Deginimasis neabejotinai yra labai naudingas žmogaus organizmui. Tačiau norint gauti tokią naudą, reikia mokėti tinkamai degintis, nes nesiimant atsargumo priemonių kyla saulės smūgio ir nudegimo pavojus. O kartais netinkamo deginimosi rezultatas būna vėžys. Šių nemalonių pasekmių galima išvengti, jei laikysitės tam tikrų taisyklių.
Kokiu paros metu geriausia degintis saulėje?
Pirmiausia turite žinoti, kokiu laiku saugiausia degintis saulėje. Ne paslaptis, kad aktyviausia saulės fazė yra nuo 11 iki 16 val. Šiuo laikotarpiu būti saulėje labai pavojinga, nes yra didelė rizika iš karto nudegti. Tai ypač pasakytina apie jautrią ir šviesią odą turinčius asmenis. Geriausias laikas degintis saulėje yra nuo 9 iki 11 val. ryto ir nuo 16 iki 19 val. vakaro. Šiuo metu jūsų įdegis bus tolygus, o oda nenukentės nuo perkaitimo.
Pradėti degintis reikia palaipsniui, nekelti sau tikslo įdegti per vieną dieną. Iš pradžių maksimalus buvimo saulėje laikas neturėtų viršyti 5-10 minučių, o diena iš dienos galite ilginti buvimo saulėje laiką 2-4 minutėmis. Maksimalus deginimosi saulėje laikas – 2 valandos per dieną.
Ką daryti, kad įdegis būtų gražus ir sveikas?
- Skrybėlė ir geriamasis vanduo yra pirmieji dalykai, kuriuos turėtumėte pasiimti su savimi į paplūdimį, nes taip jums negresia perkaitimas.
- Kad įdegis būtų geresnis, reikia daugiau vaikščioti ir daugiau laiko praleisti žaidžiant lauko žaidimus. Be to, įdegiui labiau tinka drėgnas kūnas, todėl išsimaudę leiskite saulei jus išdžiovinti.
- Jei spėjote įdegti ir grįžę namo jaučiate, kad oda deginasi, nedelsdami naudokite apsauginį kremą nuo saulės, be to, jį turėtumėte įsigyti iš anksto. Tačiau jei neturite jokių specialių priemonių, tiks kūdikio arba drėkinamasis kremas.
- Nerekomenduojama degintis po to, kai pavalgėte, tačiau taip pat labai nepageidautina degintis tuščiu skrandžiu.
- Turintieji jautrią odą turėtų degintis pavėsyje. Bet kokiu atveju į jūsų odą pateks bent 65 proc. ultravioletinių spindulių, todėl įdegis bus švelnus.
- Prieš einant į paplūdimį nereikia prausti kūno, jau nekalbant apie losjonus, odekolonus ar tualetinį vandenį. Muilas naikina apsauginę odos dangą, todėl oda tampa išberta. Be to, panaudojus tualetinį vandenį ir losjoną, oda tampa jautresnė ultravioletiniams spinduliams. Visa tai gali lemti nuolatinių rudų dėmių, spuogų ir niežulio atsiradimą.
Kremo nuo saulės nauda
Gydytojai rekomenduoja naudoti kremą nuo saulės. Svarbiausia iš anksto išsirinkti tinkamą kremą savo odos tipui. Likus maždaug pusvalandžiui iki saulės vonių, tolygiu sluoksniu patepkite kūną kremu. Be to, naudojant kremą nuo saulės, ypatingą dėmesį reikėtų skirti toms kūno dalims, kurioms pirmiausia gresia nudegimo pavojus – kalbame apie nosį, kaktą, krūtinę, pečius ir kelius. Kremu taip pat reikėtų tepti kaklą, pažastis ir ausų lezgelius. Plaukams bus naudinga naudoti specialų aliejų, o lūpoms ypač pravers lūpų dažai nuo saulės.