Tarptautinė mokslininkų grupė iš Constructor universiteto atliko tyrimą, kurio metu žmogaus odos ląsteles veikė galingais 5G signalais.
Išvados buvo paskelbtos moksliniame žurnale. Mokslininkai naudojo dviejų tipų odos ląsteles — fibroblastus ir keratinocitus. Jos buvo veikiamos elektromagnetinėmis bangomis 27 ir 40,5 gigahercų dažniais — tai diapazonas, kuris naudojamas dabartiniuose ir būsimuose 5G tinkluose.
Eksperimentai buvo atliekami dviejų ir 48 valandų laikotarpiais, o spinduliuotės intensyvumas gerokai viršijo rekomenduojamus saugumo lygius. Nei tyrėjai, nei pati sistema negalėjo paveikti rezultatų dėl šališkumo ar šildymo.
„Šie rezultatai padės neutralizuoti neapibrėžtumus, remiantis pagrįstais faktais,” — teigė tyrimo autoriai.
Šiuolaikiniai 5G tinklai veikia žemesniais nei 6 GHz dažniais, tačiau per artimiausius metus tikimasi diapazono išplėtimo iki 24,3-27,5 GHz ir 39,5-43,3 GHz.
Dažniuose iki 3 GHz bangos prasiskverbia į odą daugiausiai 10 mm, o esant 10 GHz ir aukštesniam dažniui — tik 1 mm.
Net veikiant 40,5 GHz dažniais ir padidinta galia nebuvo aptikta jokių genų ekspresijos ar DNR metilinimo pokyčių — pagrindinių ląstelių atsako biomarkerių.
5G tinklų plėtra sukėlė susirūpinimo bangą visuomenėje — nuo gandų apie spinduliuotės žalą iki sąmokslo teorijų, siejančių technologiją su COVID-19 pandemija. Tačiau tyrimas aiškiai rodo, kad 5G poveikis realių saugumo sąlygų ribose yra saugus žmogaus odai.
Anksčiau kai kurios publikacijos kurstė baimes, tačiau, kaip patikslina autoriai, šiems darbams dažnai trūko metodologinio tikslumo — nebuvo atliktas aklas tyrimas, kontroliuojama temperatūra ar patikima statistika. Naujasis darbas atsižvelgia į visus šiuos trūkumus.
„Mes suabejojome galimų neterminių biologinių poveikio efektų egzistavimu,” — paaiškina mokslininkai. Kitaip tariant, atmesta net neakivaizdžios žalos, nesusijusios su audinių šildymu, tikimybė.
Kartu tyrėjai pabrėžia, kad nerimą turėtų kelti ne pačios 5G radijo bangos, o greičiau jų netiesioginės pasekmės — pavyzdžiui, padidėjęs ekrano laikas, veikiantis psichinę sveikatą, miegą ir streso lygį.