Daugeliui tėvų pažįstama situacija, kai jų vaikas daugiau serga nei lanko darželį. Rudenį, kartu su šaltojo sezono pradžia, masiškai prasideda vaikų sirgimas darželiuose. Vaikai grįžta iš įvairių vietų ir, savaime suprantama, su savimi atsiveža naujų virusų ir bakterijų, kuriais keičiasi ir pradeda sirgti. 90 % atvejų vaikai serga ūmiomis virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis.
Kodėl vaikai dažnai serga?
Kasdieniame gyvenime tokios virusinės infekcijos dažnai vadinamos peršalimu ir manoma, kad sukelia skersvėjis ar kojų pašalimas. Tačiau taip nėra. Jei gydytojas negali nustatyti, ar sukėlėjas yra virusas, ar bakterija, vaikui diagnozuojama ūminė kvėpavimo takų liga.
Virusas į vaiko organizmą patenka oro lašeliniu būdu: per kvėpavimo takus ir gleivines. Nusėdęs ant gleivinių, virusas išskiria toksinus, kurie per kraujotakos sistemą pasklinda po visą organizmą. Klinikiniai požymiai gali būti susiję ne tik su viruso toksinais, bet ir su imuninės sistemos reakcijomis.
Nuo užsikrėtimo iki pirmųjų simptomų paprastai praeina kelios dienos. Ar vaikas susirgs ir kaip sunkiai, priklauso nuo jo imuniteto ir jautrumo konkrečiam virusui. Daugeliu atvejų ikimokyklinio amžiaus vaikams ligų eiga būna lengva.
Svarbu ne dažnumas, o ligos eiga
Ikimokyklinio amžiaus vaikų imunitetas nesubrendęs, todėl vidutiniškai jie serga nuo 4 iki 8 kartų per metus. Kūdikiai paprastai serga rečiau – vieną ar du kartus per metus, nes jų kontaktas su žmonėmis yra ribotas. Vyresni vaikai gali užsikrėsti 10-12 kartų per metus, ypač jei turi brolių ir seserų arba jei lanko vaikų darželį.
Pasak infekcinių ligų specialistės Nipuni Rajapakse, virusinė liga vidutiniškai trunka 8 dienas, tačiau gali trukti ilgiau nei dvi savaites. Tai reiškia, kad daugiau nei 10 virusinių kvėpavimo takų infekcijų persirgęs vaikas be pertraukos gali sirgti beveik šešis mėnesius. Tai yra normalu, todėl nereikia daryti imunogramos, o yra pigesnių tyrimų: pilnas kraujo tyrimas, imunoglobulino tyrimas ir kiti, kuriuos gydytojas skiria priklausomai nuo įtarimų.
Daugelis tėvų nerimauja, kad jų vaikas savaitę eina į darželį, o paskui dvi savaites serga. Svarbu ne tik tai, kad vaikas serga, bet ir kaip jis serga. Jei jis tiesiog reguliariai sloguoja be jokių komplikacijų, tai nėra problema, organizmas laikui bėgant prisitaikys.
Tačiau jei vaikas serga sloga, su tokiomis komplikacijomis kaip vidurinės ausies uždegimas, bronchitas ir laringitas, jei kiekvienai ligai reikia antibiotikų, jei su ja neįmanoma susitvarkyti simptomiškai, geriau kreiptis į gydytoją.
Šaltinis: Mayo Clinic