Lietuvoje mėsos kainos pastaruoju metu sparčiai kyla, ir ši tendencija, atrodo, tik stiprės. Statistikos departamento duomenimis, per pastaruosius metus maisto produktų kainos Lietuvoje padidėjo beveik 6%, o mėsos ir jos gaminių kainos – net 4,3%. Tačiau šis kainų augimas nėra vienodas visoms mėsos rūšims.
Vištiena ir jautiena brangsta labiausiai
Nors kiaulienos kaina per pastaruosius metus šiek tiek sumažėjo, vištienos ir jautienos kainos kilo itin sparčiai. Pavyzdžiui, vištienos kaina šiais metais padidėjo net 20%, o jautienos – apie 40%.
Pasak Lietuvos mėsos perdirbimo įmonių atstovų, vištienos kainų augimui didelę įtaką daro paukščių gripas, kuris šiais metais ypač stipriai smogė Lenkijai – pagrindinei vištienos tiekėjai Europoje. Daugiau nei 30% Lenkijos dedeklių vištų populiacijos buvo sunaikinta dėl paukščių gripo protrūkių, o tai smarkiai sumažino paukštienos pasiūlą. Be to, didelę įtaką daro ir Niukaslo liga, dėl kurios kai kuriose fermose paukščiai taip pat masiškai likviduojami.
Jautienos kainų šuolio priežastys
Jautienos kainų šuolis susijęs ne tik su ligomis, bet ir su pasauliniais veiksniais. Lietuvos mėsos perdirbėjų teigimu, šioms kainoms įtakos turi:
- Mažėjantis galvijų skaičius pasaulyje;
- Didėjančios pašarų ir energijos kainos;
- Klimato kaita, kuri mažina galvijų augintojų derlių;
- Europos Sąjungos žaliasis kursas, kuris riboja intensyvią gyvulininkystę.
2023 metų sausra, dėl kurios ūkininkai nesugebėjo paruošti pakankamai pašarų žiemai, taip pat privertė daugelyje šalių skubiai mažinti galvijų bandas.
Grėsmė išplisti ligoms
Papildomą spaudimą jautienos kainoms daro ir mėsos pramonei pavojingos ligos, tokios kaip mėsinių galvijų mutes ir nagų liga, kuri gali visiškai sunaikinti užkrėstus bandas. Nors Lietuvoje šių protrūkių neužfiksuota, Europoje situacija išlieka įtempta. Šių metų pradžioje liga plito Vokietijoje, vėliau pasiekė Slovakiją ir Vengriją.
Ar kainos stabilizuosis?
Mėsos pramonės ekspertai prognozuoja, kad kainų stabilizacijos tikėtis artimiausiu metu nereikėtų. Kaip teigia Lietuvos mėsos perdirbėjai, nors vartotojų pirkimo įpročiai kol kas išlieka stabilūs, tiek vietinėje, tiek eksporto rinkoje, didelės viltys dedamos į kainų stabilizaciją, tačiau mažėjimo požymių šiuo metu nematyti.
Kiaulienos kainos sezoniniai svyravimai
Skirtingai nei jautiena ar vištiena, kiaulienos kainos linkusios svyruoti sezoniškai. Paprastai žiemą jos krinta, tačiau vasarą, prasidėjus grilio sezonui, vėl kyla. Tad šiltuoju metų laiku ir kiaulienos mėgėjai gali pajusti kainų augimą.