Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Problema Europoje. Medicinos ekspertai kelia nerimą dėl smarkiai išaugusio lytiškai plintančių infekcinių ligų skaičiaus, kokia to priežastis?

Sandra Alšauskienė
Esu baigusi Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą. Turiu aukštąjį išsilavinimą farmacijos srityje. Publikuoju straipsnius (KAIPKADA.LT interneto svetainėje) sveikatos ir sporto temomis.
3 min. skaitymo

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ELPKC) ragina imtis skubių veiksmų, kad būtų pažabotas lytiškai plintančių infekcijų (LPI) plitimas, praneša „Euronews“.

Europa tampa lytiškai plintančių infekcijų epicentru, teigiama naujausioje ECDC metinėje ataskaitoje. 2023 m. smarkiai padaugėjo sifilio ir gonorėjos atvejų, o chlamidiozė išlieka labiausiai paplitusia lytiškai plintančia infekcija. Gonorėja taip pat kelia naują grėsmę, nes ją vis sunkiau gydyti antibiotikais.

Dramatiškas sergamumo didėjimas

Apskaičiuota, kad 2023 m. ES šalyse, taip pat Islandijoje, Lichtenšteine ir Norvegijoje buvo užregistruota 100 000 gonorėjos atvejų. Tai 31 proc. daugiau nei praėjusiais metais ir daugiau nei tris kartus daugiau nei 2014 m.

Taip pat padaugėjo sifilio atvejų: 2023 m. užregistruota daugiau kaip 40 000 atvejų, t. y. 13 % daugiau nei 2022 m. ir dvigubai daugiau nei 2014 m.

Negydoma gonorėja gali sukelti rimtų sveikatos problemų, įskaitant nevaisingumą ir dubens uždegiminę ligą.

Sifilis gali sukelti rimtų širdies ir nervų sistemos komplikacijų ir gali būti perduodamas iš motinos vaikui nėštumo metu.

Nors chlamidiozės paplitimas, atrodo, stabilizavosi, ji išlieka labiausiai paplitusia bakterine lytiškai plintančia infekcija Europoje. 2023 m. bus užregistruota daugiau kaip 230 000 atvejų, t. y. 13 % daugiau nei 2014 m.

Padidėjo LPI

Kas lemia lytiškai plintančių infekcijų augimą?

ECDC nurodo kelias galimas priežastis. Viena iš jų – dažnesnis testavimas, ypač tam tikrose gyventojų grupėse. Tačiau mažėjantis prezervatyvų naudojimas ir didėjantis lytinių partnerių skaičius taip pat yra svarbūs veiksniai.

Agentūra pabrėžia, kad siekiant pažaboti šią didėjančią visuomenės sveikatos problemą, būtina didinti visuomenės informuotumą apie LPI prevenciją, testavimą ir gydymą.

 

Atsparumas antibiotikams – didelis iššūkis

Ekspertai taip pat įspėja apie didėjantį atsparumą antimikrobinėms medžiagoms, kai bakterijos ar kiti patogenai tampa nejautrūs antibiotikams. Jau pranešta, kad gonorėją vis sunkiau gydyti esamais vaistais.

„Atsparių bakterijų atsiradimas kelia grėsmę dabartinio gydymo veiksmingumui, todėl labai svarbu daugiau dėmesio skirti prevencijai ir skatinti atsakingą antibiotikų vartojimą“, – teigia ECDC.

Agentūra pripažįsta, kad dabartinės pastangos pažaboti lytiškai plintančių infekcijų plitimą nėra pakankamos, ypač tarp jaunų žmonių.

Kaip svarbu pasirūpinti savo ir kitų sveikata

Rizikos grupės ir prevencija

Ataskaitoje nurodoma, kad 2023 m. daugiausia chlamidijų ir gonorėjos atvejų buvo nustatyta jaunoms moterims (iki 20 metų), o gonorėjos atvejų padaugėjo visose amžiaus grupėse.

Tuo tarpu sifilio paplitimas buvo didžiausias tarp 25-34 metų amžiaus vyrų. Daugiausia atvejų užregistruota tarp homoseksualių ir biseksualių vyrų, tačiau 2023 m. sifilio atvejų padaugėjo ir tarp moterų visose amžiaus grupėse.

ECDC ragina žmones reguliariai naudoti prezervatyvus ir sąžiningai bendrauti su lytiniais partneriais.

Specialistai pabrėžia, kad lytiškai aktyvūs žmonės turėtų reguliariai tikrintis dėl lytiškai plintančių infekcijų, nes infekcijos dažnai būna besimptomės.

„Ankstyva diagnozė ir gydymas yra būtini, kad būtų išvengta tolesnio infekcijos plitimo ir rimtų sveikatos komplikacijų“, – sakoma ECDC pareiškime.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas / 5. Balsų skaičius:

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
guest
0 Komentarai(ų)
Naujausi
Seniausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus