl pažeidžiama. Jos vaidmuo reikalavo nuolatinių pokalbių. Pavojaus akivaizdoje ji niekada nelikdavo viena ir galėjo tikėtis artimųjų paramos.

Sunku įsivaizduoti pirmykštę žmoną, kuri piktintųsi vyru, kad šis, parnešęs mamutą, sėdi olos kampe ir atsisako pasikalbėti iš širdies.

SIUOLAIKINIAI ISSUKIAI

ŠIUOLAIKINIAI IŠŠŪKIAI

Iš pirmo žvilgsnio, šiuolaikinėje visuomenėje, kurioje socialiniai vaidmenys jau seniai yra dviprasmiški ir kartais priešingi tradiciniams, viskas pasikeitė. Tačiau fiziologiniu lygmeniu mes ir toliau laikomės senovinių programų, kurios puikiai veikė mūsų protėviams. Štai čia ir kyla problemų.

Bendruomenė nebepalaiko moterų, kurios anksčiau sulaukdavo paramos. Gyvename labai uždarą gyvenimą, atskirti vieni nuo kitų, ir net šeima bei draugai neatlieka šios funkcijos iki galo. Taip pat jau įsitvirtino nauji stereotipai apie santykius, kuriuose partneriai atvirai dalijasi savo patirtimi. Štai kodėl stresinėse situacijose moterys kreipiasi į vyrus pagalbos.

Pats kalbėjimo ir dėmesio procesas yra svarbus tam, kad moteris pajaustų palengvėjimą. Tačiau vyrui atrodo, kad moteris verčia jį būti atsakingu už savo problemas ir jis iš karto išsako sprendimą arba pasiūlo jai nedramatizuoti. Jo požiūriu, problemos iš tiesų gali ir nebūti. Kita vertus, moteris mano, kad jis nuvertina problemą ir bando išsisukti nereikalingais patarimais.

Vyrui reikia pabūti vienam, kad jis galėtų susidoroti su stresu, ramiai pagalvoti apie problemą ir rasti sprendimą. Jis užsidaro savyje, neatsakinėja į klausimus ir beveik į nieką nereaguoja. Moteriai, kuri atsitraukia tik tada, kai kažkas negerai, toks elgesys kelia nerimą. Ji bando išsiaiškinti, kas atsitiko, susiduria su susierzinimu ir jaučia nuoskaudą: juk nuoširdžiai norėjo padėti!

Metas prisiminti pirmykštį vyrą, pavargusį mamutų medžiotoją ir suvokti, kad mes ne taip jau labai skiriamės nuo savo protėvių.

MOKYTIS TAISYKLINGAI KALBETI

MOKYTIS TAISYKLINGAI KALBĖTI

Pirmiausia verta nepamiršti, kaip kiekvienas iš mūsų reaguoja į stresą, ir nesitikėti, kad jūsų partneris reaguos taip, kaip jam nebūdinga. Tai padės atsikratyti daugybės nepagrįstų lūkesčių, nusivylimų ir nuoskaudų.

Tačiau tai nereiškia, kad apie mūsų poreikius ir norimą paramą nereikia kalbėti. Galite sakyti: „Noriu, kad mane išklausytum ir pasakytum, kad esi šalia manęs ir viskas bus gerai” arba „Myliu tave, bet dabar noriu pabūti vienas ir pailsėti”.

Kuo aiškiau suformuluosite prašymą, tuo didesnė tikimybė, kad iš partnerio sulauksite pagalbos, kurios tikitės. Galiausiai nepamirškite, kad mandagumas – universali visiems suprantama kalba. Be išimties. Kalbėkite apie savo poreikius ir būsite išgirsti.


Taip pat skaitykite:

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Skaitykite panašius straipsnius

Kitas straipsnis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *