Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Uždrausta JAV, Prancūzijoje, Nyderlanduose. Vis dar populiarus Lietuvoje

Sandra Alšauskienė
Esu baigusi Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą. Turiu aukštąjį išsilavinimą farmacijos srityje. Publikuoju straipsnius (KAIPKADA.LT interneto svetainėje) sveikatos ir sporto temomis.
3 min. skaitymo

Natrio ciklamatas yra labai prieštaringai vertinamas cukraus pakaitalas – labai populiarus Lietuvoje, tačiau visiškai uždraustas kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, JAV, Prancūzijoje ir Nyderlanduose. Kas tai per medžiaga ir kodėl ją reikėtų riboti?

Kas yra natrio ciklamatas?

Natrio ciklamatas, žinomas kaip E952, yra saldiklis, naudojamas becukriuose gėrimuose ir konditerijos gaminiuose. Jis net 30-50 kartų saldesnis už sacharozę, todėl naudojamas lengvuose produktuose, pavyzdžiui, „zero“ gazuotuose gėrimuose, pyraguose ir pyragaičiuose, kramtomojoje gumoje ar baltymų papilduose.

Maiste jis dažnai sutinkamas kartu su aspartamu. Didžiausia leistina dozė yra 11 mg vienam kilogramui kūno svorio, o per didelė dozė gali sąveikauti su vaistais. Nepaisant kalorijų trūkumo, per didelis jo vartojimas gali sukelti sveikatos problemų, pavyzdžiui, nemigą ir medžiagų apykaitos sutrikimus.

Jo populiarumas ir toliau auga – mūsų šalyje jis yra legalus, nors Jungtinėse Amerikos Valstijose jis buvo uždraustas dar XX a. septintojo dešimtmečio pradžioje po to, kai tyrimai parodė, kad gali virsti kancerogeniniais junginiais.

Jie parodė, kad sacharino ir natrio ciklamato mišinys žiurkėms gali sukelti šlapimo pūslės vėžį. Nepaisant to, Pasaulio sveikatos organizacija ciklamato nepripažino kancerogeniniu žmogui. Tačiau Švedija, Prancūzija, Nyderlandai, Jungtinė Karalystė, Jungtinė Karalystė ir Norvegija nusprendė jį uždrausti.

Lietuva šiuo atžvilgiu laikosi ES standartų, tačiau ekspertai rekomenduoja atsargiai vartoti produktus, kurių sudėtyje yra natrio ciklamato. Per didelis jo vartojimas gali sukelti širdies plakimą, viduriavimą ir kitus negalavimus.

Cukraus pakaitalai

Kokie yra geriausi cukraus pakaitalai?

Jei norime sumažinti suvartojamo cukraus kiekį, nesame pasmerkti vien ciklamatui – yra daug daugiau pakaitalų ir saldiklių. Kai kurie jų garsėja kaip sveikesni pasirinkimai, ypač dėl mažo glikeminio indekso ir riboto kalorijų kiekio.

Štai keletas iš jų:

  • stevija – natūralus saldiklis, išgaunamas iš Stevia rebaudiana augalo lapų, neturi kalorijų, nedidina gliukozės kiekio kraujyje ir yra populiarus tarp besirūpinančių sveika mityba ir diabetikų;
  • eritritolis – cukraus alkoholis, natūraliai randamas kai kuriuose vaisiuose ir fermentuotuose maisto produktuose, turi labai mažai kalorijų ir minimaliai veikia cukraus kiekį kraujyje, organizmas jį gerai toleruoja, nors kai kuriems žmonėms didesniais kiekiais jis gali sukelti nedidelių skrandžio negalavimų;
  • ksilitolis – taip pat cukraus alkoholis, kuris ne tik turi mažą glikeminį indeksą, bet ir teigiamą poveikį burnos sveikatai, tačiau vartojamas per daug gali sukelti skrandžio diskomfortą;
  • aluliozė – palyginti naujas saldiklis, kuris savo skoniu primena cukrų, tačiau turi labai mažai kalorijų, jo poveikis cukraus kiekiui kraujyje yra minimalus.

Mūsų turinys yra informacinio ir mokomojo pobūdžio ir nepakeičia gydytojo konsultacijos. Prieš priimdami sprendimus, susijusius su sveikata, pasikonsultuokite su specialistu.

Šaltinis: portal.abczdrowie.pl

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas / 5. Balsų skaičius:

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
guest
3 Komentarai(ų)
Naujausi
Seniausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Birute ..
Birute ..
prieš 1 mėnesį

Labai geras straipsnis.Domiuosi savo sveikata,laukiu ir skaitau,tai labai padeda.AČIŪ

Arnas
Arnas
prieš 2 mėnesių

Pasaulis ir isdebilejo kai nustojo valgyti cukrų. Cukrus smegenų maistas. Anksčiau buvo kenksmingi kiaušiniai.

esant
esant
prieš 2 mėnesių

tokiam mažam šalies gyventojų skaičiui ir dideliam mirtingumui, jo neuždrausti – tai jau kaip ir nusikaltimas