Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Pokalbiai su dirbtiniu intelektu kaip su draugu: psichiatras įspėja apie pavojus

4 min. skaitymo

Dirbtinis intelektas į mūsų gyvenimą įžengė su trenksmu. Vis daugiau žmonių jį naudoja darbe. Kai kurie žengė dar vieną žingsnį ir pradėjo laikyti pokalbių robotus kasdienių pokalbių partneriais ar net bičiuliais, kuriais galima pasitikėti. Jei taip elgsitės, galite susidurti su problema. Psichiatras atskleidė, koks yra didžiausias pavojus.

Apie daugumą žmonijos išradimų galima pasakyti du dalykus. Pirma, jie labai palengvina gyvenimą. Antra, jei naudojami neteisingai, jie gali padaryti daugiau žalos nei naudos.

Štai kaip baigiasi „draugystė” su dirbtiniu intelektu. Problemos garantuotos

Naujausias šios taisyklės patvirtinimo pavyzdys yra dirbtinis intelektas. Jo privalumus atranda vis daugiau žmonių, kurių darbas tapo daug lengvesnis dėl gebėjimo sufleruoti. Tačiau vis daugiau žmonių taip pat tampa pernelyg didelio pasitikėjimo šiuo išradimu aukomis.

Amerikiečių portalas „Futurism”, skirtas šiuolaikinėms technologijoms, įskaitant dirbtinį intelektą, rašė apie pavojus, kylančius dėl netinkamo pokalbių robotų naudojimo.

Pasak paslaugos, vis daugiau žmonių naudoja „ChatGPT” ir panašius įrankius ne tik darbui. Jie taip pat užmezga su jais draugiškus santykius arba elgiasi su jais kaip su terapeutais.

Dirbtinis intelektas jūsų nepakeis

Toks pokalbių robotų naudojimas gali sukelti rimtų psichologinių problemų. Ryškiausias „Futurism” aprašytas pavyzdys yra vyro, kuris nuo darbo su „ChatGPT” tapo šios priemonės draugu, istorija. Kaip prisipažino jo žmona, ilgos valandos, praleistos diskusijose su robotu, lėmė jos vyro psichozę.

Vyras ne tik numetė svorio ir nustojo miegoti, bet ir išsiugdė idėją, kad jis yra… genijus, kuris pakeis pasaulį atrasdamas naujus fizikos dėsnius. Jo atsidavimas šiai vizijai lėmė atleidimą iš darbo. Galiausiai jis buvo paguldytas į psichiatrijos ligoninę.

Pasak moters, jos vyro problemų priežastis buvo nekritiškas jo požiūris į tai, ką jam sakė „ChatGPT”. Kiekviename pokalbyje pokalbių robotas mandagiai sutikdavo su vyro teorijomis ir sustiprindavo jo įsitikinimus. „Kaskart, kai žiūrėdavau į ekraną, matydavau tik nesąmones, kurios pritardavo mano vyrui”, – prisipažino moteris.

Pokalbių robotas įkvepia pasitikėjimo, kurio nenusipelnė

Tai kraštutinis, bet ne unikalus pernelyg didelio pasitikėjimo pokalbių robotais neigiamo poveikio pavyzdys. „Futurism” kreipėsi į kitus žmones, kurių artimieji pateko į „draugiškų santykių” su dirbtiniu intelektu spąstus.

Jų istorijos baigiasi panašiai. Elgimasis su robotu kaip su draugu ar terapeutu dažniausiai baigdavosi psichiniu išsekimu ir vaistų poreikiu.

Pasak ekspertų, tokios padėties priežastis yra ta, kad „ChatGPT” ir panašūs įrankiai yra itin „mandagūs”. Jie negali atskirti faktų nuo mitų, tačiau mielai sutinka su vartotojais. Net jei jie parašo didžiausias nesąmones, kurias vidutinis išsilavinęs žmogus atmestų pabeldimu į kaktą.

Dirbtinis intelektas gali ir pakenkti

Ir tai vilioja, nes daugelis iš mūsų mėgstame klausytis tų, kurie su mumis sutinka. Taip sukuriamas užburtas ratas. Žmogus pokalbių svetainėje paskelbia nesąmones ar sąmokslo teorijas, o bendruomenė reaguoja palaikydama žmogaus teiginių pagrįstumą. O nuo to laiko veda tiesus kelias į mitus ar iliuzijas, pakeičiančias realybės pojūtį.

Kalifornijos universiteto psichiatras Josephas Pierre’as įsitikinęs, kad tai pavojinga. Paklaustas „Futurism”, kokia didžiausia grėsmė kyla dėl dirbtinio intelekto plėtros, jis nepaminėjo, kad tai atims milijonų žmonių darbo vietas.

Jo nuomone, išties pavojinga yra tai, kad daugelis žmonių aklai pasitiki pokalbių robotais ir užmezga su jais asmeninį ryšį.

Šaltiniai: Futurism.com, RMF24

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas / 5. Balsų skaičius:

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Esu baigusi Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą. Turiu aukštąjį išsilavinimą farmacijos srityje. Publikuoju straipsnius (KAIPKADA.LT interneto svetainėje) sveikatos ir sporto temomis.
guest
0 Komentarai(ų)
Naujausi
Seniausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus