Kita

Verbų sekmadienis 2022: šventės istorija, esmė ir tradicijos

Savaitę prieš Velykas tikintieji švenčia Verbų sekmadienį. Sužinokite daugiau apie šią šventę, jos datą 2022 m. ir su ja susijusias tradicijas mūsų straipsnyje.

Verbų sekmadienis – pavasario šventė, švenčiama paskutinį sekmadienį prieš Velykas. Daugelyje Europos šalių ši šventė vadinama Palmių sekmadieniu. Katalikų bažnyčios liturgijoje palmių šventinimas įvestas V amžiuje. Europoje tikėta, kad šią dieną pašventintų anksčiausiai pavasarį sprogstančių augalų šakelės žadina jomis paliestos žemės ir gyvulių vaisingumą, padeda žmogui išlaikyti sveikatą, gausina derlių, neleidžia į namus trenkti perkūnui, saugo pasėlius nuo ledų ir graužikų. Tokio tikėjimo esama ir lietuvių liaudies papročiuose.

Verbu sekmadienis 2022

Kada Katalikų Bažnyčioje švenčiamas Verbų sekmadienis?

Šventės data apskaičiuojama pagal Grigaliaus kalendorių. Verbų sekmadienis minimas balandžio 10 d.

Katalikų Verbų sekmadienio tradicijos

Visoje Lietuvoje manyta, kad Verbų sekmadienį bažnyčioje visi būtinai turi laikyti po kadagio šakelę ar kitokią „verbelę“. Moterys savo verbelę susirišdavo raudonu vilnoniu siūlu. Tikėjo, jog tuo siūlu per rugiapjūtę apsirišus juosmenį, jo neskaudės. Ryškiausias Verbų sekmadienio paprotys – plakimas verba.

Vyksta Mišios, kurių metu skaitomas Viešpaties kančios skaitinys. Jos skaitomos tik Verbų sekmadienį ir Didįjį penktadienį.

Pašventintos šakelės namuose laikomos iki kitos gavėnios. Pasninko pradžioje, Pelenų trečiadienį, jie deginami.

Nuo pat ryto į bažnyčias žmonės renkasi nešini verbomis. Šios dienos Mišių liturgija primena garbingą Kristaus įžengimą į Jeruzalę, kur minios jam po kojomis klojo palmių šakas, šaukdamos: „Garbė tam, kuris ateina Viešpaties vardu!“

Dėl to Europoje paskutinis sekmadienis prieš Velykas vadinamas Palmių sekmadieniu, o pas mus – verbomis. Verbų sekmadienis, kaip ir daugelis krikščioniškų švenčių, yra apipintas įvairiais liaudiškais papročiais. Tikima, kad šią dieną pašventintų išsprogusių augalų šakelės žadina jomis paliestos žemės ir gyvulių vaisingumą, gausina derlių, padeda žmogui išlaikyti sveikatą.

Verbos

Svarbiausios dienos prieš Šv. Velykas

Svarbiausios Didžiosios savaitės dienos – Didysis ketvirtadienis, Didysis penktadienis, tylos šeštadienis ir Velyknaktis. Didįjį tridienį apmąstomi svarbiausi tikėjimo slėpiniai, tikintieji kviečiami atlikti išpažintį, pasninkauti.

Ko nedaryti šią dieną

Kaip ir bet kuri kita bažnytinė šventė, Verbų sekmadienis turi keletą draudimų:

  • draudžiama triukšmingai švęsti ir gerti stiprius alkoholinius gėrimus;
  • nedirbkite per daug ir atidėkite visus namų ruošos darbus;
  • negalima išleisti galvijų į ganyklas;
  • nesiginčykite ir nesikivirčykite;
  • nedirbkite rankdarbių;
  • neišmeskite gluosnio.

Taip pat skaitykite:

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Mindaugas Bružas

KAIPKADA.LT naujienų, straipsnių, patarimų autorius. Turite klausimų ar pastabų? Susisiekite: el. p. redakcija@kaipkada.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Back to top button