Dauguma mūsų gali papasakoti ir gerų, ir blogų dalykų apie save. Kartais ką nors įskaudiname, o kartais kažkam suteikiame laimės. Kartais pakenkiame, o kartais – padedame. Kartais darome dalykus, kuriais nelabai didžiuojamės… Jei po kurio laiko mums nutinka kas nors nemalonaus, neretai manome, kad nusipelnėme nesėkmės, kad tai atsakas už netinkamą poelgį.
Mes tikime, kad už gera bus atlyginta geru, o už bloga – blogu. Bet ar tikrai? Ar yra mokslinių įrodymų, patvirtinančių mūsų tikėjimą karma?
DRUGELIO EFEKTAS
“Prieš kelerius metus automobilių stovėjimo aikštelėje, po savo kairiuoju priekiniu ratu radau stiklo gabalą, – prisimena psichoterapeutas Nicholas Dawydowski. – Kad nesugadinčiau padangos, batu išspyriau nuolaužą, deja, per stipriai, ir ji nukrito tiesiai po kažkieno kito automobilio padanga. Bet aš nenuėjau jos pakelti ir išmesti, o tiesiog “pasišalinau iš nusikaltimo vietos” – sėdau į automobilį ir išvažiavau.
Po keturių mėnesių važiavau greitkeliu, skubėdamas į konferenciją, kurioje turėjau kalbėti. Staiga išgirdau garsų spragtelėjimą. Net automobilis sudrebėjo. Išlipau pažiūrėti, kas nutiko, ir pastebėjau, kad priekinė kairė padanga beveik sprogo. Jos skuteliai buvo išsibarstę po visą greitkelį. Turėjau išsikviesti techninės priežiūros tarnybą – pats nebūčiau galėjęs to sutvarkyti. Be to, žinoma, jau buvau katastrofiškai pavėlavęs į konferenciją ir nebūčiau spėjęs pasakyti savo kalbos. Tuomet prisiminiau gėdingą veiksmą automobilių stovėjimo aikštelėje. “Aš to nusipelniau”, – pagalvojau. – Mano veiksmas sugrįžo „pas mane“. Tai karma.”
Tačiau ar iš tikrųjų padanga sprogo dėl to, kad Nicholas Dawydowski kartą pasielgė netinkamai?
Racionaliai vertinant, šie veiksmai nebuvo susiję. Juos skyrė keli mėnesiai, be to, jie įvyko skirtingose šalies dalyse.
Žinoma, visi žino apie drugelio efektą: kiekvienas mūsų veiksmas keičia ateitį, formuoja tikrovę, sukuria įvykių grandinę, kuri tęsiasi mėnesius ir metus. Taigi, ar terapeuto veiksmai galėjo sukelti įvykių grandinę, dėl kurios galiausiai sprogo padanga? Teoriškai galėtų. Tačiau logiškai tai neturi jokios prasmės. Tačiau giliai širdyje, pasak Nicholo Dawydowskio, jis buvo įsitikinęs, kad yra ryšys.
PUSIAUSVYRA TARP SĖKMĖS IR NESĖKMĖS
Kartu su Stanfordo psichologijos studentu Aaronu Kay’u, Nicholas Dawydowski atliko keletą eksperimentų, siekdamas suprasti psichologinius procesus, slypinčius už drugelio efekto arba karmos. Kas verčia žmones ieškoti sąsajų tarp fiziškai nesusijusių veiksmų ir įvykių?
Pusė eksperimento dalyvių buvo paskelbti “laimingaisiais” – jų identifikaciniai numeriai buvo pavadinti “laimingaisiais”, todėl šie mokiniai turėjo galimybę dalyvauti lemiamame tyrime. Kitai pusei studentų “nepasisekė”: paaiškėjo, kad jų asmens tapatybės kortelės yra “nelaimingos”, ir jiems buvo pasakyta, kad jie nedalyvaus svarbiame tyrime.
Vėliau, atsakinėdami į tariamai nesusijusio testo klausimus, visi dalyviai turėjo prisiminti blogus ir gerus dalykus, kuriuos jie padarė praeityje. Dalyviai, kurių skaičius pasirodė esąs “nelaimingas”, daugiausia prisiminė blogus dalykus, o kita pusė – gerus.
Be to, šis poveikis buvo ryškesnis tiems dalyviams, kurie teigė tikintys visuotiniu teisingumu.
Kitame tyrimo etape dalyviai vėl buvo suskirstyti į dvi grupes: vieni turėjo “laimingus” skaičius, kiti – “nelaimingus”. Kiekvieno iš jų buvo paprašyta prisiminti atsitiktines sėkmės ir nesėkmės situacijas, kurios jiems neseniai nutiko ir kurių jie negalėjo kontroliuoti. Tie, kurių numeriai pasirodė esą “laimingi”, prisiminė daugiau nesėkmių, o tie, kurie šį kartą buvo tarp “pralaimėjusiųjų”- daugiau sėkmingų situacijų.
Logiška manyti, kad dalyviai bandė nesąmoningai bandė rasti pusiausvyrą tarp sėkmės ir nesėkmės.
TIKĖJIMAS TEISINGUMU
Kai pasielgiame netinkamai, esame linkę tai „išpirkti“ geru poelgiu. Arba užsisklendžiame įvykyje ir pasąmoningai laukiame nesėkmės, kuri bus susijusi su šiuo poelgiu.
“Sprogusi padanga, dėl kurios negalėjau kalbėti konferencijoje, man buvo nesėkmė, kuri kompensavo mano blogą poelgį, kai po svetimu automobiliu pakišau stiklo šukę. Ir ne tai, kad šie du įvykiai iš tikrųjų buvo susiję – man pakako to, kad pajusčiau, jog pagaliau gavau tai, ko nusipelniau už blogą poelgį”, – prisimena terapeutas.
Kol neįvyksta įvykis, kompensuojantis mūsų blogą poelgį, sąmoningai ar pasąmoningai laukiame, kol jis įvyks.
Atitinkamai, darydami ką nors gero, laukiame “sėkmės”, kuri bus atlygis už gerą poelgį. Prisimename gerus dalykus, kuriuos padarėme praeityje, ir manome, kad pasaulis yra teisingas – už gerą darbą bus atlyginta geru.
Nesvarbu, ar tikite karma, ar ne, dauguma mūsų psichologiškai linkę sieti nesusijusius įvykius. Tiesiog todėl, kad esame linkę tikėti teisingumu, harmonija ir tuo, kad galime kontroliuoti šį nenuspėjamą pasaulį.