Šis pavasaris laukiamas su ypatingu dėmesiu. Po neįprastai permainingos žiemos meteorologai pagaliau pateikia aiškesnius signalus, kada galima tikėtis pirmųjų tikrų gamtos atbudimo ženklų. Naujausi duomenys rodo, kad šių metų pavasaris ateis ne staiga, o palaipsniui, tačiau jo kryptis jau gana aiški.
Meteorologijos biuro vyriausioji specialistė Pozdniakova pranešė, kad staigus oro temperatūros kritimas pastarosiomis savaitėmis paveikė milžinišką teritoriją – nuo Sibiro iki didelės Europos dalies. Šaltas oras slenka į pietus, o kai kuriose vietovėse nukrypimas nuo klimato normos siekia net 10–12 laipsnių Celsijaus. Dėl šios neigiamos temperatūros anomalijos stipriausią šalčio bangą jaučia būtent europinė žemyno dalis, kur neįprastai žema temperatūra paveikė didžiausią gyventojų skaičių.
Šaltuoju laikotarpiu sniego danga daugelyje regionų viršijo įprastas normas. Tačiau sinoptikai pabrėžia, kad sniegas, iškritęs dar prieš prasidedant stipriausioms šalnoms, atliko svarbų apsauginį vaidmenį. Jis veikė kaip natūrali izoliacija, sauganti dirvožemį ir augalus nuo gilaus įšalo bei didesnių pažeidimų.
Kada iš tikrųjų sugrįš pavasaris?
Pasak Pozdniakovos, tikrojo pavasario reikėtų laukti ne anksčiau kaip paskutinį kovo trečdalį. Iki tol orai išliks permainingi, o trumpi atšilimo epizodai dar nereiškia stabilios šilumos sugrįžimo.
Astronominis pavasaris 2026 metais prasidės kovo 20–23 dienomis, per pavasario lygiadienį. Tačiau sinoptikai pabrėžia, kad astronominis pavasaris nebūtinai sutampa su meteorologiniu. Meteorologinis pavasaris laikomas prasidėjusiu tik tada, kai vidutinė paros oro temperatūra nuolat pakyla virš 0 °C ir tokia išlieka.
Paprastai šie du pavasario apibrėžimai ateina panašiu metu, tačiau šiemet jų sutapimas gali vėluoti. Todėl kalbėti apie stabilų pavasarį, šiltus orus ar aktyvų gamtos atbudimą iki paskutinių kovo dienų dar per anksti.
Pozdniakova taip pat pažymėjo, kad artimiausiomis dienomis oro temperatūra išliks žemesnė už normą, tačiau nuokrypis nebebus toks ekstremalus kaip anksčiau. Jei praėjusiomis savaitėmis kai kur temperatūra buvo net 10 laipsnių žemiau įprastų reikšmių, artimiausiu metu skirtumas turėtų sumažėti iki 5–6 laipsnių. Tai leidžia teigti, kad stipriausios šalnos pamažu traukiasi.
Dar liko šalnų, bet pavasaris nebus atidėtas
Nepaisant neįprastai šaltų vasario pradžios orų, sinoptikai ramina – pavasaris šiemet nebus atšauktas ar reikšmingai pavėlintas. Tai patvirtino ir Tiškovecas, vieno iš didžiųjų meteorologijos centrų specialistas, apie tai pranešęs savo viešame kanale.
Pasak jo, stiprus šaltis artimiausiais mėnesiais nebegrįš. Tai galioja ne tik likusiai žiemos daliai, bet ir kovui. Prognozuojamas ilgalaikis, maždaug šešias savaites trunkantis atšilimo laikotarpis, kuris atitinka daugiametes klimato normas.
Artimiausiu metu dar numatomi trumpalaikiai šalto oro frontai, vietomis galimas sniegas ir stipresnis vėjas, tačiau ekstremalių temperatūros kritimų, panašių į jau patirtus, sinoptikai nebemat o. Naktimis temperatūra dar gali būti žema, o dienomis išlikti neigiama, tačiau bendroji tendencija išlieka aiški – žiema pamažu traukiasi.
Šių metų pavasaris ateis be staigaus šilumos proveržio, tačiau užtikrintai. Gamta jau ruošiasi pokyčiams – belieka tik šiek tiek kantrybės.
Ką manote apie tai?
Jūsų nuomonė svarbi! Parašykite komentarą žemiau arba pasidalinkite straipsniu su draugais.


