Paracetamolis ir ibuprofenas yra du populiariausi karščiavimą mažinantys ir skausmą malšinantys vaistai. Tačiau jie turi savo skirtumų. Nuo kokio skausmo jie padeda ir kaip juos teisingai vartoti. Pagrindinius skirtumus tarp paracetamolio ir ibuprofeno papasakojo grupė gydytojų.
Paracetamolis: kaip ir kada jį vartoti teisingai
Paracetamolis yra karščiavimą mažinantis (antipiretinis) ir analgetikas. Dažniausiai jis naudojamas:
- skausmo sindromas – ypač migrena, galvos skausmai, reumatiniai skausmai, nugaros skausmai, periodiniai mėnesinių skausmai, raumenų skausmai, dantų skausmas ir kt.;
- peršalimo ir gripo simptomams palengvinti – kūno skausmams, galvos skausmams, karščiavimui.
Paracetamolis paprastai pradeda veikti praėjus 20–30 minučių po nurijimo.
Ne visi gali vartoti paracetamolį. Yra kontraindikacijų šiam vaistui, ypač:
- padidėjęs jautrumas komponentams;
- kepenų liga (padidėja paracetamolio toksiškumas);
- sunkūs inkstų, kepenų sutrikimai, įgimta hiperbilirubinemija, kraujo ligos, gliukozės-6-fosfato dehidrogenazės trūkumas, leukopenija, sunki anemija,
- Gilberto sindromas;
- alkoholizmas.
Vaisto negalima vartoti kartu su kitais vaistais, nes tai gali sukelti perdozavimą ir kepenų nepakankamumą.
Niekada nevartokite paracetamolio su alkoholiu.
Šis vaistas gali turėti įtakos šlapimo rūgšties ir gliukozės kiekiui kraujyje. Jei suaugęs žmogus vartoja daugiau nei 10 g paracetamolio (vaikams daugiau nei 150 mg 1 kg kūno svorio), tai gali pakenkti kepenims.
Ibuprofenas: kaip ir kada vartoti
Ibuprofenas yra nesteroidinis antireumatinis ir priešuždegiminis vaistas. Dažniausiai vartojamas nuo galvos, dantų, nugaros, raumenų, sąnarių skausmų, neuralgijos, dismenorėjos, pirmųjų gripo ir peršalimo simptomų, reumatinių skausmų.
Pradeda veikti praėjus 45 minutėms po vartojimo tuščiu skrandžiu arba 1-2 valandoms, jei vaistą geriate valgio metu.
Ibuprofenas taip pat turi savo kontraindikacijas:
- padidėjęs jautrumas ibuprofenui ar kitiems komponentams;
- dvylikapirštės žarnos skrandžio pepsinė opa / kraujavimas aktyvios formos arba pasikartojimas istorijoje;
- anksčiau pasireiškusios padidėjusio jautrumo reakcijos (rinitas, astma, dilgėlinė, angioedema) arba po ibuprofeno, aspirino ar kitų NVNU vartojimo;
- sunkus širdies nepakankamumas, sunkus kepenų nepakankamumas, sunkus inkstų nepakankamumas;
- virškinimo trakto sienelės perforacija istorijoje, kraujavimas iš virškinimo trakto;
- hemoraginė diatezė ir kiti kraujo krešėjimo sutrikimai;
- aktyvus skrandžio uždegimas;
- vėjaraupiai.
Ibuprofeno taip pat neleidžiama vartoti paskutinį nėštumo trimestrą. O I ir II trimestrais geriau išvis atsisakyti bet kokių vaistų.
Kas stipresnis ibuprofenas ar paracetamolis?
Ibuprofenas yra stipresnis už paracetamolį savo analgezinėmis savybėmis. Remiantis klinikiniu tyrimu, kurio metu buvo lyginamas šių dviejų vaistų veiksmingumas, paaiškėjo, kad ibuprofenas įprastomis dozėmis yra pranašesnis už paracetamolį sergant daugeliu ligų. Be to, šis vaistas veikia ilgiau – 6 valandas.
Nėra vienos nuomonės, kas geriau: paracetamolis ar ibuprofenas. Abu vaistai buvo įtraukti į gydymo protokolus kaip veiksmingi ir palyginti saugūs. Taigi karščiuojant temperatūrą geriau sumažinti paracetamolis. Tačiau jis neturi priešuždegiminių savybių. Todėl nuo skausmo ir uždegimo geriau vartoti ibuprofeną.
Taip pat ibuprofeną ir paracetamolį galima derinti, bet tik tuomet, jei skausmas labai stiprus ir nepraeina ilgai.
Kadangi paracetamolis kenksmingas kepenims, svarbu jo vartoti ne ilgiau kaip 2-3 dienas. Rekomenduoju kokybišką ir palyginti švarų paracetamolį – ,,PANADOL’’
AČIŪ UŽ GERĄ STRAIPSNĮ. GYDTOJA IŠRAŠĖ PARACETAMOLIO SU KODEINU.9 DIENAS GERIAU.ŠALIA DAR NUO ASTMOS SYMBICORT.PASIREIŠKĖ VISI ŠALUTINIAI POŽYMIAI.GALIAUSIAI PAKILO TAMPERATŪRA. SKAUDA GALVĄ,DANTIS,AUSIS. DINGO APETITAS. NUVAŽIAVAU Į LIGONINĘ.PATARĖ GERTI IBUPROFENO. .IR PALEIDO NAMO. VISKO SMULKIAI NESURAŠYSI. ATSIKĖLIAU 4 NAKTIES IR RADAU JŪSŲ STRAIPSNĮ. IBUPROFENO VAKAR GĖRIAU 2 DOZES. GALVĄ TEBEGELIA.AUSIS TAIP PAT.