Sekatorius – nepakeičiamas kiekvieno sodininko įrankis. Jis padeda formuoti medžius, šalinti nudžiūvusias šakas ir palaikyti augalų estetiką. Tačiau net ir aukštos kokybės sekatorius laikui bėgant atbunka – šakos blogai kerpamos, lūžinėja, pjūviai tampa netvarkingi, o ranka greičiau pavargsta. Tai aiškūs ženklai, kad įrankiui reikia galandimo.
Gera žinia – galandimą galima atlikti savarankiškai, namuose, be brangių įrankių ar meistrų paslaugų. Tai ne tik padės atkurti sekatoriaus funkcionalumą, bet ir prailgins jo tarnavimo laiką. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip tai padaryti teisingai, saugiai ir efektyviai. Taip pat pateiksime alternatyvių metodų, jei neturite įprastų galandimo priemonių.
Kodėl sekatorių reikia galąsti reguliariai?
Aštrus pjūvis svarbus ne tik dėl estetikos – nelygiai nukirstos, pažeistos šakos tampa puikia terpe bakterijoms, grybeliams ir kenkėjams. Tuo tarpu aštrus sekatorius užtikrina švarų pjūvį, kuris greičiau užgyja.
Be to, dirbti atbukusiu įrankiu reikia daugiau pastangų – rankos greičiau pavargsta, o pats darbas tampa mažiau efektyvus ir malonus. Reguliarus galandimas taupo jūsų laiką, jėgas ir saugo augalus.
Įrankio paruošimas
Prieš galandimą sekatorių būtina gerai nuvalyti. Ant jo ašmenų dažnai kaupiasi augalų sultys, nešvarumai, gali atsirasti pelėsis ar rūdys. Visa tai trukdo kokybiškam galandimui.
Valymui tinka šiltas muiluotas vanduo, šepetėlis, o dezinfekcijai – actas arba dezinfekcinis skystis. Rūdžių galite atsikratyti naudodami švitrinį popierių ar metalinę kempinėlę. Išdžiovinkite įrankį, o jei įmanoma – išardykite, kad būtų lengviau pasiekti visus ašmenų paviršius.
Pagrindinis galandimo būdas
Sekatorius galandamas tik iš vienos pusės – tos, kurioje yra įstriži pjovimo ašmenys. Kita pusė, atraminė, lieka neliečiama. Galandant abi puses galima sugadinti įrankį – pjūvis bus netaisyklingas, o sekatorius greitai susidėvės.
Galandimui tinka dildė, deimantinė plokštelė arba galandimo akmuo. Išlaikykite originalų ašmenų kampą – įprastai apie 20 laipsnių. Galandimo judesiai turi būti tolygūs, nuo ašmenų pagrindo link jų galiuko, be spaudimo. Po kelių brūkštelėjimų pjūvio briauna pradės blizgėti – tai ženklas, kad ašmenys tampa aštrūs.
Po galandimo patikrinkite kitą pusę – ten gali būti mikroskopinių atplaišėlių. Jas pašalinkite švitriniu popieriumi ar keramine lazdele – tai užtikrins švarų ir lygų pjūvį.
Papildomi metodai
Jei neturite galandimo akmens, galite naudoti buityje randamas priemones. Pavyzdžiui, keraminio puodelio dugną – neglazūruota jo dalis veikia kaip galandimo paviršius. Tereikia kelis kartus prabraukti ašmenimis reikiamu kampu.
Taip pat galite naudoti nagų dildę su abrazyviniu paviršiumi arba švitrinį popierių (grūdėtumas nuo 600 iki 1000), suvyniotą į standžią juostelę. Šie metodai mažiau efektyvūs nei profesionalūs įrankiai, bet tinka skubiais atvejais.
Galutinis apdorojimas
Po galandimo surinkite sekatorių, jei jis buvo išardytas, ir įsitikinkite, kad visos dalys tinkamai pritvirtintos.
Sutepkite judančias dalis alyva – tinka paprasta mašinų alyva arba specialūs tepalai sodo įrankiams. Tai apsaugos metalą nuo drėgmės, sumažins trintį ir užkirs kelią rūdims. Ypatingą dėmesį skirkite šarnyrui ir pjovimo paviršiams.
Sekatoriaus galandimas namų sąlygomis – paprasta, bet itin naudinga procedūra. Ji ne tik pagerina įrankio veikimą, bet ir padeda palaikyti augalų sveikatą. Įvaldžius teisingą techniką, net senas sekatorius vėl taps veiksmingu ir patikimu pagalbininku.
Nebijokite patys rūpintis įrankiais – ilgainiui tai taps įprasta sodo priežiūros dalimi, kaip ir laistymas ar ravėjimas. Aštrus sekatorius – tai švarūs pjūviai, gražus sodas ir patogus darbas.