Amerikos širdies asociacijos (AHA) duomenimis, atlikus keletą konkrečių gyvenimo būdo pokyčių, biologinį senėjimą galima sulėtinti šešeriais metais. Naujas šios organizacijos tyrimas parodė, kad širdies sveikatos gerinimas yra raktas į senėjimo sulėtinimą, o tai savo ruožtu sumažina širdies ir kraujagyslių ligų ir kitų sveikatos problemų riziką, rašo “Fox News“.
“Širdies sveikatos gerinimas laikantis sveikos gyvensenos ne tik sumažina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, bet ir gali sulėtinti biologinio senėjimo tempą, o tai gali padidinti sveiko gyvenimo metų skaičių”, – komentavo tyrimo autorė Noor Makarem.
Nors chronologinis amžius skaičiuojamas griežtai pagal kalendorinius metus, AHA stebi fenotipinį amžių, kuriame atsižvelgiama ir į faktinį amžių, ir į kraujo žymenis, kuriais matuojami tokie rodikliai kaip medžiagų apykaita, uždegimas ir organų funkcijos.
“Fenotipinis amžius yra praktinis įrankis, leidžiantis įvertinti mūsų organizmo biologinio senėjimo procesą ir patikimai prognozuoti būsimą ligų ir mirties riziką”, – aiškino A. Makarem.
“Pastebėjome dozės ir atsako ryšį, o tai reiškia, kad gerėjant širdies sveikatai biologinis senėjimas lėtėja. Bet kokia pažanga gerinant širdies sveikatą yra kliniškai svarbi ir prisideda prie sveiko gyvenimo trukmės”, – sakė mokslininkas.
Tyrime dalyvavo 6500 žmonių, kurių vidutinis amžius buvo 47 metai. Tyrimas parodė, kad vidutinis faktinis sveiką širdį turinčių žmonių amžius buvo 41 metai, o jų vidutinis biologinis amžius – 36 metai. O žmonių su prasta širdies ir kraujagyslių sveikata vidutinis faktinis amžius buvo 53 metai – palyginti su vidutiniu 57 metų biologiniu amžiumi.
Nustatyti 8 pagrindiniai širdies sveikatos veiksniai
Atsižvelgdami į tai, ekspertai nustatė 8 pagrindinius širdies sveikatos veiksnius. Tyrėjai pažymėjo, kad tie, kurių šių veiksnių rodikliai buvo aukšti, buvo vidutiniškai šešeriais metais jaunesni už savo faktinį amžių.
- Sveiko miego režimo palaikymas;
- Nerūkyti;
- Reguliarus fizinis aktyvumas;
- Sveika mityba;
- Sveikas kūno svoris;
- Palaikyti sveiką gliukozės kiekį kraujyje;
- Palaikyti sveiką cholesterolio kiekį kraujyje;
- Palaikyti sveiką kraujospūdį.
Įvertinus visus aštuonis rodiklius, žmonėms buvo suteiktas aukštas, vidutinis arba žemas širdies sveikatos balas. “Šie rezultatai padeda suprasti chronologinio ir biologinio amžiaus ryšį ir tai, kaip sveikos gyvensenos įpročių laikymasis gali padėti gyventi ilgiau”, – komentavo vienas iš tyrimo autorių Donaldas M. Lloydas Džonsas (Donald M. Lloyd-Jones).