Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kiek laiko reikėtų naudoti daugkartinį vandens butelį

Daugkartinis vandens buteliukas
4 min. skaitymo

Tinkama priežiūra gali išgelbėti gyvybę. Plieniniai daugkartiniai vandens buteliai – puikus būdas sumažinti plastiko atliekų kiekį. Tačiau ar žinote, kada laikas atsisveikinti su savo daugkartiniu vandens buteliu? Ne, jis nebus tobulas amžinai. Šiandien beveik visi turi kokį nors daugkartinį gėrimų indą – butelį, termosą ar puodelį, o kai kurie jų turi net kelis.

Tai sparčiai auganti rinka: prognozuojama, kad iki 2028 m. daugkartinių butelių rinka Europoje išaugs 40 % ir pasieks 1,5 mlrd. svarų sterlingų vertę.

Nors daugkartinių butelių poreikis artimiausiu metu niekur nedings, svarbu žinoti, kaip tinkamai jais rūpintis – ypač kalbant apie sveikatą ir saugumą.

Ar gėrimas alkoholio saulėje greičiau apsvaigina? Gydytojo nuomonė

Vienas Taivano gyventojas apsinuodijo švinu dėl per ilgo naudojimosi metaliniu vandens buteliu. Galiausiai jam išsivystė plaučių uždegimas – sunki liga, kuri tapo mirties priežastimi.

Kaip skelbė vietos žiniasklaida, vyro, kurio tapatybė neatskleidžiama, sveikata blogėjo visus metus, kol kraujo tyrimai parodė švino apsinuodijimą. Didelis toksinų kiekis kraujyje paskatino tyrimą. Gydytojai nustatė, kad jis kasdien 10 metų naudojo tą patį termosą.

Apžiūros metu paaiškėjo, kad vidaus danga pradėjo koroduoti, atsirado rūdžių – greičiausiai dėl to, kad jis dažnai pilstydavo rūgščius gazuotus gėrimus į tą patį indą.

Nors neaišku, kada būtent butelio susidėvėjimas pradėjo veikti jo sveikatą, manoma, kad pagalbos jis kreipėsi jau per vėlai.

Todėl ekspertai ragina daugkartinių butelių naudotojus imtis priemonių, kad išvengtų tokių tragedijų.

Kada reikia plauti vandens buteliuką

Kiek laiko tarnauja daugkartinis vandens butelis?

Dažniausiai pasitaikantys – metaliniai buteliai. Jie patvarūs, higieniški ir padeda sumažinti plastiko atliekų kiekį.

Jie gali tarnauti ilgai, neturėdami griežto galiojimo laiko. Vis dėlto, jei pastebite įtrūkimų, įlenkimų ar įbrėžimų – ypač viduje ar aplink sandariklį – butelį greičiausiai jau laikas keisti.

Manoma, kad nerūdijančio plieno butelis gali tarnauti iki 12 metų dėl savo tvirtumo ir atsparumo tiesioginei saulės šviesai.

Taip pat ekspertai įspėja įsitikinti, kad jūsų vandens indai pagaminti iš kokybiškų maistinių medžiagų – pavyzdžiui, iš 304 klasės nerūdijančio plieno.

Be to, nerekomenduojama tokiuose buteliuose laikyti rūgščių ar gazuotų gėrimų, ypač saldžių gazuotų gėrimų ir vaisių sulčių.

Kada reikia išmesti daugkartinį vandens butelį:

  • Pradeda skleisti nemalonų kvapą
  • Atsirado įtrūkimų, įbrėžimų ar įlenkimų
  • Dangtelis ar sandariklis yra pažeisti ar pakeitę spalvą

Maisto saugos specialistė Džanilin Gatčings iš „StateFoodSafety“ aiškina:
„Tai gali atrodyti akivaizdu, bet daugkartiniai buteliai nėra amžini. Laikui bėgant vanduo, o ypač rūgštūs gėrimai, pavyzdžiui, limonadas, po truputį ardo butelio medžiagą.“

Ji priduria:
„Jeigu plaunate ar dezinfekuojate butelį būdais, kurie nėra skirti konkrečiai medžiagai ar butelio tipui, tai gali pažeisti jo struktūrinį vientisumą.“

Nors tinkamai prižiūrimas butelis gali tarnauti keletą metų, ekspertai rekomenduoja jį keisti kas 2–3 metus, jei naudojate jį nuolat.

Kaip tinkamai plauti daugkartinį vandens butelį

Paprastas perplovimas šaltu vandeniu po naudojimo nepakanka bakterijoms sunaikinti – jos gali vėl patekti į burną.

Rekomenduojama plauti butelį karštu vandeniu (virš 60 °C) su indų plovikliu.
Palikite butelį mirkti apie 10 minučių, tada kruopščiai išskalaukite karštu vandeniu – tai geriausias būdas sunaikinti visus patogenus.

Kadangi bakterijos dauginasi šiltoje ir drėgnoje aplinkoje, prieš naudojimą leiskite buteliui visiškai natūraliai išdžiūti.

Galiausiai – nusiplaukite rankas prieš vėl imdami švarų butelį.

Šią procedūrą rekomenduojama kartoti po kiekvieno naudojimo. Blogiausiu atveju – kelis kartus per savaitę, ypač jei naudojate butelį kasdien.

Svarbu: niekada nelaukite, kol butelis pradės skleisti nemalonų kvapą – tai aiškus ženklas, kad jį reikia išmesti!

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Esu baigusi Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą ir turiu aukštąjį išsilavinimą farmacijos srityje. Domiuosi sveikatos, sporto ir gyvensenos temomis, kurias nuolat gilinu ir nagrinėju tiek akademiškai, tiek praktiškai. Rašau straipsnius svetainėje KAIPKADA.LT, siekdama skaitytojams pateikti patikimą, moksliškai pagrįstą ir lengvai suprantamą informaciją, kuri padėtų gerinti sveikatą ir kasdienį gyvenimą. Tikiu, kad žinios yra svarbiausia priemonė sveikesniam gyvenimui.
Komentarų: 0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *