Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kada galima valgyti bulves su lupena ir kaip tai daryti teisingai

3 min. skaitymo

Atrodo, kas gali būti paprasčiau: paimame bulves, nuskutame – ir galima virti ar kepti. Tačiau vis daugiau mitybos specialistų ir kulinarų pataria neskubėti su peiliu. Mat tai, ką mes įpratę negailestingai išmesti į šiukšliadėžę – bulvių lupena – gali būti daug vertingesnė, nei atrodo.

Bulvės: naudingesnės nei jų reputacija

Nepaisant savo šlovės kaip „paprastas garnyras”, bulvės – tai ne tik krakmolas. Jose yra vitamino C, B grupės vitaminų, kalio, magnio, geležies ir nemažai skaidulinių medžiagų. Ir nors visa tai yra pačioje bulvėje, didžioji dalis – būtent lupenoje. Tad jei esate įpratę gaminti nuskustas bulves, galbūt verta suteikti joms antrą šansą su lupena?

Lupena – tai ne šiukšlės

Ji ne tik valgoma, bet ir tikrai naudinga. Bulvių lupenoje – natūralios skaidulinės medžiagos, antioksidantai, mikroelementai. Viskas, kas padeda virškinimui, palaiko širdį ir netgi lėtina ląstelių senėjimą. Be to, kai valgome bulvę visą, mažiname maisto atliekas – mažas, bet svarbus žingsnis link sąmoningesnio požiūrio į maistą.

Bet! Jei matote žalius plotus ar daigus – tai jau ne tik „estetika”. Tokiose vietose yra solanino – toksinės medžiagos, kurios tikrai neverta ragauti. Tad rinkitės jaunas, sveikas bulves su plonyte lupena – jos ir skanesnės, ir saugesnės.

Kaip gaminti, kad būtų ir skanu, ir naudinga

  1. Gerai nuplaukite bulves šepečiu – taip atsikratysite purvo ir trąšų likučių
  2. Rinkitės kepimą arba virimą su lupena – tai išsaugo daugumą naudingų medžiagų
  3. Nekepkite aliejuje iki traškumo – tai jau kita istorija, mažiau apie sveikatą
  4. Jei verdate, nepervirkite – kad lupena neprarastų struktūros

O kaip su kitomis lupenomis?

Beje, bulvės – ne vienintelė herojė šioje scenoje. Obuolių, kriaušių, morkų, cukinijų lupenos – taip pat vertos dėmesio. Jaunų daržovių ir vaisių lupenose ji plona, turtinga skaidulinių medžiagų ir antioksidantų. Žinoma, kruopščiai nuplauti – būtina.

O štai kivis – netikėtumas! Jo lupena taip pat valgoma. Jei kruopščiai nuvalysite šepečiu, galima drąsiai valgyti kartu su minkštimu. Toks sau supermaistas be papildomų išlaidų.

Kitą kartą, kai paimsite į rankas bulvę, neskubėkite skusti. Galbūt verta palikti viską kaip yra – ir dėl sveikatos, ir dėl skonio, ir dėl planetos. Nes naudinga dažnai yra ne pakuotėje, o kaip tik aplink ją.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Esu baigusi Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą ir turiu aukštąjį išsilavinimą farmacijos srityje. Domiuosi sveikatos, sporto ir gyvensenos temomis, kurias nuolat gilinu ir nagrinėju tiek akademiškai, tiek praktiškai. Rašau straipsnius svetainėje KAIPKADA.LT, siekdama skaitytojams pateikti patikimą, moksliškai pagrįstą ir lengvai suprantamą informaciją, kuri padėtų gerinti sveikatą ir kasdienį gyvenimą. Tikiu, kad žinios yra svarbiausia priemonė sveikesniam gyvenimui.
Komentarų: 0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *