Nors kai kurios Europos šalys, būtent Prancūzija, Italija, Jungtinė Karalystė ir Nyderlandai, visiškai uždraudė naudotis mobiliaisiais telefonais mokyklose, Lietuvoje vis dar nėra aiškaus sutarimo šiuo klausimu. Šiuo metu kiekviena mokykla pati sprendžia, kokios pozicijos laikytis, o vyriausybė kol kas nieko šiuo klausimu nedaro. Vienose mokyklose leidžiama naudotis telefonais pamokų metu, kitose – tik per pertraukas. Tačiau kai kurios pradėjo laikytis radikalesnio požiūrio.
Kai kuriose Lietuvos mokyklose nuo rugsėjo mėnesio pradinėse klasėse bus draudžiama naudotis telefonais, nes nuo to kenčia ne tik mokymosi kokybė, bet ir patys mokytojai.
Radikalūs pokyčiai – jau čia pat
Manoma, kad netrukus situacija gali tapti nebevaldoma, tad pačios mokyklos žada imtis atitinkamų, radikalesnių veiksmų. Pavyzdžiui vaikai ateina į klasę, o mokytojas surenka visus mobiliuosius telefonus ir užrakina juos seife. Jų telefonai – išjungti. Po pamokų, pasibaigus paskutinei dienos pamokai, mokytojas atidaro seifą ir vėl išdalina telefonus vaikams.
Taisyklės mokyklose būtinos
Tokie pokyčiai būtini. Jeigu mokytojai ir mokyklos įstatai leidžia naudotis telefonais per pamokas, tai mokymosi kokybė tampa visiškai tragiška. Jau dabar kai kurie vaikai – lyg “zombiai”, per pertraukas – telefone, namuose telefone, miega su telefonu… Kas bus toliau?
Daugelis Anglijos mokyklų jau draudžia mokyklose naudoti mobiliuosius telefonus. Vienos draudžia jais naudotis visą dieną visoje mokyklos teritorijoje, kitos taiko švelnesnius apribojimus. Na, o tėvai šiuos draudimus palaiko.
Vilniaus Valdorfo Žaliosios mokyklos nuostatos – pavyzdys
Telefonų surinkimas
Mokantis reikalinga susikaupti ir bendrauti palankesnė aplinka. Pastebime, kad tvarka, kai mokinys telefoną laiko kuprinėje, sukuria nemažai progų jį turėti su savimi slapta ir naudotis. Tai atitraukia dėmesį nuo pamokų ir buvimo su kitais mokiniais pertraukų metu. Siekiant sukurti mokytis ir bendrauti palankesnę aplinką, visi telefonai (jais laikomi ir Išmanieji laikrodžiai su telefono funkcija) mūsų mokykloje surenkami ryte ir atiduodami po pamokų.
Telefonų naudojimas
Telefonais mokiniai nesinaudoja pamokų, pertraukų, renginių, būrelių, klasės išvykų, Popiečio grupės (1-4 kl.) ir Popiečio klubo (5-10 kl.), žygio iš Bratoniškių į Skirgiškes (1-2 kl.) metu. Prieš pamokas ir po jų, renginių ar būrelių mokykloje bei jos teritorijoje telefonu mokiniai naudojasi tik būtinu atveju kaip ryšio priemone. Mokymosi tikslais telefonai naudojami valdorfo pedagogikos ribose – laisvai. Apie ribas sprendžia pamoką vedantys mokytojai. Mokyklos išvykose galioja panaši tvarka kaip mokykloje, tikslesnę nustato išvyką organizuojantys mokytojai. Mokytojai pamokų metu telefonais nesinaudoja ir laiko garsą išjungtą, išskyrus būtinuosius atvejus, tokius kaip trauma ir kiti su sveikata susiję dalykai, nusikaltimas, gaisras, audra.
Telefonų laikymas, surinkimas ir atidavimas
Mokinių telefonai laikomi specialiose rakinamose spintelėse. Surenka pirmos pamokos mokytojas, išdalina – vedantis paskutinę pamoką. Mokiniui prireikus išvykti, telefoną atiduoda mokytojai, kurie tuo metu atsakingi už klasę. Renginių, būrelių metu, vykstant Popiečio grupei ir klubui, telefonus mokiniai laiko kuprinėse.
Būtinoji komunikacija
Esant neatidėliotinam poreikiui, tėvai gali rašyti žinutę klasės mokytojams, šie perduoda informaciją mokiniams. Ypatingais atvejais, nepasiekdami mokytojų, tėvai gali kreiptis į administratorę mokyklos svetainėje nurodytais kontaktais.
Pažeidimai
Pastebėjus tvarkos pažeidimus, telefonas yra paimamas, atvejis registruojamas. Atiduodama po pamokų (lankantiesiems Popiečio grupę ir klubą – išeinant iš jo), informavus tėvus apie pažeidimą raštu. Įvykiams kartojantis, taikoma priemonė – pokalbis su vaiku ir tėvais, su klasės auklėtojais/kuratoriais (taikomos elgesio priežiūros priemonės, numatytos mokyklos mokinių elgesio taisyklėse).