Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Karštas kubilas ar pirtis? Mokslininkai nustatė, kas naudingiau sveikatai

Sauna
2 min. skaitymo

Kova tarp kubilo ir pirties trunka jau šimtmečius, ir dabar tarp šių šiluminės terapijos rūšių išryškėjo favoritas – bent jau sveikatos naudos požiūriu.

Dar nuo Senovės Romos laikų žmonės žino apie pirčių ir karštų kubilų naudą. Šiluma padeda stimuliuoti širdies ir kraujagyslių sistemą – kraujagyslės išsiplečia, širdies ritmas padažnėja. Tai lyg bėgimas, tik sėdint. Dabar mokslininkai nusprendė išsiaiškinti, kuri iš šių procedūrų yra naudingiausia sveikatai.

Tyrimo detalės

Mokslininkai palygino skirtingas pasyvios šiluminės terapijos formas: karštus kubilus, tradicines pirtis ir modernias infraraudonųjų spindulių pirtis. Nugalėtoju tapo paprastas karštas kubilas.

Tyrimo duomenimis, jauniems sveikiems suaugusiesiems panirimas į karštą vandenį sukėlė stipriausią viso kūno reakciją – padėjo reguliuoti temperatūrą, pagerino kraujotaką ir net efektyviau nei kiti metodai stiprino imuninę sistemą.

Eksperimente dalyvavo 20 sveikų 20–28 metų žmonių, neturinčių žalingų įpročių ir tuo metu nevartojusių vaistų.

Fiziologijos ekspertui Christopheriui Minsonui vadovaujant, tyrėjai stebėjo įvairius organizmo rodiklius – kūno temperatūrą, kraujo spaudimą, širdies ritmą, širdies apkrovą ir net imuninės sistemos aktyvumą.

Kubilas
Kubilas

Kiekvienas dalyvis laboratoriją lankė 10 kartų: po kartą panirdavo į karštą kubilą (45 min. 40,5 °C temperatūroje), lankydavosi tradicinėje pirtyje (3 kartus po 10 min., 80 °C temperatūroje) ir kaitindavosi infraraudonųjų spindulių pirtyje (45 min. esant 45–65 °C). Duomenys buvo renkami prieš, per ir po kiekvienos procedūros, kad būtų matyti, kaip organizmas reaguoja.

Iš visų šių būdų kūno temperatūros pokytis labiausiai išaugo būtent panirus į karštą vandenį. Temperatūros pakilimas reiškia sustiprėjusią kraujotaką ir didesnę organizmo reakciją. Tyrimo rezultatai mokslininkų nenustebino. Pagrindinė autorė Jessica Atencio pažymėjo:

„Panirimas į karštą vandenį sukelia didžiausius kūno temperatūros pokyčius, nes jūs negalite efektyviai išsklaidyti šilumos taip, kaip tai būtų galima darant tai ore, pavyzdžiui, prakaituojant. Būdami vandenyje, jūsų prakaitavimo mechanizmai praktiškai neveikia.“

Tyrėjai taip pat pabrėžė, kad reguliari fizinė veikla gali suteikti tokios pat ar net didesnės naudos nei šiluminė terapija. Tačiau tiems, kurie dėl įvairių priežasčių negali sportuoti, karšto vandens procedūros gali būti puiki alternatyva.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Esu baigusi Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą ir turiu aukštąjį išsilavinimą farmacijos srityje. Domiuosi sveikatos, sporto ir gyvensenos temomis, kurias nuolat gilinu ir nagrinėju tiek akademiškai, tiek praktiškai. Rašau straipsnius svetainėje KAIPKADA.LT, siekdama skaitytojams pateikti patikimą, moksliškai pagrįstą ir lengvai suprantamą informaciją, kuri padėtų gerinti sveikatą ir kasdienį gyvenimą. Tikiu, kad žinios yra svarbiausia priemonė sveikesniam gyvenimui.
Komentarų: 0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *