Peticijoje, kuri buvo įteikta EŽTT, nurodoma, kad Lietuvos Respublika pažeidė R. Žemaitaičio teisę į saviraiškos laisvę tuomet, kai jį valstybės institucijos pradėjo persekioti už jo pasisakymus socialiniame tinkle “Facebook” ir visuomenės informavimo priemonėse, kuriuose jis komentavo Izraelio-Palestinos konfliktą ir kritikavo Izraelio veiksmus: Seime valdančiosios daugumos iniciatyva iš valdančiųjų atstovų buvo sukurta Komisija (dalis opozicijos prisijungė tik jau Komisijos veiklai einant į pabaigą), kurioje tirti R. Žemaitaičio pasisakymai; vėliau Seime buvo priimtas nutarimas kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl tų pasisakymų vertinimo, ar jais nebuvo šiurkščiai pažeista Konstitucija ir sulaužyta Seimo nario priesaika, o galiausiai – priimta nepalanki Konstitucinio Teismo išvada.
„Žmogaus Teisių Teismas ne kartą yra konstatavęs kad saviraiškos laisvė, teisė skleisti informaciją ir idėjas apima ne tik teisę skleisti neutralią nuomonę, kuri yra palankiai priimama, tinka ir patinka valdžiai, bet ir tą, kuria kritikuojama, kuri provokuoja ar trikdo. Tokie yra pliuralizmo ir tolerancijos, be kurių nėra demokratinės visuomenės, reikalavimai. Gaila, kad Lietuva per keturis liberalų ir konservatorių valdymo metus tapo šalimi, kur valdžios kritikai arba tie, kurie nukrypsta nuo konservatorių brėžiamos politinės linijos, skandinami „atšaukimo“ kultūroje. Ir nesvarbu, ar tu esi eilinis pilietis, ar Justinas Marcinkevičius. Tą pati bandė padaryti ir su manimi. Jaučiu pareigą kovoti už teisę turėti savo nuomonę ir ją reikšti. Ir ne tik dėl savęs. Visų pirma dėl to, kad Lietuvos žmonės nebijotų kalbėti ir kritikuoti valdžią.“ – sako „Nemuno aušra“ pirmininkas R. Žemaitaitis.
Europos Žmogaus Teisių Konvencijos 10 straipsnyje nurodoma, kad kiekvienas turi teisę į saviraiškos laisvę. Ši teisė apima laisvę turėti savo nuomonę, gauti bei skleisti informaciją ir idėjas valdžios institucijų netrukdomam ir nepaisant valstybės sienų.
Pranešimas spaudai parengė: Partijos „Nemuno aušra“ pirmininkas R. Žemaitaitis