Ką tik nuskintos paskutinės sultingos uogos, ir atrodo, kad vyšnia ilsisi iki kito pavasario. Bet ar tikrai taip yra? Patyrę sodininkai žino: kaip tik dabar, vasaros įkarštyje, medis pradeda ramų, bet nepaprastai svarbų darbą – deda žiedpumpurius ateinančiam sezonui. O mūsų tiesioginė pareiga – jam padėti. Liepos genėjimas yra ne tik „kirpimas“, bet ir strateginis žingsnis, paverčiantis medžio potencialą tikrais kilogramais uogų. Tai jūsų dialogas su medžiu, kurio metu jūs švelniai nukreipiate jo energiją teisinga linkme.
Kodėl liepa ir kokia gi paslaptis?
Įsivaizduokite, kad jūsų medis turi tam tikrą energijos ir maistinių medžiagų biudžetą. Išsekęs derėjimas, jis siekia atkurti jėgas aktyviai augindamas naujus ūglius. Bėda ta, kad nemaža šios energijos dalis atitenka vadinamiesiems „vilko ūgliams“ – galingoms vertikalioms šakoms, kurios greitai auga, storina karūną, bet beveik niekada neveda vaisių. Jos yra tikri „parazitai“ vyšnių karalystėje. Genėdami savaitę ar dvi po derliaus nuėmimo, pagauname tobulą akimirką.
Medis vis dar yra aktyvios sulčių tekėjimo fazėje, kuri leidžia žaizdoms greitai gyti, o tuo pačiu metu jis yra pasirengęs perskirstyti savo išteklius. Pašalindami viską, kas nereikalinga, mes tarsi sakome medžiui: „Nešvaistykite savo energijos šiai nereikalingai žalumai, nukreipkite ją į vaisių pumpurų formavimąsi ant tinkamų šakų!“ Be to, išretėjusi karūna gauna daug daugiau saulės šviesos, o šviesa yra pagrindinis būsimo žydėjimo katalizatorius.
Tikslaus pjovimo menas: ką pašalinti, o ką palikti
Vasarinį genėjimą reikia vertinti supratingai ir be perdėto fanatizmo. Jūsų užduotis – atlikti sanitarinį ir lengvą formuojamąjį genėjimą. Jums nereikia vyšnios paversti palme! Štai paprastas kontrolinis sąrašas, kuris padės išvengti klaidų:
- „Vilko atžalos“ arba penėjimosi ūgliai. Tai jūsų svarbiausias prioritetas. Be gailesčio iškirpkite visas stiprias, vertikaliai nukreiptas šakas, kurios storina vainiko centrą.
- Konkurentai ir kryžminimai. Pašalinkite šakas, kurios auga į vidų, trinasi viena į kitą arba atkartoja stipresnės šakos augimo kryptį.
- Sergantys ir pažeisti. Reikia pašalinti visus sausus, nulūžusius ar sergančius ūglius. Tai padės išlaikyti medį sveiką ir neleis plisti infekcijoms.
- Mažas šaknų augimas. Maistines medžiagas ima tik iš pagrindinio kamieno.
Prieš pradėdami darbą, būtinai dezinfekuokite savo įrankius (genėtuvus, pjūklą) alkoholiu ar kitu antiseptiku. Tai tarsi sterilus chirurgo skalpelis – „paciento“ sveikatos garantija. Visus didesnius nei 1 cm skersmens pjūvius reikia kruopščiai uždengti sodo derva. Tai apsaugos atvirą medieną nuo drėgmės ir kenkėjų, paspartins gijimą.
Po tokios procedūros nepamirškite paremti medžio. Lengvas tręšimas kalio-fosforo trąšomis (pavyzdžiui, medžio pelenais) ir geras laistymas padės vyšniai greičiau atsigauti ir visas jėgas nukreipti į pagrindinę užduotį. Atminkite, kad šis paprastas liepos mėnesio darbas yra patikimiausia jūsų investicija į dosnų ir skanų kitų metų derlių. O vasarą, kai nuo šakų nuskinsite dideles, saulės nutviekstas uogas, su dėkingumu prisiminsite laiku atliktą priežiūrą.