Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Paslaptinga balta juosta perskrodė naktinį JAV dangų: kas tai buvo?

Mike'as Lewinsky, baltojo ruožo virš Crestowno, Kolorado valstijoje, JAV, fotografas (Nuotrauka: Mike'as Lewinsky (Flickr))
3 min. skaitymo

2025 m. gegužės 17 d. JAV naktiniame danguje liudininkai stebėjo retą astronominį reginį: netikėta geomagnetinė audra kartu su ryškiu baltu pliūpsniu perskrodė žvaigždėtą dangų virš Šiaurės Amerikos. Tai, kas iš pradžių buvo laikoma antgamtiniu reiškiniu, pasirodė esąs… Kinijos raketos paleidimo rezultatas.

Geomagnetinė audra (G2 klasės) prasidėjo gegužės 16 d. dėl vainikinės masės išmetimo (CME) po gegužės 12 d. įvykusio milžiniško Saulės žybsnio. Iš pradžių manyta, kad CME aplenks Žemę, tačiau „paukščio sparno“ plotis buvo didesnis, nei tikėtasi, ir kai kurios įkrautos dalelės vis dėlto pasiekė mūsų atmosferą.

Tačiau tikrą furorą sukėlė ne tiek šiaurės pašvaistė, kiek netikėtas ryškus baltas pėdsakas, nusidriekęs virš Kolorado, Naujosios Meksikos ir Kanzaso. Kai kurie stebėtojai iš pradžių manė, kad stebėjo retą atmosferos reiškinį, vadinamą STEVE (Strong Thermal Emission Velocity Enhancement), kuris kartais lydi poliarinę aurorą. Tačiau netrukus paaiškėjo, kad tai buvo visai kas kita.

Astronomas Džonatanas Makdauelis (Jonathan McDowell) socialinės žiniasklaidos platformoje X patvirtino, kad šviesos ruožo šaltinis buvo Kinijos raketos „ Zhuque-2E“ viršutinė pakopa, maždaug prieš valandą paleista iš Jiuquan palydovų paleidimo centro. Raketa į orbitą iškėlė šešis palydovus, įskaitant radarą ir mokslinę įrangą. Takas danguje susidarė dėl raketos degalų išmetimo maždaug 250 km aukštyje virš vadinamojo keturkampio – teritorijos, kurioje susikerta keturios JAV valstijos (Kolorado, Jutos, Naujosios Meksikos ir Arizonos).

Fotografas Mike’as Lewinsky užfiksavo šią akimirką virš Kolorado valstijoje esančio Crestone’o miesto. Jis sakė: „Kai šiaurėje švietė šiaurės pašvaistė, staiga pasirodė ryškus pėdsakas, panašus į į atmosferą grįžtančią raketą. Atrodė, kad jis leidžiasi iš dangaus į horizontą“.

Apie panašias nuotraukas pranešė ir kiti stebėtojai: Derikas Vilsonas (Derrick Wilson) iš Naujosios Meksikos ir Taileris Šlitas (Tyler Schlitt) iš Kanzaso taip pat pastebėjo šį nuostabų ugnies taką. Pastarasis prisipažino, kad iš pradžių manė matęs STEVE, tačiau paaiškėjo, kad tai buvo dar vienas kinų paleidimas. Pernai jis matė kažką panašaus ir iš pradžių taip pat negalėjo identifikuoti reiškinio.

Nors tai ne pirmas kartas, kai raketų paleidimai sukuria dangaus iliuzijas, tokie reiškiniai kaskart sukelia tikrą ažiotažą tarp dangaus mylėtojų. Anksčiau „SpaceX“ raketos po savęs palikdavo spirales ir šviesias „miglas“, kurios dažnai būdavo painiojamos su NSO. Šiuo atveju kinų raketa netyčia tapo vienos gražiausių pastarojo meto kosminių naktų dalyve.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas / 5. Balsų skaičius:

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Sekti:
Esu KAIPKADA.LT portalo redaktorius, rašantis apie naujienas, įvykius ir praktiškus patarimus. Mano tikslas – suteikti skaitytojams aktualią informaciją. Padedu atrasti naudingas žinias ir pasidalinti svarbiausiais įvykiais, kurie gali turėti įtakos mūsų gyvenimui.
guest
0 Komentarai(ų)
Naujausi
Seniausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus