Ketvirtadienį Europos Komisija (EK) paskelbė apie „pirmojo pasaulyje išsamaus dirbtinio intelekto” (DI) reglamento įsigaliojimą.
„Įstatymu siekiama užtikrinti, kad ES kuriamas ir naudojamas dirbtinis intelektas būtų patikimas ir apsaugotų pagrindines teises. Reglamentu siekiama sukurti suderintą ES dirbtinio intelekto vidaus rinką, paskatinti šios technologijos diegimą ir sukurti palankią aplinką inovacijoms ir investicijoms”, – sakoma EK pranešime.
Teisės akte daugiausia dėmesio skiriama naudotojų apsaugai nuo su dirbtiniu intelektu susijusios rizikos. Visų pirma reikalaujama, kad dirbtinio intelekto sistemos būtų skaidrios, kad pokalbių robotai aiškiai informuotų naudotojus, jog jie bendrauja su mašina. „Tam tikras dirbtinio intelekto sukurtas turinys, įskaitant gilumines klastotes, turi būti ženklinamas, o naudotojai turi žinoti, kada naudojamos biometrinės kategorizavimo ar emocijų atpažinimo sistemos”, – pažymėjo EK.
Dirbtinio intelekto sistemos, „kurios, kaip nustatyta, kelia didelę riziką, turės atitikti griežtus reikalavimus”. Kartu bus uždraustos AI sistemos, kurios, kaip manoma, kelia aiškią grėsmę pagrindinėms žmogaus teisėms. Prie tokių priskiriamos „dirbtinio intelekto sistemos ar taikomosios programos, kurios manipuliuoja žmogaus elgesiu, apeidamos naudotojų laisvą valią”.
Be to, bus uždraustos kai kurios biometrinės sistemos, pavyzdžiui, emocijų atpažinimo sistemos, naudojamos darbo vietoje, ir kai kurios žmonių kategorizavimo ar nuotolinio biometrinio identifikavimo realiuoju laiku teisėsaugos tikslais viešosiose erdvėse sistemos.
Dauguma dirbtinio intelekto įstatymo nuostatų įsigalios 2026 m. rugpjūčio 2 d. Tačiau dirbtinio intelekto sistemų, kurios, kaip manoma, kelia nepriimtiną riziką, draudimai įsigalios šešiais mėnesiais vėliau.
ES valstybės narės iki 2025 m. rugpjūčio 2 d. turi įsteigti nacionalines institucijas, kurios prižiūrėtų, kaip taikomos dirbtinio intelekto taisyklės.