Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Pradžia Straipsniai Kita Nuo šiandien įsigaliojo ES įstatymas dėl dirbtinio intelekto: kas keičiasi?
Kita

Nuo šiandien įsigaliojo ES įstatymas dėl dirbtinio intelekto: kas keičiasi?

Įsigaliojo dirbtinio intelekto įstatymas
Dalintis

Ketvirtadienį Europos Komisija (EK) paskelbė apie „pirmojo pasaulyje išsamaus dirbtinio intelekto” (DI) reglamento įsigaliojimą.

„Įstatymu siekiama užtikrinti, kad ES kuriamas ir naudojamas dirbtinis intelektas būtų patikimas ir apsaugotų pagrindines teises. Reglamentu siekiama sukurti suderintą ES dirbtinio intelekto vidaus rinką, paskatinti šios technologijos diegimą ir sukurti palankią aplinką inovacijoms ir investicijoms”, – sakoma EK pranešime.

Teisės akte daugiausia dėmesio skiriama naudotojų apsaugai nuo su dirbtiniu intelektu susijusios rizikos. Visų pirma reikalaujama, kad dirbtinio intelekto sistemos būtų skaidrios, kad pokalbių robotai aiškiai informuotų naudotojus, jog jie bendrauja su mašina. „Tam tikras dirbtinio intelekto sukurtas turinys, įskaitant gilumines klastotes, turi būti ženklinamas, o naudotojai turi žinoti, kada naudojamos biometrinės kategorizavimo ar emocijų atpažinimo sistemos”, – pažymėjo EK.

Dirbtinio intelekto sistemos, „kurios, kaip nustatyta, kelia didelę riziką, turės atitikti griežtus reikalavimus”. Kartu bus uždraustos AI sistemos, kurios, kaip manoma, kelia aiškią grėsmę pagrindinėms žmogaus teisėms. Prie tokių priskiriamos „dirbtinio intelekto sistemos ar taikomosios programos, kurios manipuliuoja žmogaus elgesiu, apeidamos naudotojų laisvą valią”.

Be to, bus uždraustos kai kurios biometrinės sistemos, pavyzdžiui, emocijų atpažinimo sistemos, naudojamos darbo vietoje, ir kai kurios žmonių kategorizavimo ar nuotolinio biometrinio identifikavimo realiuoju laiku teisėsaugos tikslais viešosiose erdvėse sistemos.

Dauguma dirbtinio intelekto įstatymo nuostatų įsigalios 2026 m. rugpjūčio 2 d. Tačiau dirbtinio intelekto sistemų, kurios, kaip manoma, kelia nepriimtiną riziką, draudimai įsigalios šešiais mėnesiais vėliau.

ES valstybės narės iki 2025 m. rugpjūčio 2 d. turi įsteigti nacionalines institucijas, kurios prižiūrėtų, kaip taikomos dirbtinio intelekto taisyklės.

Įvertinkite šį straipsnį:

😡  
😕  
😐  
🙂  
😍  

Kraunami duomenys...

Autorius
Mindaugas Bružas

Esu KAIPKADA.LT portalo redaktorius, rašantis apie naujienas, įvykius ir praktiškus patarimus. Mano tikslas – suteikti skaitytojams aktualią informaciją. Padedu atrasti naudingas žinias ir pasidalinti svarbiausiais įvykiais, kurie gali turėti įtakos mūsų gyvenimui.

Parašyti komentarą

guest
0 Komentarai(ų)
Naujausi
Seniausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Panašūs straipsniai
Reakcijos laiko testas

Nemokamas testas internete: pasitikrinkite savo reakcijos greitį ir sužinokite, koks jūsų „biologinis amžius“

Ar kada susimąstėte, koks yra jūsų reakcijos laikas? Nuo jo priklauso, ar...

Kaip muzika suranda prasmę

„Dainavau kasdien, kol sustojo tas automobilis“: vilniečio Gyčio P. istorija, įkvepianti nepasiduoti

Kiekvieną rytą Gytis P. pasiimdavo savo seną gitarą, pasitaisydavo gobtuvą ir užimdavo...

Prabusti naktį

Jei prabundate tarp trečios ir penktos valandos ryto, tai reiškia…

Neignoruokite savo organizmo signalų, kai jis jus pažadina vidury nakties. Labai daug...

Vingio parkas

Vaikštinėdami po Vingio parką, aptikome keistus stulpus – ilgai spėliojome, kam jie skirti

„Prieš kelias dienas vaikštinėjant po atsinaujinusį Vingio parką, skirtinguose kampeliuose pastebėjome keistus...